Ərzaq balansı məlumatlarını verməyənlər üçün cərimələr müəyyənləşdi
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı İnzibati Məcəlləsinə yeni maddə əlavə edilməsi nəzərdə tutulub.
Məcəlləyə təklif olunan yeni maddəyə görə, ərzaq balansının tərtibi üçün fermerlər və tədarükçülər tərəfindən kənd məhsullarının təsərrüfatı istehsalına (tədarükünə) dair məlumatların ildə bir dəfə, həmin məhsulların yetişdirildiyi istixanalar, saxlanıldığı soyuducu anbarlar və taxıl elevatorları barədə aylıq məlumatların isə növbəti ayın 10-dək müvafiq icra hakimiyyəti orqanının orqanın (qurumun) informasiya sisteminə daxil edilməməsinə görə fiziki şəxslər 100 məbləğində, vəzifəli şəxslər 200 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 500 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi qaydada müəyyən edilmiş məhsullara dair məlumatların müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) ərzaq balansının tərtibi ilə bağlı ildə bir dəfə verilən yazılı sorğusuna əsasən ərzaq məhsullarının istehsalı, emalı, saxlanılması, idxalı, ixracı və satışı sahəsində fəaliyyət göstərən subyektlər tərəfindən 15 iş günü müddətində təqdim edilməməsinə görə vəzifəli şəxslər 200 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 500 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Bundan başqa, inzibati xətanın inzibati tənbeh almış şəxs tərəfindən inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qüvvəyə mindiyi gündən bir il ərzində təkrar törədilməsinə görə fiziki şəxslər 200 manat məbləğində, vəzifəli şəxslər 400 manat məbləğində, hüquqi şəxslər 1 000 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Həmçinin inzibati xətaları törətmiş şəxs həmin xətaların törədilməsinə səbəb olan halları 10 iş günü müddətində aradan qaldırdıqda inzibati məsuliyyətdən azad olunacaq.
Qeyd edək ki, dəyişiklik layihəsi parlamentin mayın 26-da keçiriləcək plenar iclasının gündəliyinə salınıb.

В Азербайджане вводят штрафы за сокрытие данных о продбалансе
В Азербайджане устанавливаются штрафы за непредоставление необходимых данных для составления продовольственного баланса. Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, в связи с этим в Кодекс об административных проступках планируется внести новую статью.
Согласно предлагаемым изменениям, за невнесение фермерами и поставщиками данных о производстве (заготовке) сельхозпродукции (раз в год), а также ежемесячных данных о теплицах, холодильных складах и зерновых элеваторах в информационную систему соответствующего органа исполнительной власти до 10-го числа следующего месяца, предусмотрены штрафы: для физических лиц — в размере 100 манатов, должностных лиц — 200 манатов, юридических лиц — 500 манатов. Кроме того, за непредоставление информации по письменному запросу в течение 15 рабочих дней субъектами, занимающимися производством, переработкой, хранением, импортом и экспортом продовольствия, должностные лица будут оштрафованы на 200 манатов, юридические лица — на 500 манатов. При повторном нарушении в течение года суммы штрафов увеличиваются до 200, 400 и 1 000 манатов соответственно. Лицо освобождается от ответственности, если устранит нарушение в течение 10 рабочих дней.
Формирование продовольственного баланса является стратегически важным процессом для обеспечения продовольственной безопасности в Азербайджане. Данная система позволяет государству вести точный учет внутренних ресурсов, прогнозировать объемы импорта и экспорта, а также оперативно реагировать на возможные дефициты на потребительском рынке. Усиление контроля за отчетностью направлено на повышение прозрачности в аграрном и промышленном секторах экономики. Отметим, что данный законопроект включен в повестку пленарного заседания Милли Меджлиса, которое состоится 26 мая.