Vuçiç Gürcüstan liderini Belqrada dəvət etdi: Azad ticarət sazişi imzalana bilər
Prezidenti Aleksandr Gürcüstanın İrakli Kobaxidzeni bu payız Belqrada səfərə dəvət edib və iki ölkə arasında azad ticarət sazişinin imzalanacağına ümid etdiyini bildirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Vuçiç bu barədə zamanı açıqlama verib.
Serbiya lideri bildirib ki, Gürcüstanın Baş naziri oktyabrın 10-12-də Belqradda keçiriləcək “Vine Vision” şərab sərgisindən əvvəl Serbiyaya səfər edə bilər.
“Ümid edirəm ki, Kobaxidze Belqradda keçiriləcək tədbirdən əvvəl vaxt tapacaq və ikitərəfli səfər həyata keçirəcək. O vaxta qədər, ən geci, azad ticarət müqaviləsi imzalayacağımıza ümid edirəm”, - deyə Vuçiç qeyd edib.
Qeyd edək ki, Serbiya Prezidenti daha əvvəl Belqrad və Tbilisinin azad ticarət sazişi ilə bağlı şərtlər üzrə razılığa gəldiyini və demək olar ki, bütün mübahisəli məsələlərin həll edildiyini açıqlamışdı.
Aleksandr Vuçiç iyunun 17-dək Gürcüstanda səfərdə olacaq. Bu, Serbiya prezidentinin Gürcüstana ilk rəsmi səfəridir.
Serbiya nümayəndə heyətinin tərkibinə daxili və xarici ticarət naziri Yaqoda Lazareviç, eləcə də kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və su təsərrüfatı naziri Draqan Qlamoçiç daxildir.

Президент Сербии Александр Вучич пригласил премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе посетить Белград этой осенью и выразил надежду на подписание соглашения о свободной торговле между двумя странами.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что Вучич сделал это заявление в ходе пресс-конференции. Сербский лидер отметил, что премьер-министр Грузии может посетить Сербию до начала винной выставки “Vine Vision”, которая пройдет в Белграде 10-12 октября.
“Надеюсь, что премьер-министр Кобахидзе найдет время для двустороннего визита до начала мероприятия в Белграде. К тому времени, самое позднее, мы надеемся подписать соглашение о свободной торговле”, - отметил Вучич.
Ранее президент Сербии заявлял, что Белград и Тбилиси уже согласовали условия соглашения о свободной торговле и практически все спорные вопросы урегулированы. Отметим, что Александр Вучич находится с визитом в Грузии до 17 июня; это первый официальный визит сербского президента в эту страну.
Подписание соглашения о свободной торговле между Сербией и Грузией рассматривается как важный шаг в укреплении двустороннего экономического сотрудничества. Подобные договоренности способствуют росту товарооборота и упрощению таможенных процедур, что является частью стратегии обеих стран по расширению торгово-экономических связей на международной арене.