“Harry Potter” pərəstişkarları “Dobby”nin məzarını xilas etdi: 580 milyonluq layihə dəyişdirildi
Böyük Britaniyada həyata keçirilən 580 milyon dollarlıq “ layihəsinin marşrutu “” pərəstişkarlarının etirazlarından sonra dəyişdirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, layihə çərçivəsində planlaşdırılan 125 millik kabel xəttinin ilkin marşrutu filmdə “Dobby” obrazının ölüm səhnəsinin çəkildiyi və daha sonra pərəstişkarlar tərəfindən xatirə məkanına çevrilən ərazidən keçməli olub.
Məlumata görə, layihənin icraçısı “” şirkətinin rəhbəri Simon Ludlam ilkin planın açıqlanmasından sonra şirkətə minlərlə narazılıq zəngi və mesajı daxil olduğunu bildirib.
Pərəstişkarlar “Dobby”nin xatirəsinə hörmətlə yanaşılmasını və ərazinin qorunmasını tələb ediblər.
Yaranmış narazılıqları nəzərə alan mühəndis qrupu kabel xəttinin istiqamətini dəyişib. Yeni marşrut “Dobby”nin xatirəsinə ucaldılan abidə və onun ətrafındakı əraziyə zərər dəyməyəcək şəkildə müəyyənləşdirilib.
Uelsin cənub-qərbində yerləşən “” çimərliyi isə hər il minlərlə turistin ziyarət etdiyi məkana çevrilib. Ziyarətçilər əraziyə əsasən “Dobby”nin xatirəsinə qoyulan rəngli daşları və yazılmış mesajları görmək üçün gəlirlər.
Qeyd edək ki, 2022-ci ildə “National Trust” ətraf mühitin qorunması məqsədilə ziyarətçilərə çimərliyə corab və digər əşyalar atmamaq barədə xəbərdarlıq edib. Bununla belə, qurum “Dobby” abidəsinin yerində qalmasına icazə verərək pərəstişkarların məkana olan bağlılığını nəzərə alıb.

Фанаты «Гарри Поттера» спасли могилу «Добби»: проект изменен
Маршрут энергетического проекта «Greenlink» стоимостью 580 миллионов долларов, реализуемого в Великобритании, был изменен после протестов фанатов «Гарри Поттера».
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что первоначальный маршрут 125-мильной кабельной линии, запланированной в рамках проекта, должен был проходить через территорию, где снималась сцена гибели персонажа «Добби» и которая впоследствии стала местом паломничества поклонников.
По имеющимся данным, глава компании-исполнителя проекта «Etchea Energy» Саймон Ладлам сообщил, что после обнародования первоначального плана в компанию поступили тысячи звонков и сообщений с выражением недовольства. Поклонники потребовали проявить уважение к памяти «Добби» и сохранить территорию.
Учитывая возникшее недовольство, инженерная группа изменила направление кабельной линии. Новый маршрут был определен таким образом, чтобы не нанести ущерб памятнику «Добби» и прилегающей к нему территории.
Пляж «Freshwater West», расположенный на юго-западе Уэльса, стал местом, которое ежегодно посещают тысячи туристов. Посетители приезжают в основном для того, чтобы увидеть цветные камни и надписи, оставленные в память о «Добби». Отметим, что в 2022 году организация «National Trust» в целях защиты окружающей среды призвала посетителей не оставлять на пляже носки и другие предметы. Тем не менее, организация разрешила оставить памятник «Добби» на месте, учитывая привязанность поклонников к этой локации.