ABŞ İranla konstruktiv dialoqa və yeni razılaşmalara hazır olduğunu bəyan edib
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə ABŞ “RİA Novosti” agentliyinə istinadən məlumat verib.
Məlumata görə, Körfəz Ərəb Dövlətləri Şurası ilə keçirilən görüşdə çıxış edən Marko Rubio Vaşinqtonun yaranmış fürsətdən istifadə edərək Tehranla danışıqlar prosesinə başlamaq və müsbət nəticələr əldə etmək istədiyini bildirib.
Bildirilib ki, Dövlət katibi ABŞ-nin hər hansı formal razılaşmaya deyil, yoxlanıla bilən və tərəflər tərəfindən ciddi şəkildə icra ediləcək real sazişə maraq göstərdiyini vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, Vaşinqtonun mövqeyinə görə, gələcək razılaşmaların effektivliyi onların praktik icrası və nəzarət mexanizmlərindən asılı olacaq.
Məlumata əsasən, tərəflər arasında gərginliyin artdığı əvvəlki dövrdən sonra normallaşma istiqamətində yeni diplomatik mərhələnin başlanması ehtimalı müzakirə olunur.
Bildirilib ki, ABŞ və İsrailin İrandakı hərbi obyektlərə endirdiyi zərbələrdən sonra regionda ciddi gərginlik yaranmış, Hörmüz boğazında nəqliyyatın dayanması və enerji bazarında qiymətlərin kəskin artması müşahidə olunmuşdu.
Qeyd olunub ki, iyunun 18-də tərəflər arasında hərbi əməliyyatların dayandırılması barədə memorandum imzalanıb. Sənədə əsasən, ABŞ dəniz blokadasını aradan qaldırmalı, İran isə Hörmüz boğazında gəmiçiliyi bərpa etməlidir. Həmçinin İranın nüvə silahı əldə etməyəcəyi ilə bağlı öhdəlik götürdüyü bildirilir.
Məlumata görə, iyunun 21-də İsveçrənin Bürgenştok şəhərində Qətər və Pakistanın vasitəçiliyi ilə keçirilən texniki danışıqlarda ABŞ Vitse-prezidenti və İran Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi İsmayıl Baqai müəyyən irəliləyiş əldə olunduğunu təsdiqləyiblər. Tərəflərin 60 gün ərzində yekun razılaşmaya dair yol xəritəsi üzərində razılığa gəldiyi qeyd olunub.

США заявили о готовности к конструктивному диалогу и новым соглашениям с Ираном
США выразили готовность к установлению конструктивного диалога и достижению новых соглашений с Ираном.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом заявил государственный секретарь США Марко Рубио, ссылаясь на данные агентства «РИА Новости».
В ходе выступления на встрече с Советом сотрудничества арабских государств Персидского залива Марко Рубио отметил, что Вашингтон намерен воспользоваться сложившейся возможностью для начала переговорного процесса с Тегераном и достижения позитивных результатов.
Госсекретарь подчеркнул, что США заинтересованы не в формальных договоренностях, а в реальных соглашениях, которые будут подлежать проверке и строгому исполнению сторонами. Позиция Вашингтона заключается в том, что эффективность будущих договоренностей будет зависеть от их практической реализации и механизмов контроля.
Обсуждается вероятность начала нового дипломатического этапа, направленного на нормализацию отношений после периода эскалации. Ранее, после ударов США и Израиля по военным объектам в Иране, в регионе наблюдалось серьезное напряжение, сопровождавшееся блокировкой судоходства в Ормузском проливе и резким ростом цен на энергетическом рынке.
Стоит отметить, что 18 июня стороны подписали меморандум о прекращении военных действий. Согласно документу, США должны снять морскую блокаду, а Иран — возобновить судоходство в Ормузском проливе. Также сообщается, что Иран взял на себя обязательство не создавать ядерное оружие.
Согласно имеющейся информации, 21 июня в швейцарском Бюргенштоке в ходе технических переговоров при посредничестве Катара и Пакистана вице-президент США Джей Ди Вэнс и представитель МИД Ирана Исмаил Багаи подтвердили достижение определенного прогресса. Стороны договорились о «дорожной карте» по заключению итогового соглашения в течение 60 дней.