Ali məktəblərə boş plan yerləri üçün ixtisas seçimi başlayıb
Bu gündən müəssisələrinin boş qalan plan yerlərinə və tam (11 illik) orta təhsil bazasında orta təhsili müəssisələrinə qəbul olmaq istəyən abituriyentlərin ixtisas seçimi başlayıb.
Dövlət İmtahan Mərkəzindən “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə verilən məlumata görə, proses sentyabrın 2-si saat 23:59-dək davam edəcək.
Ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmuş abituriyentlərin boş qalan plan yerlərinə və kolleclərə qəbul üçün keçirilən müsabiqədə iştirak etmək hüquqları yoxdur.
İxtisas seçmək hü­ququ olan ali təhsil müəssisə­ləri­nin və orta ix­tisas təhsili müəssisələ­rinin 20-dək ixtisas kodu­nu seçib, onları https://www.e-gov.az/az/services/read/3149/2 inter­net ünvanında yerləşən "Abituriyentin elektron ixtisas seçimi ərizəsi"nə istədiyi ardıcıllıqla daxil edərək təsdiqləməlidir. Abituriyent (həmçinin subbakalavr) ali təhsil müəssisələrinin ixtisas kodlarını seçərkən dövlət sifarişi əsasında və ya ödənişli əsaslarla təhsil almaq istədiyini qeyd edir. Əgər abituriyent hər hansı bir ixtisas üzrə həm dövlət sifarişi, həm də ödənişli əsaslarla olan yerlərin müsabiqəsində iştirak etmək istəyirsə, bu halda həmin ixtisasın kodunu ərizəyə iki dəfə daxil etməli və birinin qarşısında dövlət sifarişi əsasında, digərinin qarşısında isə ödənişli əsaslarla təhsil almaq istədiyini qeyd etməlidir.
Ali təhsil müəssisələrinin boş qalan (vakant) plan yerlərinin siyahısı "Abituriyent" jurnalının 7-ci sayında dərc olunub. Orta ixtisas məktəblərinin qəbul aparılan ixtisasları isə "Abituriyent" jurnalının 5‑ci sayında dərc olunub.
Ali təhsil müəssisələrinin boş qalan plan yerlərinə tələbə qəbulu, ixtisas qrupları üzrə müsabiqə şərtləri, elektron ərizənin doldurulma qaydası və s. zəruri məlumatlarla qəbul elanının tam mətnində tanış ola bilərsiniz.
Subbakalavrlar müsabiqədə iştiraketmək üçün sentyabrın 2-dək qəbul olmaq istədikləri ixtisasların kodlarını "Abituriyentin elektron ixtisas seçimi ərizəsi"nə daxil edib təsdiq etməlidirlər
Subbakalavrlar yalnız orta ixtisas təhsili səviyyəsində təhsil aldıqları tədris dilinə və bitirdikləri ixtisasa uyğun olan ixtisasları "Abituriyent" jurnalının 7-ci sayından seçə bilərlər. Elektron ixtisas seçimi ərizəsini təsdiqləməyən (subbakalavrlar) müsabiqəyə buraxılmayacaqlar.
Orta ixtisas təhsili müəssisə­lərinə tələbə qəbulu müsabiqəsində iştirak etmək üçün ixtisas se­çiminə qəbul (buraxılış) imtahanında topladıqları ümumi balı 50-dən, dili (rus dili) və riyaziyyat fənlərinin hər biri üzrə balı 10-dan az olmayan (xarici dil fənni üzrə bal məhdudiyyəti tətbiq edilmir) abituriyentlər buraxılırlar.

С сегодняшнего дня начался процесс выбора специальностей для абитуриентов, желающих поступить на вакантные плановые места в высшие учебные заведения, а также в средние специальные учебные заведения на базе полного (11-летнего) среднего образования.
Как сообщили Оперативный Информационный Центр-OMM в Государственном экзаменационном центре (ГЭЦ), процесс продлится до 23:59 2 сентября.
Данный этап является заключительной возможностью для абитуриентов, не прошедших по конкурсу на основном этапе, занять свободные места в образовательных учреждениях страны. Государственный экзаменационный центр ежегодно проводит этот процесс для обеспечения прозрачности и эффективности системы приема студентов в Азербайджане.
Абитуриенты, уже зачисленные в вузы, не имеют права участвовать в конкурсе на вакантные места и в колледжи. Абитуриенты, имеющие право выбора, должны выбрать до 20 кодов специальностей вузов и средних специальных учебных заведений и подтвердить их в «Электронном заявлении абитуриента» по адресу https://www.e-gov.az/az/services/read/3149/2.
При выборе кодов специальностей абитуриент указывает форму обучения — государственный заказ или платная основа. Если абитуриент желает участвовать в конкурсе по обеим формам обучения на одну и ту же специальность, он должен ввести код специальности в заявление дважды, указав соответствующую форму обучения для каждого случая.
Список вакантных плановых мест в вузах опубликован в 7-м номере журнала «Абитуриент», а специальности в средних специальных учебных заведениях — в 5-м номере того же журнала.
Суббакалавры должны до 2 сентября ввести и подтвердить коды желаемых специальностей. Они могут выбирать специальности только в соответствии с языком обучения и полученной специальностью. Неподтвержденные заявления к конкурсу не допускаются. Для участия в конкурсе в средние специальные учебные заведения абитуриенты должны иметь общий балл не менее 50, а также не менее 10 баллов по каждому из предметов — азербайджанский (русский) язык и математика.