Azərbaycanda proaktiv dövlət xidmətlərinə keçid və bütün dövlət xidmətlərinin "Mygov" və "Mygov Biznes" platformaları (portal və mobil tətbiqləri) vasitəsilə göstərilməsi nəzərdə tutulur.
"Report" xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin bu gün təsdiqlədiyi "Rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"nda öz əksini tapıb.
Bundan başqa, sənədə əsasən, "vahid məlumat idarəçiliyi" yanaşmasının tətbiqi, məlumatların dövlət orqanları (qurumları) tərəfindən alınmasında "yalnız bir dəfə" prinsipinin reallaşdırılması, vençur maliyyələşmə və kraudfandinq münasibətlərinin hüquqi tənzimlənməsi, "mələk investorlar" institutunun təşviqi və tətbiqi, texnoparklarda rezidentlik şərtlərinin sadələşdirilməsi və yerli innovativ məhsulların dövlət satınalmalarında dəstəklənməsi, qlobal istedadları cəlb etmək üçün "rəqəmsal səyyah" vizasının tətbiqi, müstəqil mütəxəssislərin hüquqi statusunun müəyyən edilməsi, miqrasiya prosedurlarının sadələşdirilməsi, İKT, süni intellekt və informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarının artırılması, dövlət informasiya ehtiyatlarının və sistemlərinin "Hökumət buludu"na tam miqrasiyası, maliyyə xidmətlərinin rəqəmsallaşması, elektron ticarət və informasiya təhlükəsizliyi sahələri üzrə normativ hüquqi aktların tamamilə yenilənməsi nəzərdə tutulur.
Fəaliyyət Planı, ilk növbədə, ölkədə rəqəmsal inkişaf sahəsində mövcud vəziyyətə və qlobal trendlərə əsaslanaraq müəyyənləşdirilən prioritet istiqamətlər və tədbirlər planı vasitəsilə sözügedən sahədə strateji məqsədlərə və göstəricilərə nail olmağı hədəfləyir. Fəaliyyət Planında müasir texnologiyaların inkişafını təmin etmək üçün dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlıq, akademik və elmi tədqiqatların gücləndirilməsi, startap və innovasiya mühitinin dəstəklənməsi kimi məsələlərə xüsusi diqqət yetirilir.
Fəaliyyət Planının uğurlu icrası nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırılması hədəflənir. Növbəti 10 ildə İKT sektorunun qeyri-neft-qaz ÜDM-də payının, rəqəmsal məhsul və xidmətlərin illik ixracının yüksəldilməsi, proaktiv xidmətlərin payının 50 faizə çatdırılması və ölkənin innovasiya əsaslı, rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyata keçidinin sürətləndirilməsi təmin ediləcək.

Mygov и Mygov Biznes: госуслуги Азербайджана на одной платформе
В Азербайджане планируется переход к проактивным государственным услугам и их предоставление в полном объеме через платформы (порталы и мобильные приложения) "Mygov" и "Mygov Biznes".
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, это нашло отражение в «Плане мероприятий по ускорению цифрового развития на 2026–2028 годы», который сегодня утвердил Президент Ильхам Алиев.
Согласно документу, предусмотрено внедрение подхода «единого управления данными», реализация принципа «только один раз» при получении данных государственными органами, правовое регулирование венчурного финансирования и краудфандинга, а также поощрение института «ангел-инвесторов». План также включает упрощение условий резидентства в технопарках, поддержку местных инновационных продуктов в госзакупках, внедрение визы «цифрового кочевника» для привлечения глобальных талантов, определение правового статуса независимых специалистов и упрощение миграционных процедур. Кроме того, планируется повышение квалификации специалистов по ИКТ, искусственному интеллекту и информационной безопасности, полная миграция государственных информационных ресурсов в «Правительственное облако», цифровизация финансовых услуг и обновление нормативно-правовых актов в сфере электронной коммерции.
План мероприятий нацелен на достижение стратегических целей в сфере цифрового развития, основываясь на текущей ситуации в Азербайджане и глобальных трендах. Особое внимание уделяется сотрудничеству между государственным и частным секторами, усилению академических и научных исследований, а также поддержке стартап-экосистемы и инновационной среды.
Реализация данного плана призвана значительно улучшить позиции Азербайджана в международных рейтингах. В ближайшие 10 лет ожидается рост доли сектора ИКТ в ненефтегазовом ВВП, увеличение ежегодного экспорта цифровых продуктов и услуг, доведение доли проактивных услуг до 50% и ускорение перехода страны к конкурентоспособной экономике, основанной на инновациях.
Отметим, что цифровая трансформация является одним из приоритетных направлений государственной политики Азербайджана. Развитие электронного правительства не только повышает прозрачность и эффективность государственного управления, но и минимизирует бюрократические барьеры для граждан и предпринимателей, способствуя формированию современной технологической инфраструктуры в республике.