WUF13-ün Təşkilat Komitəsinin iclası keçirilib
Təşkilatının Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyasının (WUF13) təşkili ilə əlaqədar yaradılmış Təşkilat Komitəsinin mayın 7-də iclası keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, Təşkilat Komitəsinin sədri Samir Nuriyev iclası açaraq, WUF13-ün başlanmasına az vaxt qaldığını və mayın 17-dən 22-dək Bakı şəhərinin dünyanın şəhərsalma və dayanıqlı inkişaf gündəliyi üzrə ən mötəbər platformalarından birinə ev sahibliyi edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Təşkilat Komitəsinin sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qlobal miqyaslı tədbirlərin ölkəmizdə keçirilməsinin artıq ənənə halını aldığını bildirib. Samir Nuriyev WUF13-ün Azərbaycanın müasir şəhərsalma baxışının, dayanıqlı inkişaf gündəliyinə verdiyi töhfələrin, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq modelinin miqyasda təqdimatı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Cari 2026-cı ilin ölkəmizdə “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsinin WUF13-ün əhəmiyyətini daha da artırdığı qeyd olunub. Belə ki, Forumun bu çərçivədə il ərzində həyata keçirilən tədbirlərin məntiqi davamı və əsas beynəlxalq mərhələsi kimi çıxış etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Samir Nuriyev Forumda iştirak üçün bu günədək 177 ölkədən 28 mindən çox şəxsin qeydiyyatdan keçdiyini, onların təxminən yarısının xarici nümayəndələr təşkil etdiyini bildirərək, bunun WUF13-ə beynəlxalq marağın yüksək göstəricisi olduğunu qeyd edib.
Təşkilat Komitəsinin sədri Azərbaycanın təşəbbüsü ilə WUF tarixində ilk dəfə keçiriləcək Liderlərin Bəyanatları seqmentinin Forumun siyasi və substantiv baxımdan əsas yeniliklərindən biri olduğunu, bu toplantının şəhərsalma və dayanıqlı məskunlaşma məsələlərini ali səviyyəli qlobal müzakirə predmetinə çevirəcəyini diqqətə çatdırıb.
Liderlər seqmentinə, həmçinin Azərbaycanın sədrliyi ilə keçiriləcək WUF13 Nazirlər Görüşünə, Azərbaycan tərəfindən təşkil olunacaq Xüsusi Sessiyaya, Azərbaycan pavilyonunda nəzərdə tutulan tədbirlərə və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinin təqdimatına hazırlığın xüsusi diqqətdə saxlanılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Daha sonra ümumi hazırlıq prosesinin gedişatı, substantiv, kommunikasiya, protokol, və təşkilati-logistika sahələrində görülmüş işlər, habelə gündəlikdə duran digər məsələlər üzrə Təşkilat Komitəsinin üzvlərinin məruzələri dinlənilib.
İclasın sonunda Təşkilat Komitəsinin sədri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bu mötəbər tədbirin yüksək səviyyədə təşkili və keçirilməsi ilə bağlı qarşıya qoyduğu vəzifələrə uyğun olaraq, WUF13-ün Azərbaycanın beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi sahəsində formalaşmış müsbət təcrübəsinin növbəti uğurlu nümunəsinə çevriləcəyinə əminliyini bildirib.
Samir Nuriyev WUF13-ə hazırlıq prosesinin yekun mərhələsində aidiyyəti qurumlar tərəfindən müvafiq məsələlərin operativ və uzlaşdırılmış qaydada həll edilməsi, həmçinin bütün istiqamətlər üzrə işlərin daha da intensivləşdirilməsi və başa çatdırılması barədə tapşırıqlar verib.

В Баку состоялось заседание Оргкомитета WUF13
7 мая состоялось заседание Организационного комитета, созданного в связи с проведением в Азербайджане Тринадцатой сессии Всемирного форума по градостроительству (WUF13).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, открывая заседание, руководитель Администрации Президента Азербайджанской Республики, председатель Организационного комитета Самир Нуриев подчеркнул, что до начала WUF13 осталось совсем мало времени. Он отметил, что с 17 по 22 мая Баку станет местом проведения одной из самых авторитетных международных платформ в мире по повестке градостроительства и устойчивого развития.
Председатель Оргкомитета заявил, что под руководством Президента Ильхама Алиева проведение мероприятий глобального масштаба в стране уже стало традицией. Самир Нуриев подчеркнул, что WUF13 имеет важное значение с точки зрения международной презентации современного градостроительного видения Азербайджана, его вклада в повестку устойчивого развития, а также масштабной модели восстановления и созидания, реализуемой на освобождённых от оккупации территориях.
Было отмечено, что объявление текущего 2026 года в стране «Годом градостроительства и архитектуры» еще больше повышает значимость WUF13. Форум выступает логическим продолжением мероприятий, проводимых в течение года в этом контексте, и является их главным международным этапом.
Самир Нуриев сообщил, что на сегодняшний день для участия в форуме зарегистрировалось более 28 тысяч человек из 177 стран, почти половину из которых составляют иностранные представители. Это является высоким показателем международного интереса к WUF13 в Азербайджане.
Председатель Оргкомитета довел до внимания, что сегмент «Заявления лидеров», который по инициативе Азербайджана будет проведен впервые в истории WUF, является одним из главных политических и субстантивных новшеств форума. Эта встреча превратит вопросы градостроительства и устойчивого расселения в предмет глобальных дискуссий на высшем уровне.
Была подчеркнута важность особого внимания к подготовке сегмента лидеров, а также встречи министров WUF13 под председательством Азербайджана, специальной сессии, мероприятий в азербайджанском павильоне и презентации восстановительных работ в Карабахе.
Далее были заслушаны доклады членов Оргкомитета о ходе общего процесса подготовки, проделанной работе в субстантивной, коммуникационной, протокольной, транспортной и организационно-логистической сферах.
В завершение Самир Нуриев выразил уверенность в том, что в соответствии с задачами, поставленными Президентом Ильхамом Алиевым, WUF13 станет очередным успешным примером положительного опыта Азербайджана в сфере приема международных мероприятий. Были даны поручения по оперативному и скоординированному решению вопросов на заключительном этапе подготовки.
Справка: Всемирный форум городов (World Urban Forum — WUF) был учрежден Организацией Объединенных Наций в 2001 году для изучения наиболее актуальных проблем, стоящих перед миром сегодня в области устойчивой урбанизации. Форум проводится раз в два года и считается главной мировой площадкой для обмена опытом в сфере городского развития.