20 Yanvar faciəsindən 36 il ötür
Azərbaycanda 1990-cı il yanvarın 20-də törədilmiş Qanlı Yanvar faciəsinin 36-cı ildönümü qeyd olunur.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-in məlumatına görə, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə SSRİ rəhbərliyinin, şəxsən Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Mixail Qorbaçovun göstərişi ilə Sovet ordusunun , Dövlət Komitəsi və Daxili İşlər Nazirliyinə məxsus qoşun hissələri Bakıya və respublikanın bir sıra bölgələrinə yeridilib. Ağır hərbi texnika və müxtəlif silahlarla dinc əhaliyə atəş açılması nəticəsində kütləvi qətllər törədilib.
Sovet ordusunun xüsusi təyinatlı dəstələri və daxili qoşunların Bakıya yeridilməsi misli görünməmiş qəddarlıqla müşayiət olunub. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmasına qədər 82 nəfər qətlə yetirilib, 20 nəfər ölümcül yaralanıb. Fövqəladə vəziyyət tətbiq edildikdən sonra isə Bakıda daha 21 nəfər öldürülüb. Bundan əlavə, fövqəladə vəziyyətin elan edilmədiyi Neftçala və Lənkəran şəhərlərində də yanvarın 25–26-da 8 nəfər həyatını itirib.
20 Yanvarda Bakıda məhv edilən avtomobillərin FOTOLARI
Nəticədə Bakıda və ətraf ərazilərdə ümumilikdə 131 nəfər qətlə yetirilib, 744 nəfər yaralanıb. Ölənlər arasında qadınlar, uşaqlar, yaşlılar, eləcə də təcili tibbi yardım əməkdaşları və milis işçiləri də olub.
Hadisələr kütləvi qanunsuz həbslərlə də müşayiət edilib. Əməliyyatlar zamanı Bakı və digər bölgələrdən 841 nəfər saxlanılıb, onlardan 112-si SSRİ-nin müxtəlif şəhərlərində yerləşən həbsxanalara göndərilib. Eyni zamanda 200 evə, 80 avtomobilə, o cümlədən təcili yardım maşınlarına atəş açılıb, yanğınlar nəticəsində böyük maddi ziyan vurulub.
1990-cı ilin yanvarında həyatını itirənlər “20 Yanvar şəhidləri” adı ilə yad edilir. Ümumilikdə, bu faciənin qurbanı olan 150 nəfər Azərbaycan tarixində şəhid kimi anılır.
Faciədən bir gün sonra – yanvarın 21-də Ümummilli Lider Moskvada Azərbaycanın daimi nümayəndəliyinə gələrək SSRİ rəhbərliyinin törətdiyi bu qanlı əməliyyata açıq etirazını bildirib və xalqla həmrəyliyini nümayiş etdirib.
Azerbaycan'ın kanlı günü: 20 Ocak 1990 | TRT Haber Foto Galeri
20 Yanvar faciəsi təkcə ümumxalq hüznü deyil, eyni zamanda Azərbaycan xalqının sarsılmaz iradəsinin təzahürü kimi tarixə düşüb. Fövqəladə vəziyyətə baxmayaraq, yanvarın 22-də Bakıda keçirilən matəm yürüşündə və Şəhidlər xiyabanındakı dəfn mərasimində təxminən 2 milyon insan iştirak edib.
1994-cü il martın 29-da Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə tərəfindən 20 Yanvar faciəsinə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət verilib. Həmin vaxtdan etibarən 20 Yanvar Azərbaycanda Ümumxalq Hüzn Günü kimi qeyd olunur.
Bu gün ölkə üzrə saat 12:00-da şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad ediləcək, nəqliyyat vasitələri səs siqnalları verəcək, dövlət bayraqları endiriləcək. Eyni zamanda Azərbaycanın xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəlikləri tərəfindən də Qanlı Yanvarla bağlı tədbirlər keçirilir.

Исполняется 36 лет со дня трагедии 20 Января
В Азербайджане отмечается 36-я годовщина трагедии 20 Января, вошедшей в историю страны как символ несгибаемой воли и борьбы за государственную независимость.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", в ночь с 19 на 20 января 1990 года по указанию руководства СССР, в частности генерального секретаря ЦК КПСС Михаила Горбачева, в Баку и ряд районов республики были введены подразделения советской армии, а также части специального назначения МВД и КГБ. В результате применения тяжелой военной техники и различных видов оружия против мирного населения были совершены массовые убийства и акты беспрецедентной жестокости.
Трагедия 20 Января стала переломным моментом в современной истории Азербайджана. Эти события, продемонстрировавшие агонию советского режима, не смогли сломить стремление народа к свободе, а напротив, сплотили нацию и ускорили процесс восстановления государственной независимости. Сегодня эта дата почитается в Азербайджане не только как день глубокой скорби, но и как день национальной гордости и героизма.
До объявления чрезвычайного положения были убиты 82 человека, еще 20 получили смертельные ранения. После введения режима ЧП в Баку погиб еще 21 человек. Кроме того, 25–26 января в городах Нефтчала и Ленкорань, где чрезвычайное положение не вводилось, жертвами стали еще 8 человек. В общей сложности в Баку и прилегающих районах был убит 131 человек, 744 получили ранения. Среди погибших были женщины, дети, старики, а также врачи скорой помощи и сотрудники милиции.
ФОТО автомобилей, уничтоженных в Баку 20 Января
События сопровождались массовыми незаконными арестами: в Баку и регионах был задержан 841 человек. Огонь открывался по жилым домам, машинам скорой помощи, что нанесло огромный материальный ущерб гражданскому имуществу. Жертвы этой трагедии вошли в историю как «шехиды 20 Января», и на сегодняшний день этот статус носят 150 человек.
На следующий день после трагедии, 21 января 1990 года, Общенациональный лидер Гейдар Алиев, прибыв в постоянное представительство Азербайджана в Москве, открыто осудил кровавую операцию советского руководства и выразил солидарность с азербайджанским народом. Позже, 29 марта 1994 года, по инициативе Гейдара Алиева Милли Меджлис дал событиям 20 Января первую официальную политико-правовую оценку.
Кровавый день Азербайджана: 20 января 1990 года
Ежегодно 20 Января отмечается в Азербайджане как День всенародной скорби. Сегодня в 12:00 по всей стране память шехидов будет почтена минутой молчания, транспортные средства дадут звуковые сигналы, а государственные флаги будут приспущены. Памятные мероприятия также проводятся дипломатическими представительствами Азербайджана по всему миру.