Almaniya kansleri Fridrix Merzin Saksoniya-Anhalt əyalətində keçirilən seçkilərdə Xristian Demokrat İttifaqının (XDS) məğlubiyyətindən sonra partiyası daxilində etimad böhranı ilə üzləşib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, “The Guardian”ın məlumatına görə, Merzin populyarlığı o qədər azalıb ki, partiyası onun seçki kampaniyasında iştirakını istəməyib.
Nəşrin yazdığına görə, kanslerin şəkli seçki plakatlarının heç birində yer almayıb və Merz əyalətin paytaxtı Maqdeburqa səfəri zamanı ictimaiyyətdən ciddi şəkildə təcrid olunub.
Sentyabrın 6-da keçirilən seçkilərdə sağ populist “Almaniya üçün Alternativ” (AfD) partiyası səslərin 43,8 faizini toplayıb. Kanslerin rəhbərlik etdiyi XDS isə 17,2 faiz səs əldə edib.
“The Guardian” bu nəticəni XDS üçün “fəlakətli” məğlubiyyət kimi qiymətləndirib. Nəşrin analitiklərinə görə, Mertsin liderliyi partiya üçün yükə çevrilib və onun nüfuzu yaxın gələcəkdə ciddi şəkildə sorğulana bilər.
Sentyabrın 20-də Berlin və Meklenburq-Ön Pomeraniya torpaqlarında daha iki səsvermənin keçiriləcəyi bildirilir. Proqnozlara əsasən, XDS-nin bu seçkilərdə də uğursuz nəticə göstərəcəyi gözlənilir.
Nəşr qeyd edir ki, hazırda Merzi yalnız inandırıcı alternativin olmaması və Almaniyada rəhbərliyin qəfil dəyişdirilməsinə konstitusion maneələrin mövcudluğu qoruyur.
“The Guardian”ın qənaətinə görə, hazırkı vəziyyət artıq partiya taktikasının hüdudlarını aşır. Nəşr Almaniyanın müharibədən sonrakı respublikanın əsas dəyərlərinin sual altına alındığı siyasi sarsıntılar dövrünə daxil olduğunu yazır.
Fridrix Merz daha əvvəl Saksoniya-Anhalt əyalətində keçirilən seçkilərin nəticələrinə əsasən XDS-nin məğlubiyyətini etiraf edib. Kansler bunu partiya üçün “dərin dönüş nöqtəsi” adlandırıb və Rusiyanın, eləcə də ABŞ-nin “Almaniya üçün Alternativ” partiyasını təbrik etdiyini qeyd edib.

Канцлер Германии Фридрих Мерц столкнулся с кризисом доверия внутри своей партии после поражения Христианско-демократического союза (ХДС) на выборах в федеральной земле Саксония-Анхальт.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает со ссылкой на «The Guardian», что популярность Мерца настолько снизилась, что партия не захотела его участия в избирательной кампании.
По данным издания, фотография канцлера не была размещена ни на одном избирательном плакате, а во время визита Мерца в столицу земли Магдебург его контакты с общественностью были существенно ограничены.
На выборах, состоявшихся 6 сентября, правая популистская партия «Альтернатива для Германии» (АдГ) получила 43,8 процента голосов. Возглавляемый канцлером ХДС набрал 17,2 процента.
«The Guardian» назвала этот результат «катастрофическим» поражением для ХДС. По оценке аналитиков издания, лидерство Мерца стало обузой для партии, и в ближайшем будущем его авторитет может подвергнуться серьёзному сомнению.
Сообщается, что 20 сентября ещё два голосования пройдут в Берлине и федеральной земле Мекленбург — Передняя Померания. Согласно прогнозам, ХДС может показать неудовлетворительные результаты и на этих выборах.
Издание отмечает, что в настоящее время Мерца удерживают на посту лишь отсутствие убедительной альтернативы и конституционные ограничения, затрудняющие внезапную смену руководства в Германии.
По мнению «The Guardian», нынешняя ситуация уже выходит за рамки партийной тактики. Издание пишет, что Германия вступает в период политических потрясений, на фоне которых ставятся под вопрос ключевые ценности послевоенной республики.
Ранее Фридрих Мерц признал поражение ХДС по итогам выборов в Саксонии-Анхальт. Канцлер назвал это «глубоким поворотным моментом» для партии и отметил, что Россия, а также США поздравили партию «Альтернатива для Германии».
Христианско-демократический союз является одной из ведущих политических сил Германии и традиционно играет ключевую роль в формировании федерального правительства. Результаты региональных выборов рассматриваются как важный показатель общественной поддержки федерального канцлера и его политического курса.