TƏBİB sistemində çalışan tibb işçilərinin əməkhaqları artırılır.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu TƏBİB-in (Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi) icraçı direktoru Anar Bayramov mətbuat konfransında deyib.
Onun sözlərinə görə, əməkhaqqı islahatına uyğun olaraq yeni qaydalar 2026-cı il sentyabrın 1-dən tətbiq olunacaq və TƏBİB-in tabeliyindəki tibb müəssisələrində çalışan 72 212 tibb işçisini əhatə edəcək:
"Onlardan 36 041 nəfəri orta, 20 367 nəfəri kiçik tibb heyəti, 8 675 nəfəri ambulator tibbi xidmət göstərən həkimlər, 7 129 nəfəri isə ilkin səhiyyə, təcili tibbi yardım, anesteziologiya-reanimatologiya xidmətləri, habelə regionlarda kadr çatışmazlığı müşahidə edilən dar ixtisaslar üzrə çalışan həkimlərdir.
İslahat nəticəsində TƏBİB sistemi üzrə illik əməkhaqqı fondu 189 milyon manat və ya 13,66 faiz artacaq. Əməkhaqqı artımları vəzifə, ixtisas, iş yükü, fəaliyyət göstəriciləri və regionlarda mövcud kadr təminatı nəzərə alınmaqla diferensiallaşdırılacaq".
A.Bayramov həmçinin bildirib ki, regionlarda çalışan uşaq anestezioloq-reanimatoloqlarının aylıq əməkhaqqı 1 450 manatdan 3 000 manata yüksələcək və bu da 107 faiz artım deməkdir:
"Neonatoloqların əməkhaqqı 1 450 manatdan 2 400 manata çatdırılacaq (artım 950 manat və ya 66 faiz). Hemodializ həkimlərinin əməkhaqqı isə 1 450 manatdan 2 250 manata çatdırılacaq (artım 800 manat və ya 55 faiz). Həkim çatışmazlığı olan regionlarda mama-ginekologiya, neyrocərrahiyyə, uşaq cərrahiyyəsi, ürək-damar cərrahiyyəsi, üz-çənə cərrahiyyəsi və travmatologiya ixtisasları üzrə həkimlərin aylıq əməkhaqqı 1 450 manatdan 2 150 manata yüksələcək. Bu, əlavə 700 manat və ya 48 faiz artım deməkdir".
TƏBİB rəhbəri eyni zamanda qeyd edib ki, yeni islahatla 36 041 orta tibb işçisinin aylıq əməkhaqqı artımı 17 faiz, 20 367 kiçik tibb işçisinin əməkhaqqı artımı isə 18 faiz təşkil edəcək:
"Əməkhaqqı artımında baş və böyük tibb heyətinin üzərinə düşən məsuliyyət də ayrıca nəzərə alınıb. Baş tibb bacılarının orta və kiçik tibb heyətinin fəaliyyətinin təşkili, tibbi sənədləşmə və uçot, pasiyent təhlükəsizliyi, infeksiyaya nəzarət və xidmət keyfiyyətinin təmin edilməsində mühüm rolu nəzərə alınaraq, tibb müəssisəsinin kateqoriyasından asılı olaraq diferensial artımlar tətbiq ediləcək. Misal üçün, 3B kateqoriyalı tibb müəssisəsində çalışan baş tibb bacısının aylıq əməkhaqqı 1 454 manatdan 2 125 manata yüksələcək ki, bu da 671 manat və ya 46 faiz artım deməkdir. Orta və kiçik tibb heyəti də islahatın əhatə dairəsindədir. 36 041 orta tibb işçisinin aylıq əməkhaqqı artımı 17 faiz, 20 367 kiçik tibb işçisinin əməkhaqqı artımı isə 18 faiz təşkil edəcək".
A.Bayramov vurğulayıb ki, islahatın tətbiqi ilə tibb işçilərinin sosial rifahının gücləndirilməsi, peşənin cəlbediciliyinin artırılması, həkimlərin regionlara cəlb edilməsinin stimullaşdırılması, fəaliyyət nəticələrinin daha dolğun qiymətləndirilməsi və göstərilən tibbi xidmətlər üzrə pasiyent məmnuniyyətinin yüksəldilməsi hədəflənir.

В Азербайджане повышаются заработные платы медицинских работников, занятых в системе TƏBİB (Объединение по управлению медицинскими территориальными подразделениями).
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом на пресс-конференции заявил исполнительный директор TƏBİB Анар Байрамов.
По его словам, в рамках реформы системы оплаты труда новые правила вступят в силу с 1 сентября 2026 года и охватят 72 212 медицинских работников, трудящихся в подведомственных TƏBİB медицинских учреждениях:
«Из них 36 041 человек — это средний медицинский персонал, 20 367 — младший медицинский персонал, 8 675 — врачи, оказывающие амбулаторную медицинскую помощь, а 7 129 — врачи, работающие в сфере первичного здравоохранения, скорой медицинской помощи, анестезиологии-реаниматологии, а также специалисты по дефицитным в регионах профилям».
В результате реформы годовой фонд заработной платы по системе TƏBİB увеличится на 189 миллионов манатов, или на 13,66 процента. Повышение зарплат будет дифференцированным с учетом должности, квалификации, объема работы, показателей деятельности и текущей обеспеченности кадрами в регионах.
А.Байрамов также сообщил, что ежемесячная заработная плата детских анестезиологов-реаниматологов, работающих в регионах, вырастет с 1 450 до 3 000 манатов, что означает рост на 107 процентов:
«Зарплата неонатологов будет доведена с 1 450 до 2 400 манатов (рост на 950 манатов, или 66 процентов). Зарплата врачей-гемодиализа будет увеличена с 1 450 до 2 250 манатов (рост на 800 манатов, или 55 процентов). В регионах, где наблюдается нехватка врачей, ежемесячная заработная плата специалистов по акушерству-гинекологии, нейрохирургии, детской хирургии, сердечно-сосудистой хирургии, челюстно-лицевой хирургии и травматологии вырастет с 1 450 до 2 150 манатов. Это означает дополнительный рост на 700 манатов, или 48 процентов».
Глава TƏBİB отметил, что в рамках новой реформы заработная плата 36 041 среднего медицинского работника вырастет на 17 процентов, а 20 367 младших медицинских работников — на 18 процентов.
«При повышении зарплат также учтена ответственность, возложенная на старший и главный медицинский персонал. Учитывая важную роль старших медсестер в организации деятельности среднего и младшего медицинского персонала, ведении медицинской документации и учета, обеспечении безопасности пациентов, инфекционном контроле и качестве обслуживания, будут применены дифференцированные надбавки в зависимости от категории медицинского учреждения. Например, ежемесячная зарплата старшей медсестры в медицинском учреждении категории 3B вырастет с 1 454 до 2 125 манатов, что означает рост на 671 манат, или 46 процентов».
А.Байрамов подчеркнул, что реализация данной реформы направлена на укрепление социального благосостояния медицинских работников, повышение привлекательности профессии, стимулирование привлечения врачей в регионы, более полную оценку результатов деятельности и повышение удовлетворенности пациентов качеством оказываемых медицинских услуг.
Справочно: TƏBİB является структурой, обеспечивающей управление медицинскими учреждениями в Азербайджане в рамках системы обязательного медицинского страхования. Подобные масштабные реформы оплаты труда являются частью государственной стратегии по модернизации здравоохранения, повышению качества медицинского обслуживания и обеспечению равного доступа граждан к квалифицированной помощи во всех регионах страны.