Bu ilin I yarısında "Rəqəmsal dövlət maliyyəsi" informasiya sisteminin "Dövlət müəssisələrinin rəqəmsal monitorinqi" altsistemində 1 034 müəssisə qeydiyyatdan keçib, altsistem vasitəsilə 1 315 aylıq və 7 244 rüblük hesabat təqdim olunub.
Məlumata görə, hesabat dövründə 466 müəssisə 2026-cı il üçün təsdiqlənmiş büdcə hesabatı, 532 müəssisə 2027-ci il üçün dividend proqnozu hesabatı, eləcə də 654 müəssisə növbəti il üçün büdcə proqnozu hesabatını təqdim edib.
"Rəqəmsal dövlət maliyyəsi" informasiya sisteminin Əsasnaməsi ölkə Prezidentinin 26 yanvar 2026-cı il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilib. "Dövlət müəssisələrinin rəqəmsal monitorinqi" altsistemi isə dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin və dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslərin illik və ortamüddətli dövr üzrə büdcə layihələrinin və proqnozlarının monitorinqini, habelə gəlir və xərc smetalarının icra vəziyyətinin rüblük əsaslarla monitorinqini və icra göstəricilərinin təhlilini, həmçinin bu məqsədlə müəyyən edilmiş büdcə və maliyyə göstəriciləri barədə məlumatların əldə olunmasını təmin edir.

Обнародованы данные по цифровому мониторингу госпредприятий
В первом полугодии текущего года в подсистеме «Цифровой мониторинг государственных предприятий» информационной системы «Цифровые государственные финансы» прошли регистрацию 1 034 предприятия. Через данную подсистему было представлено 1 315 ежемесячных и 7 244 квартальных отчета.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает об этом со ссылкой на Министерство финансов Азербайджана.
Согласно полученным данным, за отчетный период 466 предприятий представили отчеты по утвержденному бюджету на 2026 год, 532 предприятия — отчеты по прогнозу дивидендов на 2027 год, а 654 предприятия — отчеты по бюджетному прогнозу на следующий год.
Положение об информационной системе «Цифровые государственные финансы» было утверждено указом Президента Азербайджана от 26 января 2026 года. Подсистема «Цифровой мониторинг государственных предприятий» обеспечивает контроль и анализ бюджетных проектов, прогнозов, а также исполнение смет доходов и расходов юридических лиц, находящихся в государственной собственности или где контрольный пакет акций принадлежит государству. Внедрение данной системы является важным шагом в рамках цифровизации государственного управления и повышения прозрачности финансовой отчетности в Азербайджане.