Milli Məclis avtomobil, dəmir yolu, metro, tramvay, dəniz və hava nəqliyyatı daxil olmaqla, bütün nəqliyyat növləri üzrə avtonom nəqliyyat vasitələrinin tətbiqini ilk oxunuşda qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Ticarət Gəmiçiliyi Məcəlləsində, "Yol hərəkəti haqqında", "Nəqliyyat haqqında", "Dövlət rüsumu haqqında", "Mülki dövriyyənin müəyyən iştirakçılarına mənsub ola bilən və dövriyyədə olmasına xüsusi icazə əsasında yol verilən (mülki dövriyyəsi məhdudlaşdırılmış) əşyaların siyahısı haqqında", "Avtomobil nəqliyyatı haqqında" və "Aviasiya haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsini Milli Məclisin növbədənkənar sessiyasının bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Qanun layihəsi avtonom nəqliyyat vasitələrinin tətbiqi üçün normativ hüquqi, texnoloji və institusional bazanın yaradılması məqsədi daşıyır.
İclasda qeyd olunub ki, ölkə Prezidentinin 27 fevral 2026-cı il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"nın 8.3.8-ci yarımbəndində avtonom nəqliyyat sistemlərinin tətbiqi üzrə beynəlxalq təcrübənin təhlili əsasında bu məsələnin normativ hüquqi bazasının yaradılması öz əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, müvafiq qanunlara dəyişiklik edilməsi ilə qanunvericiliyə avtonom nəqliyyat mühitinin (ticarət gəmiçiliyi, aviasiya, dəmir yolu, metro, tramvay və avtomobil nəqliyyatı sahələrində) hüquqi tənzimlənməsi üçün "avtonom nəqliyyat vasitəsi", "operator" və "məsafədən idarəetmə mərkəzi" kimi anlayışlar daxil edilir, eləcə də idarəetmənin yüksək və tam avtomatlaşdırılmış səviyyələri təsbit olunur. Avtonom nəqliyyat vasitəsinin, onun operatorunun, məsafədən idarəetmə mərkəzinin və avtomatlaşdırılmış idarəetmə sisteminin anlayışları, onlara dair tələblər, eləcə də operatorun və nəqliyyat vasitəsinin mülkiyyətçisinin (sahibinin) vəzifələri müəyyən edilir. Avtonom nəqliyyat vasitəsinin yalnız dövlət qeydiyyatına alındıqdan sonra səlahiyyətli dövlət qurumlarının müəyyən etdiyi ərazidə istismar olunması təklif edilir;

Милли Меджлис принял в первом чтении закон об автономных транспортных средствах
Милли Меджлис принял в первом чтении законопроект о внедрении автономных транспортных средств для всех видов транспорта, включая автомобильный, железнодорожный, метрополитен, трамвайный, морской и воздушный.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в рамках внеочередного заседания парламента были обсуждены поправки в Кодекс торгового мореплавания, а также законы «О дорожном движении», «О транспорте», «О государственной пошлине», «Об автомобильном транспорте» и «Об авиации».
Законопроект направлен на создание нормативно-правовой, технологической и институциональной базы для эксплуатации автономных транспортных средств. В законодательство вводятся понятия «автономное транспортное средство», «оператор» и «центр дистанционного управления». Устанавливаются требования к автоматизированным системам управления, обязанности операторов и владельцев транспортных средств. Согласно документу, операторы обязаны контролировать системы, обеспечивать сохранность данных и незамедлительно информировать госорганы в случае аварий. Также предусмотрено введение специального знака «Автономное транспортное средство» и установление государственной пошлины за выдачу свидетельства оператора в размере 20 манатов.
Данная инициатива реализуется в рамках «Плана мероприятий по ускорению цифрового развития на 2026–2028 годы», утвержденного распоряжением Президента Азербайджана от 27 февраля 2026 года. Внедрение автономных транспортных систем является важным шагом в цифровой трансформации транспортного сектора страны, что позволит повысить эффективность логистики, безопасность дорожного движения и оптимизировать управление транспортными потоками с использованием искусственного интеллекта.