Milli Məclis terror təşkilatı yaratma, ona rəhbərlik etmə və ya onun fəaliyyətində iştirak etməyə görə cəzaları son oxunuşda qəbul edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Cinayət Məcəlləsində və "Terrorçuluğa qarşı mübarizə haqqında" Qanunda dəyişikliklər layihəsi parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə edilib.
Sənədə əsasən, Cinayət Məcəlləsinə yeni 214-4-cü maddə əlavə olunur ki, bu da terror təşkilatı yaratma, ona rəhbərlik etmə və ya onun fəaliyyətində iştirak etməyə görə cinayət məsuliyyətini müəyyən edir. Həmin maddəyə əsasən, terror təşkilatı yaratma, yaxud həmin təşkilata və ya onun struktur bölməsinə rəhbərlik etmə 10 ildən 14 ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır. Terror təşkilatına üzv olma və ya onun fəaliyyətində iştirak isə 7 ildən 12 ilədək azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Maddənin Qeyd hissəsində nəzərdə tutulur ki, terror təşkilatına üzv olan və ya onun fəaliyyətində iştirak edən şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla cinayət əməllərinin qarşısının alınmasına, terror təşkilatını yaratmış, ona rəhbərlik etmiş, fəaliyyətində iştirak etmiş və ya onu maliyyələşdirmiş şəxslərin aşkar edilməsinə yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.
Bundan başqa, Cinayət Məcəlləsinin terrorçuluğu maliyyələşdirmə (214-1) və terrorçuluğa açıq çağırışlar (214-2) maddələrində, həmçinin "Terrorçuluğa qarşı mübarizə haqqında" Qanunun 1-ci maddəsində texniki dəyişikliklər nəzərdə tutulur.
Qanun layihəsinə əsasən, Cinayət Məcəlləsinin 282-ci maddəsi yeni redaksiyada verilir. Belə ki, 282.1-ci maddəyə elmi-texniki potensialı zəiflətmək məqsədi, habelə kritik informasiya infrastrukturu, enerji, nəqliyyat və telekommunikasiya şəbəkələrinin normal fəaliyyətinin pozulması kimi yeni obyektlər əlavə edilir.
Həmçinin, təxribatın törədilmə üsullarına əməli süni intellekt texnologiyalarından və xüsusi proqram təminatlarından istifadə halları da daxil edilir.
Layihəyə əsasən, 282.2-ci maddədə bir sıra yeni ağırlaşdırıcı hallar nəzərdə tutulur. Bu ağırlaşdırıcı hallara təxribatın cinayətkar birlik tərəfindən törədilməsi, fövqəladə və ya hərbi vəziyyət, sosial xarakterli fövqəladə mühit rejimi, habelə kütləvi iğtişaşlar zamanı törədilməsi, şəxs tərəfindən öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə törədilməsi, ehtiyatsızlıqdan insan ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olması aiddir.
Məcəllənin 282-ci maddəsinin Qeyd hissəyə əsasən, təxribatın hazırlanmasında iştirak etmiş şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla bu cür əməlin qarşısının alınmasına yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.

В Азербайджане ужесточено наказание за терроризм
Милли Меджлис Азербайджана в третьем, окончательном чтении принял поправки в Уголовный кодекс и закон «О борьбе с терроризмом», предусматривающие значительное ужесточение наказания за создание террористических организаций, руководство ими и участие в их деятельности.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», изменения обсуждались на сегодняшнем пленарном заседании парламента. Согласно документу, в Уголовный кодекс вводится новая статья 214-4. За создание террористической организации или руководство ею либо ее структурным подразделением предусмотрено лишение свободы на срок от 10 до 14 лет. Членство в террористической организации или участие в ее деятельности будет караться тюремным заключением на срок от 7 до 12 лет.
В примечании к статье указано, что лицо, являющееся членом террористической организации, освобождается от уголовной ответственности, если оно своевременно проинформировало органы власти или иным способом способствовало предотвращению преступных деяний, а также выявлению лиц, создавших, руководивших или финансировавших организацию, при условии, что в его действиях не содержится иного состава преступления.
Законопроект также вносит изменения в статью 282 (диверсия). В обновленной редакции к объектам посягательства добавлены критическая информационная инфраструктура, энергетические, транспортные и телекоммуникационные сети. Кроме того, в перечень методов совершения диверсий включено использование технологий искусственного интеллекта и специального программного обеспечения. Отягчающими обстоятельствами теперь считаются совершение преступления преступным сообществом, в условиях чрезвычайного или военного положения, а также использование служебного положения.
Азербайджан последовательно совершенствует законодательную базу в сфере национальной безопасности для эффективного противодействия современным глобальным вызовам. Данные изменения направлены на адаптацию правовой системы республики к новым технологическим реалиям и усиление превентивных мер против радикализма и киберугроз. Усиление ответственности за террористическую деятельность является частью комплексной стратегии государства по обеспечению стабильности и безопасности в регионе.