XİN: 20 Yanvar Azərbaycan xalqının sarsılmaz iradəsinin simvoludur
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bəyanatda 20 Yanvar 1990-cı il hadisələrinin Azərbaycanın müasir tarixində həm faciəvi, həm də xalqın ləyaqət və məğrurluğunu əks etdirən dönüş nöqtəsi olduğu vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, 36 il əvvəl sovet ordusunun Bakı şəhərində və ölkənin bir sıra bölgələrində dinc əhaliyə qarşı həyata keçirdiyi hərbi müdaxilə nəticəsində 150 mülki şəxs həyatını itirib, 744 nəfər ağır yaralanıb, 4 nəfər isə itkin düşüb.
XİN-in bəyanatında bildirilir ki, bu qanlı hadisə Azərbaycan xalqının azadlıq, milli ləyaqət və suverenliklə bağlı legitim tələblərini zor gücü ilə boğmaq cəhdi idi. Lakin baş verənlər xalqın iradəsini sındırmaq əvəzinə, müstəqillik uğrunda mübarizə əzmini daha da möhkəmləndirdi.
Vurğulanıb ki, 20 Yanvar şəhidlərinin fədakarlığı 1991-ci ildə Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin yenidən bərpası üçün möhkəm əsas yaratdı. Həmin gün nümayiş etdirilən birlik və müqavimət ruhu 2020-ci il 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü il antiterror tədbirləri zamanı da öz tarixi rolunu oynadı.
Bəyanatda qeyd olunub ki, , Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu torpaqları işğaldan azad edərək ölkənin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hüquq çərçivəsində bərpa edib.
Eyni zamanda, əldə edilən Zəfərdən sonra regionda formalaşan yeni reallıqlar, sülh və gündəliyinin irəli aparılması, genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri və keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışı Azərbaycan xalqının iradəsinin təzahürü kimi qiymətləndirilib.
Nazirlik bu hüznlü gündə 20 Yanvar şəhidlərinin, eləcə də Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarını fəda etmiş bütün qəhrəmanların xatirəsini ehtiramla yad edib, onların ailələrinə dərin hüznlə başsağlığı verib. Həmin yolda sağlamlığını itirmiş vətəndaşlara isə şəfa arzulanıb.
Bəyanatda insanlığa və beynəlxalq hüquqa zidd olan 20 Yanvar kimi cinayətlərin bir daha təkrarlanmaması üçün ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyətin davam etdiriləcəyi də xüsusi vurğulanıb.

Министерство иностранных дел Азербайджана распространило заявление в связи с 20 Января – Днем всенародной скорби.
Как сообщает "Центр оперативной информации-OMM", в заявлении подчеркивается, что события 20 Января 1990 года стали поворотным моментом в современной истории Азербайджана, олицетворяющим как трагические страницы, так и несгибаемое достоинство и гордость народа.
В документе отмечается, что 36 лет назад в результате военного вмешательства советской армии против мирного населения в Баку и ряде регионов Азербайджана погибли 150 гражданских лиц, 744 человека получили тяжелые ранения, а четверо пропали без вести. МИД подчеркивает, что это кровавое событие было попыткой силой подавить законные требования азербайджанского народа о свободе, национальном достоинстве и суверенитете. Однако произошедшее не сломило волю народа, а, напротив, укрепило решимость в борьбе за государственную независимость.
Особо подчеркнуто, что самоотверженность шехидов 20 Января создала прочный фундамент для восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики в 1991 году. Дух единства и сопротивления, продемонстрированный в те дни, сыграл свою историческую роль также в ходе 44-дневной Отечественной войны 2020 года и антитеррористических мероприятий 2023 года.
В заявлении указано, что под руководством Президента, Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева Азербайджанская армия освободила земли от оккупации, восстановив территориальную целостность и суверенитет страны в рамках международного права. Новые реалии, сформировавшиеся в регионе после исторической Победы, продвижение повестки мира и безопасности, масштабные восстановительные работы на освобождённых от оккупации территориях и возвращение бывших вынужденных переселенцев в родные края расцениваются как высшее проявление непоколебимой воли азербайджанского народа.
Министерство в этот скорбный день с глубоким почтением почтило память шехидов 20 Января, а также всех героев, пожертвовавших жизнями за независимость, территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, и выразило соболезнования их семьям. В заявлении также акцентируется внимание на продолжении последовательной деятельности для предотвращения повторения преступлений против человечности, подобных событиям 20 Января.