Neft qiymətləri İran danışıqları fonunda ucuzlaşıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə beynəlxalq maliyyə bazarlarında yayılan məlumatlarda bildirilir.
Məlumata görə, bazar ertəsi günü dünya bazarında neft qiymətləri kəskin eniş göstərib. Buna səbəb ABŞ Prezidenti Donald Trumpın İranla danışıqlara başlanılacağını açıqlaması və bunun Yaxın Şərqdə gərginliyin azalacağına dair gözləntiləri gücləndirməsi olub.
Bildirilir ki, "Brent" markalı neftin bir barelinin qiyməti 4 faizdən çox ucuzlaşaraq 83,88 dollara düşüb. Qiymətlərdəki eniş Donald Trumpın İranla danışıqlar aparılacağını bəyan etməsindən sonra qeydə alınıb. O, daha əvvəl Hörmüz boğazının təhlükəsizliyinin təmin olunması və İranın nüvə proqramı ilə bağlı narahatlıqların aradan qaldırılması məqsədilə planlaşdırılan hərbi zərbənin təxirə salındığını da açıqlamışdı.
Məlumata əsasən, neft bazarına təsir edən digər amil "OPEC+" ölkələrinin hasilatın artırılması ilə bağlı qərarı olub. Belə ki, təşkilata daxil olan yeddi ölkə sentyabr ayında gündəlik neft hasilatını avqust ayı ilə müqayisədə 188 min barel artırmaq barədə razılığa gəlib.
Qeyd olunur ki, virtual formatda keçirilən iclasda Səudiyyə Ərəbistanı, Rusiya, İraq, Küveyt, Qazaxıstan, Əlcəzair və Oman nümayəndələri qlobal bazardakı vəziyyəti qiymətləndirərək bu qərarı təsdiqləyiblər. Bu, "OPEC+" ölkələrinin 2023-cü ilin aprelində tətbiq etdiyi könüllü hasilat ixtisarlarının mərhələli şəkildə ləğvi istiqamətində ardıcıl altıncı aylıq artım qərarı hesab olunur.
İstehsalçılar gələcək hasilat qərarlarının bazardakı vəziyyətdən asılı olacağını bildiriblər. Növbəti iclasın sentyabrın 6-da keçirilməsi və oktyabr ayı üzrə hasilat səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi planlaşdırılır.

Переговоры по Ирану привели к снижению цен на нефть
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, ссылаясь на данные международных финансовых рынков, в понедельник на мировом рынке нефти наблюдалось заметное падение котировок.
Основным фактором, повлиявшим на рынок, стало заявление Президента США Дональда Трампа о начале переговоров с Ираном. Это вызвало ожидания снижения напряженности на Ближнем Востоке. Стоимость нефти марки "Brent" упала более чем на 4%, достигнув отметки 83,88 доллара за баррель. Ранее Президент США Дональд Трамп также сообщил об отмене планировавшегося военного удара, целью которого было обеспечение безопасности Ормузского пролива и устранение опасений, связанных с ядерной программой Ирана.
Дополнительным фактором, оказавшим давление на нефтяной рынок, стало решение стран «ОПЕК+» об увеличении объемов добычи. Семь стран-участниц организации договорились в сентябре увеличить ежедневную добычу нефти на 188 тысяч баррелей по сравнению с августом.
В ходе виртуального заседания представители Саудовской Аравии, России, Ирака, Кувейта, Казахстана, Алжира и Омана подтвердили данное решение, оценив текущую ситуацию на мировом рынке. Это уже шестое последовательное ежемесячное решение об увеличении добычи в рамках поэтапной отмены добровольных сокращений, введенных странами «ОПЕК+» в апреле 2023 года. Производители отметили, что будущие решения по объемам добычи будут зависеть от рыночной конъюнктуры. Следующая встреча запланирована на 6 сентября для определения уровня добычи на октябрь.
Справочно: Геополитическая стабильность на Ближнем Востоке играет критическую роль в формировании мировых цен на энергоносители. Любые дипломатические подвижки в отношениях между Вашингтоном и Тегераном традиционно воспринимаются рынками как сигнал к снижению рисков перебоев в поставках, что незамедлительно отражается на котировках сырьевых товаров.