İnzibati Xətalar Məcəlləsinə edilən çoxsaylı dəyişikliklər təsdiqlənib
Kibertəhlükəsizliyin təmini sahəsində normativ hüquqi aktların tələblərinin pozulmasına dair cərimələr, haqqında qanunvericiliyin pozulması hallarının əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və xaricdəki iqtisadi fəaliyyətə görə valyutanın ölkəyə qaytarılmaması haqda yeni cərimələr təsdiqlənib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı İlham Əliyev İnzibati Xətalar Məcəlləsinə edilən çoxsaylı dəyişiklikləri təsdiqləyib.
Sənədə əsasən, internet insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzləri, əməliyyatları mərkəzləri, həmçinin informasiya infrastrukturunun subyektləri, o cümlədən internet informasiya ehtiyatlarının sahibləri, internet provayderlər və host provayderlər tərəfindən informasiya infrastrukturunun kibertəhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı tədbirlərin görülməməsinə görə, yəni:
- müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) informasiya infrastrukturunun kibertəhlükəsizliyinin təmin edilməsi (kibertəhdidlər, kiberhücumlar və kiberinsidentlərin qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması), habelə rəqəmsal tədqiqatın aparılması və nəticəsi barədə məlumatın təqdim edilməsi ilə əlaqədar göstərişlərinin yerinə yetirilməməsinə;
Həmçinin kompüter insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzlərinin və təhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzlərinin reyestrinə daxil edilmədən kompüter insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzi və təhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzi kimi fəaliyyət göstərilməsinə görə vəzifəli şəxslər 1 000 manatdan 1 500 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 1 500 manatdan 2 500 manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Dəyişikliyə əsasən, toxumçuluq sahəsində normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğun gəlməyən toxumların istehsalına, emalına, tədarükünə, saxlanmasına, daşınmasına, ticarət dövriyyəsinə, o cümlədən idxalına və ixracına, toxum əməliyyatçılarının seleksiya və toxumçuluq sahəsində müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) informasiya sistemində qeydiyyata alınmadan toxumçuluq sahəsində fəaliyyət göstərilməsinə, habelə toxum qablarının (konteynerlər, bağlamalar və s.) üzərində, etiketlərdə və ya müşayiətedici sənədlərdə bitki sortunun adı, mənşəyi və toxumun keyfiyyəti barədə yanlış məlumat göstərilməsinə görə fiziki şəxslər yüz manatdan yüz əlli manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər üç yüz manatdan beş yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər min manatdan min beş yüz manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Bundan başqa, toxum əməliyyatçıları tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) informasiya sisteminin altsisteminə bilə-bilə yanlış və ya təhrif olunmuş məlumatların daxil edilməsinə görə fiziki şəxslər yüz manatdan yüz əlli manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər üç yüz manatdan beş yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər min manatdan min beş yüz manatadək məbləğdə cərimə olunacaqlar.
Dəyişiklikdən öncə inzibati xətanın bilavasitə obyekti olan xarici valyutanın dəyərinin 30 faizindən 50 faizinədək məbləğdə cərimə edilirdi. "Az miqdarda" dedikdə, 20 min manatadək olan məbləğ başa düşülürdü.

В Азербайджане утверждены значительные изменения в Кодекс об административных проступках, касающиеся усиления ответственности в сфере кибербезопасности, расширения законодательства о семеноводстве, а также регулирования возврата валютных средств от внешнеэкономической деятельности.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что соответствующие поправки были утверждены Президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно обновленному законодательству, ужесточаются требования к обеспечению кибербезопасности информационной инфраструктуры. В частности, установлены штрафы для должностных и юридических лиц за невыполнение предписаний уполномоченного органа по предотвращению киберугроз, несвоевременное предоставление данных о киберинцидентах, а также за отсутствие непрерывного мониторинга в режиме реального времени. Штрафы для должностных лиц варьируются от 500 до 1 000 манатов, для юридических лиц — от 100 до 2 000 манатов. Кроме того, деятельность в качестве центров борьбы с компьютерными инцидентами без включения в соответствующий реестр повлечет штрафы до 2 500 манатов.
Также расширен перечень правонарушений в сфере семеноводства. Теперь ответственность предусмотрена за производство, хранение, транспортировку и торговлю семенами, не соответствующими нормативным требованиям, а также за предоставление ложных сведений о сорте и качестве продукции. Штрафы для физических лиц составляют от 100 до 150 манатов, для должностных лиц — от 300 до 500 манатов, для юридических лиц — от 1 000 до 1 500 манатов.
Важные изменения коснулись и валютного регулирования. Ранее за невозврат валютной выручки от внешнеэкономической деятельности предусматривались высокие штрафы (30-50% от суммы). Согласно новым правилам, санкции смягчены: штраф для должностных лиц составит 10-20%, для юридических лиц — 20-30% от суммы валюты. При этом введено положение об освобождении от административной ответственности, если средства будут возвращены до принятия решения уполномоченным органом.
Справочно: Данные поправки направлены на совершенствование правовой базы Азербайджана в соответствии с современными вызовами цифровой безопасности и экономической стабильности. Регулярное обновление Кодекса об административных проступках является частью государственной политики по приведению национального законодательства в соответствие с международными стандартами и обеспечению прозрачности в различных секторах экономики.