Livan ordusunun Litani planı və atəşkəs danışıqları başlayır
Livan Prezidenti Cozef Aun ABŞ və Qətərin bütün regional cəbhələrdə, o cümlədən Livanın cənubunda atəşkəsin gücləndirilməsi səylərini dəstəkləyib. Buna səbəb, regionda hərbi əməliyyatların yenidən başlamasının qarşısını almaq və davamlı sülhə nail olmaq cəhdləridir.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə məlumat Livan Aparatının yaydığı rəsmi hesabatda yer alıb.
Məlumata görə, Prezident Aun bu məqsədlə ABŞ-nin vitse-prezidenti J.D. Vens, Amerika liderinin kürəkəni Cared Kuşner və Qətərin , eyni zamanda naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdürrəhman Əl-Tani ilə telefon danışıqları aparıb.
Prezident ofisinin bəyanatında qeyd olunur:
"Aparılan müzakirələr zamanı hərbi əməliyyatların yenidən başlamasının qarşısını almaq üçün əlaqələndirici orqanın yaradılması ehtimalı müzakirə edilib. Prezident Aun davamlı atəşkəsə töhfə verəcək bütün tədbirləri təsdiqləyib və monitorinq mexanizminin hazırlanmasını dəstəkləyib."
Hesabatda bildirilir ki, bundan əvvəl Bürgenstokda keçirilən dördtərəfli məsləhətləşmələrdə iştirak edən danışıqlar qrupları Livan da daxil olmaqla münaqişələrin həlli üçün xüsusi işçi qrupu yaratmaq barədə razılığa gəliblər. ABŞ və İran arasında vasitəçilik edən Qətər və Pakistanın birgə bəyanatında isə Livan nümayəndələrinin bu qurumun işinə cəlb ediləcəyi vurğulanıb.
Digər tərəfdən, ABŞ-non himayəsi altında keçirilən Livan-İsrail danışıqlarının beşinci raundunun 23-25 iyun tarixlərində Vaşinqtonda baş tutacağı gözlənilir. "Əşarq əl-Əvsət" qəzetinin yaydığı məlumata görə, diplomat Simon Kərəmin rəhbərlik etdiyi Livan danışıqlarda mühüm şərt irəli sürəcək. Beyrut, Litani çayının cənubundakı ərazini "təhlükəsiz və silahsız zonaya" çevirmək öhdəliyi müqabilində İsrail qoşunlarının cənub bölgələrindən tamamilə çıxarılması üçün konkret cədvəlin müəyyən edilməsində israr edir.

Президент Ливана Джозеф Аун выразил поддержку усилиям США и Катара, направленным на укрепление режима прекращения огня на всех региональных фронтах, включая юг Ливана. Данная инициатива призвана предотвратить возобновление активных боевых действий и создать условия для достижения устойчивого мира.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", информация об этом содержится в официальном отчете Администрации Президента Ливана. В рамках дипломатических усилий президент Аун провел телефонные переговоры с вице-президентом США Дж. Д. Вэнсом, зятем американского лидера Джаредом Кушнером, а также премьер-министром и главой МИД Катара шейхом Мухаммедом бен Абдуррахманом Аль Тани. В заявлении офиса президента подчеркивается готовность Бейрута к созданию координационного органа для предотвращения эскалации и поддержке механизмов мониторинга режима прекращения огня.
Контекст: Ситуация вокруг реки Литани является ключевым элементом безопасности в ливано-израильских отношениях. Согласно резолюции ООН 1701, принятой после конфликта 2006 года, зона к югу от реки Литани должна быть свободна от вооруженных формирований, за исключением ливанской армии и миротворцев ООН. Предстоящий раунд переговоров в Вашингтоне (23-25 июня) рассматривается как критически важный этап для деэскалации, где Бейрут настаивает на выводе израильских войск в обмен на создание демилитаризованной зоны, что может стать фундаментом для долгосрочной стабильности в регионе.