İlham Əliyev: Şəhərlərin inkişafı cəsarət və ehtiyatlılıq tələb edir
İlham Əliyev müasir şəhərlərin inkişafını "Formula-1" yarışı ilə müqayisə edərək, qərarlardakı cəsarəti tarixi irsə həssas münasibətlə uzlaşdırmağın vacibliyini vurğulayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə WUF13-ün rəsmi açılış mərasimində bildirib.
qeyd edib ki, bu gün, xüsusən də paytaxtlarda şəhər mühitinin inkişafı eyni zamanda həm qətiyyət, həm də tələb edir.
"Bəzən mən bunu Bakıdakı Formula-1 yarışı ilə müqayisə edirəm, yeri gəlmişkən, bu, azsaylı şəhər traslarından biridir. Əsas düzlükdə sürət saatda 300 kilometri aşır, sonra isə pilotlar sərt tormoz verməli və bolidləri sanki qədim qala divarının bir metrliyindən keçən, eni cəmi yeddi metr olan küçəyə sığışdırmalı olurlar", - İlham Əliyev deyib.
Prezidentin sözlərinə görə, şəhərsalma və şəhərlərin modernləşdirilməsi məsələlərində də məhz belə bir balans zəruridir.
"Buna görə də pilotlar cəsur və ehtiyatlı olmalıdırlar. Və biz – qərarlar qəbul edən və inkişaf gündəliyini formalaşdıran liderlər də inkişafda, insanlarımız üçün daha yaxşı şəraitin yaradılmasında, modernləşdirmədə cəsur olmalıyıq, lakin eyni zamanda söhbət tarixi irsin qorunub saxlanmasından gedəndə çox ehtiyatlı olmalıyıq", - vurğulayıb.
Prezident ictimai nəqliyyata sürətli çıxışı olan ekoloji baxımdan təmiz şəhərlərin salınmasının zəruriliyini vurğulayıb:
"Mikromobillik, elektrik enerjisi ilə işləyən müasir avtobuslar - bütün bunlar Bakının və təkcə onun deyil - vahid inkişaf konsepsiyası kimi həyata keçirilir. Artıq dediyim kimi, Azərbaycanın bir çox rayonlarında şəhər inkişafı çox sürətli templərlə gedir. Şübhəsiz ki, bu mühüm görüş və BMT-dən olan dostlarımızın, eləcə də ölkəmizə gələn çoxsaylı qonaqların təcrübəsi hamımıza daha çox şey öyrənməyə, bir-birimizdən öyrənməyə, müsbət təcrübəni mənimsəməyə, həmçinin səhvlərimiz barədə danışmağa kömək edəcək".

Президент Азербайджана Ильхам Алиев сравнил развитие современных городов с гонками "Formula-1", подчеркнув важность сочетания смелости в принятии решений с бережным отношением к историческому наследию.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом Президент Ильхам Алиев заявил на официальной церемонии открытия 13-го Всемирного форума городов (WUF13). Глава государства отметил, что сегодня развитие городской среды, особенно в столицах, требует одновременно решительности и осмотрительности.
"Иногда я сравниваю это с гонкой "Formula-1" в Баку, которая, к слову, проходит по одной из немногих городских трасс. На главной прямой скорость превышает 300 километров в час, а затем пилоты должны резко тормозить и вписывать болиды в улицу шириной всего семь метров, проходящую в метре от древней крепостной стены", — сказал Президент Ильхам Алиев. По его словам, именно такой баланс необходим в вопросах градостроительства: лидеры должны быть смелыми в модернизации и создании лучших условий для граждан, но крайне осторожными в вопросах сохранения исторического наследия.
Президент Азербайджана также акцентировал внимание на необходимости создания экологически чистых городов. В Баку и других регионах страны активно внедряется единая концепция развития, включающая микромобильность и использование современных электробусов. Глава государства выразил уверенность, что опыт международных экспертов и ООН поможет Азербайджану в дальнейшем совершенствовании городской инфраструктуры.
Отметим, что Всемирный форум городов (WUF), основанный Организацией Объединенных Наций в 2001 году, является главной мировой площадкой для обсуждения проблем устойчивой урбанизации. Проведение подобных дискуссий особенно актуально для Азербайджана в контексте масштабных восстановительных работ, проводимых на освобождённых от оккупации территориях в Карабахе и Восточном Зангезуре, где внедряются самые современные стандарты градостроительства.