Yaponiyada 15 günlük viza ilə gəlib 33 il qalan şəxs saxlanıldı
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, prefekturasının polis əməkdaşları tərəfindən şəxsin 1993-cü ildə Yaponiyaya 15 günlük turist vizası ilə daxil olduğu və həmin vaxtdan ölkəni tərk etmədiyi müəyyənləşdirilib.
İlkin araşdırma zamanı məlum olub ki, 72 yaşlı şəxs Yaponiyaya daxil olarkən qardaşına məxsus pasportdan istifadə edib. O, polisə verdiyi ifadədə daha yüksək maaşlı iş tapmaq ümidi ilə Yaponiyaya gəldiyini bildirib və törətdiyi əməli etiraf edib.
Məsələ ilə bağlı araşdırma davam edir. Yaponiyada 2000-ci ildə yenilənmiş qanunları qüvvəyə minənədək viza müddətinin aşılması cinayət məsuliyyəti yaratmırdı. Hazırda isə həmin şəxsin viza müddətini ümumilikdə 33 il aşması və saxta sənəddən istifadə etməsi ciddi hüquqi nəticələrə səbəb ola bilər.
Saxlanılan şəxsin qanunsuz miqrasiya və pasportdan qanunsuz istifadə ilə bağlı məsuliyyətə cəlb olunması məsələsinə istintaq çərçivəsində hüquqi qiymət veriləcək.

В Японии задержан 72-летний гражданин Южной Кореи, который незаконно проживал в стране на протяжении 33 лет.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», сотрудники полиции префектуры Сидзуока установили, что мужчина въехал в Японию в 1993 году по 15-дневной туристической визе и с тех пор не покидал страну. В ходе предварительного расследования выяснилось, что при въезде он использовал паспорт своего брата. В своих показаниях задержанный признался, что приехал в Японию в надежде найти более высокооплачиваемую работу.
Данный инцидент подчеркивает строгость миграционного законодательства Японии. Хотя до вступления в силу обновленных иммиграционных законов в 2000 году просрочка визы не всегда влекла за собой уголовную ответственность, использование поддельных документов и длительное незаконное пребывание в настоящее время рассматриваются как серьезные правонарушения. В настоящее время правоохранительные органы проводят расследование, по итогам которого действиям задержанного будет дана соответствующая правовая оценка.