Texnologiya sahəsinin tanınmış siması Bill Qeyts süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafının yaratdığı risklərə diqqət çəkib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Qeyts “Reuters” agentliyinə müsahibəsində ABŞ-nin bu sahədə liderlik etməsi şərti ilə Çinin təhlükəli süni intellekt modellərinin yayılmasının məhdudlaşdırılması ilə bağlı razılaşa biləcəyini bildirib.
Sahibkar yaxın gələcəkdə Çin lideri Si Cinpinlə görüşməyi planlaşdırdığını və belə bir görüşün qlobal səviyyədə dəstəklənə biləcəyini qeyd edib. Qeytsin komandası noyabr ayında gözlənilən Çin səfəri çərçivəsində yüksək səviyyəli görüşün təşkili üçün danışıqlar aparır.
Qeyts süni intellekt sahəsində indiyədək belə sürətli inkişaf tempinin müşahidə olunmadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, mövcud proses cəmiyyət tərəfindən idarə olunmalı kritik siyasət həddinə çatıb.
O, ölkələrin süni intellektin molekul istehsalı və bioloji hücumlar həyata keçirmək potensialına ciddi nəzarət etməsinin vacibliyini bildirib.
Süni intellektin kibertəhlükəsizlik təhdidləri yaratmaq, iş yerlərini azaltmaq və insanların psixologiyasına təsir göstərmək potensialı ekspertlər arasında narahatlıq doğurur.
Qeyts bu risklərin qarşısının alınması üçün nüvə enerjisinə nəzarət rejimləri, beynəlxalq aviasiya qaydaları və ozon təbəqəsinin qorunması ilə bağlı sazişlərə bənzər yeni beynəlxalq qurumun yaradılmasını təklif edib.
Onun fikrincə, əsas məqsəd süni intellektin yaratdığı imkanlardan istifadə etməklə yanaşı, qlobal bərabərsizliyin daha da dərinləşməsinin qarşısını almaqdır.
Qeyts şirkətlərin insan əməyini əvəz edən süni intellekt məhsullarından əldə etdiyi gəlirlərin vergiyə cəlb olunmasını və bu vəsaitin sosial müdafiəyə yönəldilməsini təklif edir.
O, həmçinin mövcud iş yerlərinin əhəmiyyətli hissəsinin insanlar üçün qorunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Qeytsin rəhbərlik etdiyi fond vasitəsilə 2045-ci ilə qədər süni intellekt layihələrinə 200 milyard dollar sərmayə yatırmağın hədəfləndiyi də bildirilib.

Билл Гейтс предупредил о глобальных угрозах, исходящих от ИИ
Известный деятель в сфере технологий Билл Гейтс привлек внимание к рискам, связанным с бурным развитием технологий искусственного интеллекта (ИИ).
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в интервью агентству "Reuters" Гейтс заявил, что США могут договориться об ограничении распространения опасных моделей ИИ в Китае, при условии сохранения лидерства Вашингтона в этой сфере.
Предприниматель отметил, что планирует встречу с лидером Китая Си Цзиньпином в ближайшем будущем, подчеркнув, что подобный диалог может получить поддержку на глобальном уровне. Команда Гейтса ведет переговоры об организации встречи высокого уровня в рамках визита в Китай, ожидаемого в ноябре.
Гейтс подчеркнул, что темпы развития ИИ достигли беспрецедентного уровня, что требует критического политического регулирования со стороны общества. Он указал на необходимость строгого контроля над потенциалом ИИ в создании молекул и осуществлении биологических атак.
Экспертное сообщество выражает серьезную обеспокоенность способностью ИИ создавать киберугрозы, сокращать рабочие места и оказывать психологическое воздействие на людей.
Для минимизации этих рисков Гейтс предложил создать новый международный орган, аналогичный режимам контроля над ядерной энергией, правилам международной авиации или соглашениям по защите озонового слоя. По его мнению, главная цель — использовать возможности ИИ, предотвращая при этом углубление глобального неравенства.
Гейтс также предложил облагать налогом доходы компаний от продуктов ИИ, заменяющих человеческий труд, и направлять эти средства на социальную защиту. Он подчеркнул важность сохранения значительной части существующих рабочих мест для людей.
Также сообщается, что через фонд, возглавляемый Гейтсом, планируется инвестировать 200 миллиардов долларов в проекты в сфере ИИ до 2045 года.