Aprelin 29-da Ermənistan Respublikasında, Ağverəndə Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayevin və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin müavini Mher Qriqoryanın sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının və Ermənistan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və sərhəd təhlükəsizliyi məsələləri üzrə Komissiyanın on üçüncü iclası keçirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in xəbərinə görə, komissiyaların 13-cü iclası növbəti dəfə tərəflərdən birinin ərazisində - Ermənistan Respublikasında, Ağverəndə baş tutub.
Görüş zamanı tərəflər delimitasiya tədbirlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı təşkilati və texniki məsələlər üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər delimitasiya işlərinin həyata keçirilməsi qaydasına dair aşağıdakı təlimat layihələrinin mətnlərini razılaşdırıb və mübadilə ediblər:
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası zamanı delimitasiya üzrə ekspert qruplarının iş qaydası haqqında Təlimat”;
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiya xəritəsinin hazırlanması haqqında Təlimat”;
• “Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiya sənədlərinin tərtibatı və nəşri qaydası haqqında Təlimat”.
Tərəflər bu təlimatların müvafiq qaydada təsdiq edilməsi üçün öz hökumətlərinə müraciət etmək barədə razılığa gəliblər.
Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin müavini Mher Qriqoryan qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə ayrıca fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə Ermənistan Respublikasına yüklərin tranziti uğurla həyata keçirilir və hazırda da davam edir.
Məmnunluqla vurğulanıb ki, Azərbaycanın Ermənistana neft məhsulları tədarük etməsi iki ölkə arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin formalaşmasının göstəricisidir.
Həmçinin tərəflərin işgüzar dairələrinin nümayəndələrinin iştirakı ilə iqtisadi-ticari əməkdaşlığın inkişafı, malların və xidmətlərin qarşılıqlı tədarükü, həmçinin tranzit daşımaları məsələləri müzakirə olunub.
Xüsusi olaraq qeyd edilib ki, əldə olunan nəticələr Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyanın siyasi iradəsi sayəsində mümkün olub.
Komissiyaların görüşünün yekunlarına dair müvafiq Protokol imzalanıb.
Tərəflər komissiyaların Azərbaycan Respublikasında növbəti iclasının tarixinin işçi qaydada müəyyən edilməsi barədə razılığa gəliblər.

29 апреля в Армении, в населенном пункте Агверан, под председательством заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики Шахина Мустафаева и заместителя премьер-министра Республики Армения Мгера Григоряна состоялось тринадцатое заседание Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения и Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, 13-е заседание комиссий в очередной раз прошло на территории одной из сторон — в Агверане (Армения). В ходе встречи стороны провели детальный обмен мнениями по организационным и техническим вопросам, связанным с осуществлением мероприятий по делимитации.
Стороны согласовали и обменялись текстами следующих проектов инструкций о порядке проведения работ по делимитации:
- «Инструкция о порядке работы экспертных групп по делимитации при делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения»;
- «Инструкция по подготовке карты делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения»;
- «Инструкция о порядке оформления и издания документов по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения».
Стороны договорились обратиться к своим правительствам для утверждения данных инструкций в соответствующем порядке. Заместитель премьер-министра Азербайджана Шахин Мустафаев и вице-премьер Армении Мгер Григорян также провели отдельный обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес. Было отмечено, что транзит грузов в Армению через территорию Азербайджана успешно осуществляется и продолжается в настоящее время. С удовлетворением подчеркнуто, что поставки нефтепродуктов из Азербайджана в Армению являются показателем формирования торгово-экономических связей между двумя странами.
Особо отмечено, что достигнутые результаты стали возможны благодаря политической воле, которую проявили Президент Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян. По итогам встречи комиссий был подписан соответствующий протокол. Стороны договорились определить дату следующего заседания комиссий в Азербайджане в рабочем порядке.
Процесс делимитации и демаркации границ является ключевым этапом в нормализации отношений между Баку и Ереваном после завершения конфликта. Азербайджан неоднократно заявлял о своей приверженности установлению устойчивого мира в регионе на основе принципов международного права и взаимного признания территориальной целостности. Работа данных комиссий направлена на окончательное юридическое оформление межgosudarstvennoy границы, что позволит минимизировать риски возникновения пограничных инцидентов и создаст условия для открытия региональных транспортных коммуникаций.