Bakı-Tbilisi qatarı bərpa olunur
Gürcüstanın İrakli Kobaxidzenin WUF13-də iştirak etmək məqsədilə Bakıya səfəri çərçivəsində iqtisadiyyat, enerji və bağlantı sahələrində ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə yönəlmiş hərtərəfli sazişlər toplusunun imzalanması ilə strateji tərəfdaşlıqlarını bir daha təsdiqləyiblər.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” İqtisadiyyat Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, imzalanma mərasimi 18 may 2026-cı ildə Bakıda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidzenin iştirakı ilə baş tutub.
Hər iki lider imzalanmış sənədlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini, xüsusən də Azərbaycan və Gürcüstanın bir çox ölkələr üçün bağlantı habı kimi mühüm rolunu və bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
İmzalanmış sənədlərə Gürcüstana təbii qazın təchizatı, Azərbaycan təbii qazının bazarlara əlavə təchizatı üçün tranzit razılaşmalarının davam etdirilməsi, Gürcüstana elektrik enerjisinin tədarükü və Gürcüstan ərazisindən Türkiyəyə elektrik enerjisinin tranziti haqqında hökumətlərarası sazişlər, eləcə də Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsi çərçivəsində aparılan modernləşdirmə işlərinin yekun qəbulu və tamamlanmasını təsdiqləyən Koordinasiya Şurasının Protokolu daxildir.
Yuxarıda göstərilən hökumətlərarası sazişlərin həyata keçirilməsi üçün hər iki ölkənin müvafiq dövlət enerji şirkətləri 15 oktyabr 2026-cı il tarixindən gec olmayaraq, bağlanacaq müqavilələrin başlıca kommersiya parametrlərini müəyyən edən Əsas Şərtləri imzalayıblar.
Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), "SOCAR Midstream Operations" MMC (SMO) və Gürcüstan Neft və Qaz Korporasiyası (GOGC) arasında Qərb Marşrutu İxrac Boru Kəmərinin Gürcüstan hissəsinin, o cümlədən Supsa Neft Terminalı və əlaqəli infrastrukturun istismar şərtlərini müəyyən edən Sazişi üzrə Əsas Şərtlər imzalanıb.
Koordinasiya Şurasının Protokolu həmçinin müvafiq dəmir yolu infrastrukturunun dəmir yolu xəttinin idarə olunmasına nəzarət etmək üçün "BTKI Dəmir Yolları" MMC Birgə Müəssisəsinə ötürülməsini rəsmiləşdirib ki, bu da regional bağlantının gücləndirilməsində mühüm addımdır. Tərəflər əlavə olaraq 26 may 2026-cı il tarixindən etibarən Bakı-Tbilisi-Bakı marşrutu üzrə gündəlik sərnişin qatarları xidmətlərinin bərpası barədə razılığa gəliblər

В рамках визита премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе в Баку для участия в WUF13 Азербайджан и Грузия подтвердили свое стратегическое партнерство, подписав всеобъемлющий пакет соглашений, направленных на углубление двустороннего сотрудничества в сферах экономики, энергетики и транспортных связей.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на Министерство экономики, церемония подписания состоялась 18 мая 2026 года в Баку с участием Президента Ильхама Алиева и премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе. Лидеры подчеркнули значимость подписанных документов для расширения взаимодействия, особо отметив роль Азербайджана и Грузии как ключевых транспортных хабов региона.
В пакет документов вошли межправительственные соглашения о поставках природного газа в Грузию, транзите азербайджанского газа на международные рынки, поставках и транзите электроэнергии в Турцию через грузинскую территорию. Также был подписан Протокол Координационного совета, подтверждающий завершение модернизации в рамках проекта железной дороги Баку-Тбилиси-Карс (БТК). Для реализации этих соглашений государственные энергетические компании двух стран до 15 октября 2026 года определят основные коммерческие параметры будущих контрактов.
Кроме того, компания SOCAR, ООО "SOCAR Midstream Operations" (SMO) и Корпорация нефти и газа Грузии (GOGC) подписали Основные условия Операционного соглашения по эксплуатации грузинского участка Западного экспортного трубопровода, включая нефтяной терминал Супса. Важным итогом переговоров стала договоренность о возобновлении ежедневного пассажирского железнодорожного сообщения по маршруту Баку-Тбилиси-Баку с 26 мая 2026 года.
Стоит отметить, что Азербайджан и Грузия являются инициаторами и ключевыми участниками глобальных энергетических и транспортных проектов, таких как Южный газовый коридор и международный маршрут Баку-Тбилиси-Карс. Эти проекты не только обеспечивают энергетическую безопасность Европы, но и превращают регион Южного Кавказа в важнейший мост между Востоком и Западом. Возобновление пассажирских перевозок станет очередным шагом в укреплении гуманитарных связей и развитии туристического потенциала обеих республик.