Azərbaycan zərurət yaranacağı halda Ukraynaya təbii qaz tədarük etməyə hazırdır və regional enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək üçün Ukraynanın yeraltı qaz anbarlarından istifadə imkanını nəzərdən keçirir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov bu gün Kiyevdə Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa ilə birgə mətbuat konfransında bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) uzun müddətdir ki, Ukrayna bazarındadır, ölkədə fəaliyyətini aktiv şəkildə davam etdirir və enerji əməkdaşlığının gələcək inkişafı üzrə böyük planlara malikdir.
"Hazırda Azərbaycan və Ukrayna arasında enerji əməkdaşlığının əlavə qarşılıqlı faydalı istiqamətlərinə dair çox dinamik və fəal dialoq aparılır", - nazir qeyd edib.
C.Bayramov vurğulayıb ki, Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində strateji rol oynayır, xüsusilə 12 Avropa ölkəsinə qaz tədarük edir ki, onlardan da 10-u Aİ üzvüdür. "Bu baxımdan zərurət yaranarsa, Ukraynaya da qaz tədarük etməyə hazırıq", - o bildirib.
Azərbaycan XİN başçısı həmçinin qeyd edib ki, daha geniş regionun enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirmək üçün Ukraynanın yeraltı qaz anbarlarından istifadə olunması əməkdaşlığın perspektivli istiqamətinə çevrilə bilər.
"Biz bunu gələcək əməkdaşlığımızın çox perspektivli istiqaməti kimi nəzərdən keçiririk", - C.Bayramov əlavə edib.

Азербайджан готов при необходимости поставлять природный газ в Украину и рассматривает возможности использования украинских подземных хранилищ газа для укрепления региональной энергетической безопасности.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом заявил глава МИД Джейхун Байрамов сегодня в Киеве на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Украины Андреем Сибигой.
По словам министра, SOCAR уже давно присутствует на украинском рынке, активно ведет там деятельность и имеет масштабные планы по дальнейшему развитию энергетического сотрудничества. «В настоящее время ведется очень динамичный и активный диалог по дополнительным взаимовыгодным направлениям энергетического сотрудничества между Азербайджаном и Украиной», — отметил он.
Глава МИД Джейхун Байрамов подчеркнул, что Азербайджан играет стратегическую роль в обеспечении энергетической безопасности Европы, поставляя газ в 12 европейских стран, 10 из которых являются членами ЕС. «В этом контексте, при возникновении необходимости, мы готовы поставлять газ и в Украину», — заявил он. Кроме того, использование украинских подземных газохранилищ рассматривается как перспективное направление для укрепления энергобезопасности более широкого региона.