ADY gələn həftə Gəncə-Qəbələ sərnişin marşrutunu istifadəyə verəcək
AZCON Holding şirkətlərindən olan “ Dəmir Yolları” QSC (ADY) sərnişin məmnuniyyətinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə 12 yanvar 2026-cı il tarixindən ilk dəfə Gəncə–Qəbələ–Gəncə marşrutu üzrə müntəzəm sərnişindaşıma xidmətinə başlayacaq.
Bu barədə"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" ADY-yə istinadən xəbər verir.
“Bu, Gəncə–Mingəçevir–Gəncə marşrutundan sonra ADY-nin ikinci regiondaxili sərnişindaşıma marşrutu olaraq bölgələrdə nəqliyyatın əlçatanlığının təmin edilməsinə, regionlararası bağlantısının və mobilliyin genişləndirilməsinə xidmət edəcək”, - məlumatda qeyd olunur.
üzrə sərnişinlərə oturacaq tipli müasir elektrik qatarları ilə xidmət göstəriləcək. Qatarlar hər gün saat 10:10-da Gəncə Dəmiryol Vağzalından Qəbələ istiqamətinə, saat 18:00-da isə Qəbələdən Gəncəyə hərəkət edəcək. Səfərin ümumi müddəti 1 saat 50 dəqiqə təşkil edəcək.
ümumi uzunluğu 139 kilometr olan marşrut üzrə Goran, Yevlax, Ləki və Ağdaş stansiya və dayanacaqlarından da istifadə edə biləcəklər.
Qatarlarda standart, standart+, biznes və birinci siniflər üzrə səyahət imkanları təklif olunacaq. Biletlərin minimal qiyməti Gəncə–Qəbələ istiqamətində 4.30 AZN, Ləki–Qəbələ istiqamətində isə 1.70 AZN təşkil edəcək.
Bu reys Bakıdan Qəbələyə və əks istiqamətə hər gün səfər etməyə də imkan verəcək. Belə ki, Bakı–Qazax qatarı ilə saat 10:50-də Ləki stansiyasına çatıb, daha sonra saat 11:12-də Gəncə–Qəbələ
istiqamətində hərəkət edən qatarla Qəbələyə səfər etmək mümkün olacaq. Sərnişinlər Qəbələ–Gəncə qatarından istifadə edərək saat 18:45-də Ləki stansiyasına çatıb, saat 19:02-də Qazax–Bakı qatarı ilə Bakıya gələ bilərlər.
Biletləri 5 yanvar 2026-cı il tarixindən etibarən ADY-nin rəsmi veb-saytı və “ADY Mobile” tətbiqi vasitəsilə əldə etmək mümkündür.
Yeni sərnişindaşıma marşrutu qərb və şimal-qərb bölgələri arasında əlçatanlığın artırılmasına və daxili turizmin inkişafına töhfə verəcək.

АЖД запускает пассажирский маршрут Гянджа-Габала
ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД) в целях дальнейшего повышения удовлетворенности пассажиров с 12 января 2026 года впервые приступает к осуществлению регулярных пассажирских перевозок по маршруту Гянджа–Габала–Гянджа. Новый рейс призван обеспечить транспортную доступность в регионах, а также расширить межрегиональные транспортные связи и мобильность населения.
Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" со ссылкой на АЖД, это станет вторым внутрирегиональным маршрутом компании после линии Гянджа–Мингечевир–Гянджа. Пассажиров будут обслуживать современные электропоезда сидячего типа. Поезда будут отправляться ежедневно из Гянджи в 10:10, а из Габалы — в 18:00. Общее время в пути составит 1 час 50 минут. На маршруте протяженностью 139 км предусмотрены остановки на станциях Горан, Евлах, Ляки и Агдаш. Минимальная стоимость проезда по направлению Гянджа–Габала составит 4,30 AZN. Билеты можно будет приобрести с 5 января через официальный сайт АЖД и мобильное приложение «ADY Mobile».
Развитие железнодорожного сообщения между Гянджой и Габалой имеет важное значение для туристического потенциала Азербайджана. Габала является одним из ключевых центров отдыха в республике, и создание удобного транспортного сообщения из второго по величине города страны — Гянджи — будет способствовать росту внутреннего турпотока. Модернизация железнодорожной инфраструктуры и запуск новых маршрутов являются частью масштабной стратегии по превращению Азербайджана в современный транспортный узел регионального значения.