ABŞ 200 min sığınacaq axtaranın vizəsini ləğv etməyə hazırlaşır
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, yeni siyasət çərçivəsində qısa müddətli ziyarətçi vizası ilə ABŞ-yə daxil olaraq daha sonra daimi yaşamaq üçün müraciəti edən şəxslərin “qeyri-immiqrant” vizalarının ləğv edilməsi nəzərdə tutulur.
Dövlət Departamenti dəqiq rəqəm açıqlamasa da, ABŞ mediasında yayılan məlumatlara görə, qərarın 2016-2026-cı illər arasında verilmiş B1 və B2 vizalarına şamil ediləcəyi bildirilir. Sözügedən addımın təxminən 200 min nəfərə təsir göstərə biləcəyi proqnozlaşdırılır.
Vizaların ləğvi həmin şəxslərin avtomatik olaraq ABŞ-dən deportasiya ediləcəyi anlamına gəlmir. Sığınacaq prosesi davam edən şəxslər ziyarətçi statuslarını itirə, onların miqrasiya kateqoriyaları isə yenidən müəyyənləşdirilə bilər.
Katibinin müavini Kristofer Landau bildirib ki, ölkənin sığınacaq sistemi uzun müddətdir əsassız və etibarsız müraciətlərlə yüklənib. Rəsmilər qərarın əsas məqsədinin daxili təhlükəsizliyin gücləndirilməsi olduğunu vurğulayırlar.
İnsan hüquqları təşkilatları isə planlaşdırılan addıma etiraz edərək bunun ifadə azadlığı və ədalətli mühakimə hüquqları baxımından ciddi suallar doğurduğunu bildiriblər.

США готовятся аннулировать визы 200 тысяч просителей убежища
Госдепартамент США в координации с Министерством внутренней безопасности готовится к внедрению новой миграционной политики.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», в рамках новой политики планируется аннулирование «неиммиграционных» виз лиц, которые въехали в США по краткосрочным гостевым визам, а затем подали прошение о предоставлении убежища для постоянного проживания. Хотя Госдепартамент не раскрывает точных цифр, по данным американских СМИ, решение затронет визы категорий B1 и B2, выданные в период с 2016 по 2026 год. Ожидается, что эта мера может коснуться около 200 тысяч человек. При этом аннулирование виз не означает автоматическую депортацию: лица, чьи дела о предоставлении убежища находятся на рассмотрении, могут потерять статус посетителя, а их миграционная категория будет пересмотрена.
Стоит отметить, что миграционный вопрос является одним из приоритетных направлений политики администрации Президента США Дональда Трампа. Заместитель госсекретаря США Кристофер Ландау заявил, что система предоставления убежища в стране долгое время была перегружена необоснованными и недостоверными заявлениями, что создает угрозу национальной безопасности. В то же время правозащитные организации выражают обеспокоенность, утверждая, что подобные шаги могут ограничить права человека и поставить под сомнение принципы справедливого судебного разбирательства.