Konstitusiya Məhkəməsi Baş Prokurorluğun sorğusunu müzakirə edib
Konstitusiya Məhkəməsinin mətbuat xidmətindən “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə bildirilib ki, iclasında Respublikası Prokurorluğunun sorğusu əsasında Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 60-cı maddəsinin I və IV hissələri və 71-ci maddəsi baxımından - Məcəllənin 122.2.3 və 449.3-cü maddələrinin əlaqəli şəkildə şərh olunmasına dair konstitusiya işinə baxılıb.
Konstitusiya Məhkəməsinin Plenumu iş üzrə hakim İ.Nəcəfovun məruzəsini, maraqlı subyektlər Azərbaycan Respublikası Prokurorluğunun sorğusunu və Aparatının mülahizəsini, Ali Məhkəmə, Ədliyyə Nazirliyi, Bakı Apellyasiya Məhkəməsi, Şirvan Apellyasiya Məhkəməsi, Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsi, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məhkəməsi, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi, Vəkillər Kollegiyası, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi tərəfindən təqdim edilmiş mütəxəssis mülahizələrini, ekspert Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin Cinayət prosesi kafedrasının müdiri, hüquq elmləri doktoru, professor F. Abbasovanın rəyini və iş materiallarını araşdırıb müzakirə edərək qərar qəbul edib.
Qərarda deyilir ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 60-cı maddəsinin I və IV hissələrinin və 71-ci maddəsinin II və VII hissələrinin, Cinayət-Prosessual Məcəllənin 1.2, 8, 9.1.2, 12.3 və 122.2.3-cü maddələrinin tələblərinə və Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun bu Qərarının təsviri-əsaslandırıcı hissəsində əks olunmuş hüquqi mövqelərə uyğun olaraq Cinayət-Prosessual Məcəlləsinin 449.2-ci maddəsində göstərilən şəxslər cinayət prosesini həyata keçirən orqanların həmin Məcəllənin 449.3-cü maddəsində göstərilən hallarla bağlı, onların konstitusion hüquq və azadlıqlarına zərər yetirə bilən və ya məhkəməyə əlçatanlığını məhdudlaşdıran qərar və hərəkətlərindən (hərəkətsizliklərindən) məhkəmə nəzarəti qaydasında şikayət verə bilər.
Cinayət prosesini həyata keçirən orqanların prosessual qərar və ya hərəkətlərindən (hərəkətsizliklərindən) verilmiş şikayətlərə baxılması zamanı şikayətdə irəli sürülmüş pozuntunun Cinayət-Prosessual Məcəllənin 449.3-cü maddəsində göstərilən qərarların qəbulu və ya hərəkətlərin icrası ilə bağlılığının araşdırılması zamanı yalnız onların adları və formal əlamətləri deyil, hüquqi mahiyyəti və səbəb olduğu hüquqi nəticələr nəzərə alınmalıdır.
Cinayət mühakimə icraatının vəzifələrinin həyata keçirilməsinin və cinayət təqibi üzrə icraatın tezliyinin təmin olunması baxımından qanuniliyinin və əsaslılığının yoxlanılması Cinayət-Prosessual Məcəllənin səkkizinci bölməsinə müvafiq olaraq işə mahiyyəti üzrə baxan məhkəmənin müstəsna səlahiyyətlərinə aid olan qərarlardan və prosessual hərəkətlərdən (hərəkətsizliklərdən) verilmiş şikayətlərə məhkəmə nəzarəti qaydasında baxılmasına yol verilmir.

Конституционный суд Азербайджана рассмотрел запрос Генпрокуратуры
Как сообщили в пресс-службе Конституционного суда “Оперативный Информационный Центр-OMM”, на заседании было рассмотрено конституционное дело о толковании статей 122.2.3 и 449.3 Уголовно-процессуального кодекса (УПК) в связи со статьями 60 (части I и IV) и 71 Конституции Азербайджанской Республики на основании запроса Генеральной прокуратуры.
Пленум Конституционного суда изучил и обсудил материалы дела, заслушав доклад судьи И. Наджафова, запросы заинтересованных субъектов — Генеральной прокуратуры, а также мнения Аппарата Милли Меджлиса, Верховного суда, Министерства юстиции, апелляционных судов Баку, Ширвана, Сумгаита, Верховного суда Нахчыванской Автономной Республики, Министерства юстиции Нахчыванской Автономной Республики, Коллегии адвокатов, Центра правовой экспертизы и законодательных инициатив, а также заключение эксперта — доктора юридических наук, профессора кафедры уголовного процесса Бакинского государственного университета Ф. Аббасовой.
В принятом решении указано, что в соответствии с требованиями Конституции и УПК, лица, указанные в статье 449.2 УПК, могут подавать жалобы в порядке судебного контроля на решения и действия (бездействие) органов, осуществляющих уголовный процесс, если они затрагивают их конституционные права и свободы или ограничивают доступ к правосудию.
Суд подчеркнул, что при рассмотрении жалоб на процессуальные решения или действия (бездействие) органов уголовного преследования необходимо учитывать не только формальные признаки, но и правовую сущность, а также правовые последствия, к которым привели данные действия.
В то же время, Конституционный суд постановил, что в целях обеспечения оперативности уголовного преследования не допускается рассмотрение в порядке судебного контроля жалоб на решения и процессуальные действия (бездействие), которые согласно восьмому разделу УПК относятся к исключительной компетенции суда, рассматривающего дело по существу.
Решение вступает в силу со дня опубликования, является окончательным и не подлежит отмене, изменению или официальному толкованию ни одним органом или лицом.
Справочно: Конституционный суд Азербайджана является высшим органом конституционного контроля, обеспечивающим верховенство Конституции и защиту прав граждан. Его решения имеют обязательную юридическую силу на всей территории страны и играют ключевую роль в обеспечении единообразия правоприменительной практики, в частности, в сфере уголовно-процессуального законодательства.