Hikmət Hacıyev: 427 nəfər mina qurbanı olub
Azərbaycanda 2020-ci il noyabrın 10-dan etibarən mina partlayışları nəticəsində 427 nəfər zərərçəkən qeydə alınıb, onlardan 73-ü həlak olub, 354-i isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri "X" hesabında yazıb.
Onun sözlərinə görə, minalar -Azərbaycan münaqişəsinin ən ağır miraslarından biri olaraq qalır və aktiv hərbi əməliyyatlar başa çatdıqdan uzun müddət sonra da insan həyatına son qoymağa davam edir:
"2020-ci il noyabrın 10-dan etibarən Azərbaycanda mina partlayışları nəticəsində 427 nəfər zərərçəkən qeydə alınıb, onlardan 73 nəfəri həlak olub, 354 nəfəri isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb. Zərərçəkənlərin 231 nəfəri mülki şəxsdir 1991-ci ildən bu günədək isə mina qurbanlarının ümumi sayı 3 500 nəfəri ötüb. Onların arasında 362 uşaq və gənc, eləcə də 38 qadın var".
Prezidentin köməkçisi qeyd edib ki, minaların yaratdığı faciəvi insan itkisi ilə yanaşı, genişmiqyaslı mina çirklənməsi məcburi köçkün ailələrinin öz doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıdışına, azad edilmiş ərazilərin bərpasına, iqtisadi inkişafına və kənd təsərrüfatının dirçəldilməsinə ciddi maneə törədir.
"Aşkar edilərək zərərsizləşdirilən hər bir mina təkcə potensial olaraq xilas edilmiş bir insan həyatı deyil, həm də bərpa və yenidənqurma yolunda atılmış mühüm addımdır. Minatəmizləmə fəaliyyəti yalnız məsələsi deyil, həm də humanitar zərurət və dayanıqlı bərpa ilə inkişafın əsas şərtlərindən biridir".

В Азербайджане с 10 ноября 2020 года в результате подрывов на минах пострадали 427 человек, из них 73 погибли, а 354 получили ранения различной степени тяжести.
По его словам, мины остаются одним из самых тяжелых последствий армяно-азербайджанского конфликта и продолжают уносить человеческие жизни спустя долгое время после завершения активных боевых действий:
«С 10 ноября 2020 года в Азербайджане зарегистрировано 427 жертв минных инцидентов, из которых 73 человека погибли, 354 получили ранения. 231 пострадавший является гражданским лицом. В целом, с 1991 года общее число жертв мин превысило 3 500 человек, среди которых 362 ребенка и подростка, а также 38 женщин».
Помощник Президента подчеркнул, что помимо трагических человеческих потерь, масштабное минирование территорий создает серьезные препятствия для безопасного возвращения вынужденных переселенцев в родные края, восстановления освобожденных от оккупации территорий, их экономического развития и возрождения сельского хозяйства.
«Каждая обнаруженная и обезвреженная мина — это не только потенциально спасенная жизнь, но и важный шаг на пути к восстановлению и реконструкции. Деятельность по разминированию является не только вопросом безопасности, но и гуманитарной необходимостью, а также ключевым условием устойчивого развития», — отметил Хикмет Гаджиев.
Напомним, что проблема минного загрязнения является одним из главных вызовов для Азербайджана в постконфликтный период. После завершения 44-дневной Отечественной войны Армения отказалась предоставить точные карты минных полей, что значительно замедляет процесс восстановления инфраструктуры и возвращения населения на освобожденные от оккупации территории Карабаха и Восточного Зангезура.