Suriyadan ana və dörd övladı Azərbaycana repatriasiya edilib
Yanvarın 12-i Suriya Ərəb Respublikasından daha 5 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşının (ana və 4 övladı) ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) nümayəndələri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin müvafiq müəssisəsinə yerləşdirilmiş həmin repatriantlarla görüş keçiriblər.
Görüş zamanı repatriantların hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyəti araşdırılıb, mövcud problemləri və ehtiyacları öyrənilib, onların cəmiyyətə inteqrasiyası, təhsil və məşğulluq imkanlarından yararlanması istiqamətində tövsiyələr verilib.
Görüşdə repatriantlara Müvəkkilin mandatı, fəaliyyət istiqamətləri, ona müraciət imkanları, habelə hüquqlarının müdafiəsi üzrə mövcud mexanizmlər barədə geniş məlumat verilib.

12 января была осуществлена репатриация еще пяти граждан Азербайджанской Республики (матери и четырех детей) из Сирийской Арабской Республики на родину.
Об этом сообщает "Центр оперативной информации-OMM" со ссылкой на пресс-службу Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджана.
Было отмечено, что представители Омбудсмена провели встречу с репатриантами, размещенными в соответствующем учреждении Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения. В ходе встречи было изучено состояние обеспечения прав репатриантов, выявлены их текущие проблемы и потребности.
Также были даны рекомендации по их интеграции в общество, использованию возможностей в сфере образования и занятости. В ходе встречи репатриантам была предоставлена подробная информация о мандате Омбудсмена, направлениях его деятельности, способах обращения, а также о существующих механизмах защиты их прав.