İsrail ordusu İordan çayının qərb sahilində genişmiqyaslı reydlər keçirdi
İordan çayının qərb sahilində İsrail qüvvələrinin keçirdiyi hərbi əməliyyatlar fonunda gərginlik yenidən artıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Fələstinin rəsmi xəbər agentliyi “WAFA”nın məlumatına görə, İsrail ordusu bölgənin müxtəlif ərazilərində reydlər keçirib.
İsrail hərbçiləri şəhərinin cənubunda yerləşən Beyt Fuccar qəsəbəsinə daxil olaraq bir neçə məhəllədə mövqe tutublar. zamanı fələstinlilərin evlərinə basqın edilib və axtarışlar aparılıb.
Məlumata görə, hərbçilər reydlər zamanı səs bombaları və gözyaşardıcı qazdan istifadə ediblər. Nəticədə bir sıra yerli sakin zərər çəkib, bəzi şəxslərə hadisə yerində ilkin tibbi yardım göstərilib.
İsrail qüvvələrinin əməliyyatları Beyt Fuccarla məhdudlaşmayıb. Beytüllahimin cənub-şərqində yerləşən Takku qəsəbəsi, eləcə də Dar Salah, Eş-Şevavire, Za'tara, Halayil əl-Levz və Ebu Nuceym bölgələrində də reydlər keçirildiyi bildirilir.
mənbələrinin məlumatına görə, axtarışlar zamanı bəzi yaşayış evlərinə və əmlaka ciddi ziyan dəyib.
Bundan başqa, “Fələstin Səsi” radiosunun məlumatına görə, işğal altındakı Şərqi Qüdsün Biddu kəndinin girişində də İsrail əsgərləri qaz bombalarından istifadə edib.
2023-cü ilin oktyabrından, hərbi əməliyyatların başlamasından sonra və Şərqi Qüdsdə İsrail ordusunun və yəhudi məskunlaşanların basqınlarının artdığı bildirilir.
Fələstin tərəfi bu addımların ərazilərin ilhaqına zəmin yaratmaq və bölgədəki fələstinliləri təcrid etmək məqsədi daşıdığını iddia edir.

Напряженность на Западном берегу реки Иордан вновь возросла на фоне продолжающихся военных операций израильских сил.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», со ссылкой на официальное палестинское информационное агентство «WAFA», армия Израиля провела серию рейдов в различных районах региона.
Израильские военные вошли в поселок Бейт-Фуджар, расположенный к югу от города Вифлеем, где заняли позиции в нескольких кварталах. В ходе операции были проведены обыски в домах местных жителей.
Согласно полученной информации, в ходе рейдов военные применяли светошумовые гранаты и слезоточивый газ. В результате инцидентов пострадал ряд местных жителей, некоторым из них была оказана первая медицинская помощь на месте.
Операции израильских сил не ограничились Бейт-Фуджаром. Сообщается о проведении рейдов в поселке Такку, а также в населенных пунктах Дар-Салах, Эш-Шевавире, Затара, Халайил-эль-Левз и Эбу-Нуджейм к юго-востоку от Вифлеема. По данным палестинских источников, в ходе обысков был нанесен значительный ущерб ряду жилых домов и имуществу граждан.
Кроме того, радиостанция «Голос Палестины» передает, что израильские солдаты применили газовые гранаты на въезде в деревню Бидду в оккупированном Восточном Иерусалиме.
Отметим, что с октября 2023 года, после начала масштабных военных действий в секторе Газа, на Западном берегу реки Иордан и в Восточном Иерусалиме наблюдается значительное учащение рейдов израильской армии и нападений со стороны еврейских поселенцев. Палестинская сторона заявляет, что подобные действия направлены на создание условий для аннексии территорий и изоляцию палестинского населения в регионе.