Milli Məclisdə yeni qanun qəbul edildi
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı qanun layihəsi parlamentin növbədənkənar sessiyasının bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Bildirilib ki, yeni maddəyə görə, narkoloji xəstələrin işləməsinə icazə verilməyən sahələrdə onlarla əmək müqaviləsinin bağlanması və ya mövcud müqavilənin uzadılmasına görə vəzifəli şəxslər 3 000 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Bundan başqa, narkoloji xəstələr üçün məhdudiyyət nəzərdə tutulan sahələrdə tibbi yoxlama arayışı olmadan işə qəbula görə vəzifəli şəxslər 1 000 manat məbləğində cərimələnəcək.
Eyni zamanda, ərzaq balansının tərtibi ilə bağlı zəruri məlumatların təqdim edilməməsinə görə də yeni cərimələr müəyyənləşir.
Həmçinin yeni maddəyə görə, ərzaq balansının tərtibi üçün fermerlər və tədarükçülər tərəfindən kənd məhsullarının təsərrüfatı istehsalına (tədarükünə) dair məlumatların ildə bir dəfə, həmin məhsulların yetişdirildiyi istixanalar, saxlanıldığı soyuducu anbarlar və taxıl elevatorları barədə aylıq məlumatların isə növbəti ayın 10-dək müvafiq icra hakimiyyəti orqanının orqanın (qurumun) informasiya sisteminə daxil edilməməsinə görə fiziki şəxslər 100 məbləğində, vəzifəli şəxslər 200 manat məbləğində, şəxslər 500 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi qaydada müəyyən edilmiş məhsullara dair məlumatların müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) ərzaq balansının tərtibi ilə bağlı ildə bir dəfə verilən yazılı sorğusuna əsasən ərzaq məhsullarının istehsalı, emalı, saxlanılması, idxalı, ixracı və satışı sahəsində fəaliyyət göstərən subyektlər tərəfindən 15 iş günü müddətində təqdim edilməməsinə görə vəzifəli şəxslər 200 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 500 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Bundan başqa, inzibati xətanın inzibati tənbeh almış şəxs tərəfindən inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qüvvəyə mindiyi gündən bir il ərzində təkrar törədilməsinə görə fiziki şəxslər 200 manat məbləğində, vəzifəli şəxslər 400 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 1 000 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Həmçinin inzibati xətaları törətmiş şəxs həmin xətaların törədilməsinə səbəb olan halları 10 iş günü müddətində aradan qaldırdıqda inzibati məsuliyyətdən azad olunacaq.
Sənəddə həmçinin vurğulanıb ki, barəsində məlumatlandırma icraatı tətbiq edilən kolların kəsilməsi barədə yalan və (və ya) təhrif olunmuş məlumatın verilməsinə görə fiziki şəxslər 500 manat miqdarında, vəzifəli şəxslər 3 000 manat miqdarında, hüquqi şəxslər 5 000 manat miqdarında cərimə ediləcək.
Məcəlləyə edilən daha bir dəyişikliklə maliyyə icarəsi fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər (banklar, xarici bankların yerli filialları və bank olmayan kredit təşkilatları istisna olmaqla) tərəfindən maliyyə icarəsi fəaliyyətinə dair hesabatların "Maliyyə icarəsi haqqında" Qanuna uyğun olaraq, Mərkəzi Banka təqdim edilməməsinə, yaxud düzgün təqdim edilməməsinə görə vəzifəli şəxslər 1000 manatdan 1500 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 3 000 manatdan 5 000 manatadək məbləğdə cərimə ediləcək.

Милли Меджлис принял поправки в Кодекс об административных проступках
Милли Меджлис принял в третьем чтении многочисленные поправки в Кодекс об административных проступках.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», соответствующий законопроект был вынесен на обсуждение на сегодняшнем заседании внеочередной сессии парламента.
Согласно новой статье, за заключение трудового договора или продление существующего договора с лицами, страдающими наркологическими заболеваниями, в сферах, где их работа запрещена, должностные лица будут оштрафованы на 3 000 манатов. Кроме того, за прием на работу в таких сферах без справки о медицинском осмотре должностные лица будут оштрафованы на 1 000 манатов.
Также вводятся новые штрафы за непредоставление необходимых данных для составления продовольственного баланса. Согласно новым правилам, за невнесение фермерами и поставщиками данных о производстве (заготовках) сельхозпродукции в информационную систему соответствующего органа исполнительной власти, физические лица будут оштрафованы на 100 манатов, должностные лица — на 200 манатов, юридические лица — на 500 манатов. Аналогичные штрафы предусмотрены за непредставление данных по запросу в течение 15 рабочих дней.
В документе также указано, что за повторное совершение административного проступка в течение года после применения административного взыскания физические лица будут оштрафованы на 200 манатов, должностные лица — на 400 манатов, юридические лица — на 1 000 манатов. При этом, если лицо устранит причины, приведшие к правонарушению, в течение 10 рабочих дней, оно освобождается от административной ответственности.
Кроме того, за предоставление ложной или искаженной информации о вырубке кустарников физические лица будут оштрафованы на 500 манатов, должностные лица — на 3 000 манатов, юридические лица — на 5 000 манатов.
Еще одно изменение касается деятельности по финансовому лизингу. За непредставление или некорректное представление отчетов о деятельности по финансовому лизингу в Центральный банк, должностные лица будут оштрафованы на сумму от 1 000 до 1 500 манатов, а юридические лица — от 3 000 до 5 000 манатов.