Çində kömür mədənində baş verən qəza nəticəsində ölənlərin sayı 90-ı keçib
Çinin şimalındakı Şansi əyalətində yerləşən kömür mədənində baş vermiş qaz partlayışı nəticəsində olanların sayı 90 nəfərə çatıb. Hadisə ilə bağlı məlumatı Çinin Mərkəzi Televiziyası və Xinhua agentliyi yayıb.
İlkin ehtimallara görə, mədənçilərin ölümünə dəm qazının miqdarının icazə verilən normanı aşması səbəb olub. Rəsmi məlumatlara əsasən, xilasetmə qrupları 201 təhlükəsiz əraziyə təxliyə etməyə müvəffəq olub, səkkiz nəfərin isə meyiti çıxarılıb.
Hazırda qəzanın dəqiq səbəblərinin araşdırılması istiqamətində işlər davam etdirilir. Eyni zamanda, yerin altında qalan digər şəxslərin xilas edilməsi üçün axtarış-xilasetmə tədbirləri icra olunur.

Число погибших на шахте в Китае превысило 90 человек
Число погибших в результате взрыва газа на угольной шахте в провинции Шаньси на севере Китая возросло до 90 человек.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на Центральное телевидение Китая, трагедия произошла в уезде Циньюань. По данным агентства Синьхуа со ссылкой на местное Управление по чрезвычайным ситуациям, причиной гибели горняков могло стать резкое превышение допустимой концентрации угарного газа после взрыва. В ходе спасательной операции из опасной зоны был эвакуирован 201 человек.
Провинция Шаньси является крупнейшим угледобывающим регионом Китая, обеспечивающим значительную часть потребностей страны в энергоресурсах. Несмотря на регулярное ужесточение стандартов безопасности со стороны государственного надзора КНР, высокая интенсивность работ на глубоких угольных пластах продолжает оставаться фактором повышенного риска для жизни горняков.