FIFA yekun qərarını verdi: İran Dünya Çempionatında iştirak edəcək
FIFA prezidenti problemləri səbəbindən turnirdən çəkilmə ehtimalı müzakirə olunan İran yığmasının 2026-cı il Dünya Çempionatında planlaşdırıldığı kimi iştirak edəcəyini açıqlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in xəbərinə görə, Vankuverdə keçirilən FIFA Konqresində çıxış edən qurum rəhbəri, Asiya təmsilçisinin ABŞ-dəki matçlarda da meydana çıxacağını qəti şəkildə təsdiqləyib.
İyunun 11-dən iyulun 19-dək ABŞ, Kanada və Meksikanın birgə ev sahibliyi ilə keçiriləcək turnirdə İranın oyun cədvəli artıq məlumdur. Komanda iyunun 15-də Kaliforniyada Yeni Zelandiya, iyunun 21-də Belçika, iyunun 26-da isə Sietlda Misir yığması ilə qarşılaşacaq.
Xatırladaq ki, İranın idman naziri Əhməd Dünyamali mart ayında verdiyi açıqlamada futbolçuların təhlükəsizliyinə zəmanət verilmədiyini əsas gətirərək turnirə qatılmağın mümkünsüzlüyünü vurğulamışdı.
Bu ərəfədə C.İnfantino məsələni birbaşa Tramp administrasiyası ilə müzakirə edərək, komandanın iştirakı üçün ciddi diplomatik səylər göstərib. ABŞ Marko Rubio isə ötən həftə İran ordusu ilə əlaqəsi olmayan bütün oyunçuların ölkəyə girişinə icazə veriləcəyini bəyan edib.
Fevral ayında ABŞ və İsrailin İrana qarşı hava əməliyyatları, eləcə də Ayətullah Əli Xameneinin vəfatı idman ictimaiyyətində də gərginliyə səbəb olmuşdu. Hadisələrdən sonra İran Futbol Federasiyası ABŞ-də keçiriləcək yarışda iştirakın məqsədəuyğun olmadığını bildirərək boykot siqnalları vermişdi.
Hətta İranın əvəzinə İtaliyanın turnirə cəlb edilməsi variantı müzakirə olunsa da, FIFA bu təklifi rədd edib. Hazırda İranın iştirakı rəsmiləşsə də, ABŞ hökumətinin viza yoxlamaları və stadionlardakı tədbirlərinin turnir başlayana qədər həssas mövzu olaraq qalacağı gözlənilir.

ФИФА приняла окончательное решение: Иран сыграет на ЧМ-2026
Президент "FIFA" Джанни Инфантино официально объявил, что сборная Ирана примет участие в чемпионате мира 2026 года в соответствии с графиком, несмотря на ранее обсуждавшуюся возможность отказа от участия из-за проблем с безопасностью.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», выступая на конгрессе "FIFA" в Ванкувере, глава организации решительно подтвердил, что представители Азии выйдут на поле в матчах, которые пройдут на территории США. Турнир, принимаемый совместно США, Канадой и Мексикой, пройдет с 11 июня по 19 июля. График игр сборной Ирана уже определен: 15 июня команда встретится с Новой Зеландией в Калифорнии, 21 июня — с Бельгией, а 26 июня проведет матч против Египта в Сиэтле.
Напомним, что в марте министр спорта Ирана Ахмед Дуньямали подчеркивал невозможность участия в турнире, ссылаясь на отсутствие гарантий безопасности для футболистов. В связи с этим Джанни Инфантино приложил значительные дипломатические усилия, обсудив вопрос напрямую с администрацией Президента США Дональда Трампа. Госсекретарь США Марко Рубио на прошлой неделе заявил, что въезд в страну будет разрешен всем игрокам, не имеющим связей с иранскими вооруженными силами. Ранее напряженность в спортивном сообществе вызвали февральские события, включая военные операции США и Израиля против Ирана, а также кончина аятоллы Али Хаменеи. Несмотря на обсуждение варианта замены Ирана сборной Италии, "FIFA" отклонила это предложение. Предстоящий ЧМ-2026 станет историческим событием, так как впервые в финальной стадии примут участие 48 сборных, что расширяет географию мирового футбола.