İlham Əliyev: Zəngəzur dəhlizində işlər yekunlaşmaq üzrədir
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Prezident İlham Əliyev Təşkilatına (TDT) üzv dövlətlərin hökumət başçılarının/Vitse-prezidentinin görüşünün iştirakçılarını qəbul edərkən deyib.
bildirib ki, bu gün qarşıda duran əsas məsələlərdən biri nəqliyyat, logistika, tranzit imkanlarını genişləndirməkdir:
"Prinsip etibarilə buna hər zaman ehtiyac var. Çünki ölkələrimizdən keçən Orta Dəhliz hər birimizin marağına cavab verir. Xüsusilə indiki geosiyasi vəziyyətdə Orta Dəhliz, Trans-Xəzər dəhlizi, Zəngəzur dəhlizi, bu istiqamətdə olan digər layihələr daha böyük önəm daşıyır. Yəqin ki, bu gün tərəfi bu məsələ ilə bağlı məlumat verəcək. Azərbaycan ərazisində işlərin böyük hissəsi artıq görülüb. Həm dəmir yolları, Bakı Ticarət Limanı, bizim avtomobil yollarımız, hava limanlarımız - bütün nəqliyyat infrastrukturu hazır vəziyyətə gətirilib. O ki qaldı, Zəngəzur dəhlizinin icrasına, orada avtomobil yolunun təqribən 90 %-i, dəmir yolunun isə təxminən 70 %-i hazırdır. Ümid edirəm ki, yaxın gələcəkdə bu layihə tam icra ediləcəkdir".
İlham Əliyev həmçinin Türkiyədə də Qars-Naxçıvan dəmir yolunun tikintisinə start verilməsindən şad olduqlarını söyləyib:
"Bilirik və çox şadıq ki, Türkiyədə də Qars-Naxçıvan dəmir yolunun tikintisinə start verilmişdir. Beləliklə, bu layihələrin uzlaşdırılması, koordinasiya şəklində icra edilməsi yeni bir önəmli dəhliz açacaqdır. Bu, Orta Dəhlizin bir qolu olacaq və bizim inşa etdiyimiz dəmir yolu infrastrukturu birinci mərhələdə 15 milyon ton yükün daşınmasına hesablanıb. Amma gələcəkdə bu arta da bilər və yəqin ki, artacaq. Amma hər halda 15 milyon tonluq yeni bir dəhlizin açılması həm ölkələrimiz, həm də geniş coğrafiya üçün böyük önəm daşıyır. Biz yenə də burada çox ciddi və məsuliyyətli mövqe sərgiləyirik - həm öz maraqlarımızı təmin edirik, həm də dünya üçün yeni nəqliyyat yollarını təqdim edirik. Yəni bu, bir daha göstərir ki, bizim ölkələrimizin və təşkilatımızın məramı sülhə, əməkdaşlığa, əmin-amanlığa, qarşılıqlı hörmətə və qarşılıqlı maraqlara yönəlibdir".

Работы по строительству автомобильной дороги в рамках Зангезурского коридора завершены на 90%, а железной дороги — на 70%.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом заявил Президент Ильхам Алиев во время приема участников встречи глав правительств и вице-президента государств-членов Организации тюркских государств (ОТГ).
Глава государства подчеркнул, что одной из ключевых задач на сегодняшний день является расширение транспортных, логистических и транзитных возможностей Азербайджана:
«В принципе, в этом всегда есть необходимость. Средний коридор, проходящий через наши страны, отвечает интересам каждого из нас. Особенно в нынешней геополитической ситуации Средний коридор, Транскаспийский коридор, Зангезурский коридор и другие проекты в этом направлении приобретают еще большее значение. Большая часть работ на территории Азербайджана уже выполнена. Железные дороги, Бакинский торговый порт, наши автомобильные дороги, аэропорты — вся транспортная инфраструктура приведена в состояние готовности. Что касается реализации Зангезурского коридора, то автомобильная дорога готова примерно на 90%, а железная дорога — примерно на 70%. Надеюсь, что в ближайшем будущем этот проект будет полностью реализован», — отметил Президент Ильхам Алиев.
Глава государства также выразил удовлетворение началом строительства железной дороги Карс—Нахчыван на территории Турции. По его словам, координация этих проектов позволит открыть новый важный международный коридор, который станет ветвью Среднего коридора. На первом этапе инфраструктура рассчитана на перевозку 15 миллионов тонн грузов с потенциалом дальнейшего роста.
Справка: Зангезурский коридор является стратегически важным транспортным маршрутом, который призван соединить основную часть Азербайджана с его эксклавом — Нахчыванской Автономной Республикой — через территорию исторического Зангезура. Этот проект является частью более масштабного международного транспортного маршрута «Средний коридор» (Middle Corridor), связывающего Китай и страны Центральной Азии с Европой через Каспийское море, Азербайджан, Грузию и Турцию. Реализация коридора не только укрепит экономические связи внутри тюркского мира, но и превратит регион в важнейший глобальный логистический хаб.