Naxçıvan Muxtar Respublikasının ölkənin əsas elektrik enerji sistemi ilə birləşdirilməsi, eyni zamanda Azərbaycan–Naxçıvan-Türkiyə–Avropa beynəlxalq enerji dəhlizinin formalaşdırılması məqsədilə Zəngəzur xəttinin tikintisinin birinci mərhələsi yekunlaşmaq üzrədir.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə "AzərEnerji" ASC-dən məlumat verilib.
Bildirilib ki, ölkə başçısının tapşırığına əsasən "AzərEnerji" tərəfindən Cəbrayıldan Ağbəndə qədər 74 km məsafədə ikidövrəli olmaqla, 1 000 meqavat yükötürmə qabiliyyətinə malik 330 kilovoltluq yüksəkgərginlikli ötürmə xəttinin çəkilməsi başa çatır. Hər birinin çəkisi orta hesabla 30 tondan artıq, hündürlüyü 45 metrə yaxın olan 296 ədəd anker və aralıq dayaqlardan ibarət ötürmə xəttində işlərin 97 faizi icra edilib. Bu ilin qış, yaz və yay ayları da daxil olmaqla çətin iqlim və sərt relyefdə çəkilən ötürmə xəttində işlər "AzərEnerji" tərəfindən ən qısa müddətdə, qrafikdən əvvəl icra olunub.
Növbəti mərhələdə Ordubaddan Naxçıvana qədər 100 km, Zəngəzur dəhlizini keçməklə 44 km və Naxçıvandan Türkiyəyə 230 km məsafədə ötürmə xəttinin çəkilməsi nəzərdə tutulur.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ölkənin vahid enerjisisteminə tam inteqrasiyası, muxtar respublikanın tezlik tənzimlənməsində xarici ölkədən asılılığının aradan qaldırılması, Avropa enerji bazarlarına çıxış imkanlarının yaradılması, həmçinin "yaşıl enerji"nin ötürülməsi baxımından bu layihə strateji əhəmiyyət daşıyır və Azərbaycan tarixinin ən iri enerji layihələrindən biri kimi qiymətləndirilir.

Завершается первый этап строительства линии электропередачи «Зангезур»
Завершается первый этап строительства линии электропередачи «Зангезур», направленной на объединение Нахчыванской Автономной Республики с основной энергосистемой Азербайджана, а также формирование международного энергетического коридора Азербайджан-Нахчыван-Турция-Европа.
Об этом сообщили в ОАО «Азерэнержи» для «Оперативный Информационный Центр-OMM».
Отмечается, что по поручению главы государства «Азерэнержи» завершает прокладку двухцепной высоковольтной линии электропередачи напряжением 330 кВ с пропускной способностью 1000 МВт на участке от Джебраила до Агбенда протяженностью 74 км. Работы на линии, состоящей из 296 анкерных и промежуточных опор (каждая весом более 30 тонн и высотой около 45 метров), выполнены на 97%. Несмотря на сложные климатические условия и пересеченный рельеф, работы были проведены в кратчайшие сроки и с опережением графика.
На следующем этапе планируется прокладка линии электропередачи от Ордубада до Нахчывана (100 км), через Зангезурский коридор (44 км) и от Нахчывана до Турции (230 км).
Данный проект имеет стратегическое значение для полной интеграции Нахчыванской Автономной Республики в единую энергосистему Азербайджана, устранения зависимости от внешних источников в регулировании частоты, а также создания возможностей для выхода на европейские энергетические рынки. Проект, оцениваемый как один из крупнейших энергетических проектов в истории Азербайджана, также играет ключевую роль в передаче «зеленой энергии».