ABŞ bu məhsullara 50 faiz gömrük rüsumu tətbiq edəcək
ABŞ administrasiyası Kanadanın Amerika məhsullarına qarşı ayrı-seçkilik xarakterli ticarət siyasəti həyata keçirdiyini əsas gətirərək, bu ölkədən idxal olunan bəzi mallara 50 faiz əlavə ediləcəyini açıqlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Ağ Ev məlumat yayıb.
Bildirilib ki, ABŞ Prezidenti Tramp 1930-cu il Tarif Qanununun 338-ci maddəsinə əsasən Kanadadan idxal edilən müəyyən məhsullara 50 faiz əlavə gömrük rüsumunun tətbiqini nəzərdə tutan üç fərqli fərmanını imzalayıb.
Qeyd olunub ki, qərarın məqsədi Kanadanın ABŞ məhsullarına qarşı tətbiq etdiyi ayrı-seçkilik xarakterli ticarət məhdudiyyətlərindən yaranan mənfi təsirləri aradan qaldırmaq, həmçinin avtomobil, alkoqollu içkilər və süd məhsulları kimi əsas Amerika ixrac məhsulları üçün bərabər rəqabət şəraiti yaratmaqdır.
Həmçinin vurğulanıb ki, hər bir fərman Kanadadan idxal edilən müxtəlif məhsul qruplarına 50 faiz əlavə gömrük rüsumu tətbiq edir.
Yeni rüsum şərab, xokkey çubuqları, sement və digər məhsulları əhatə edəcək.
Bundan əlavə, yeni tarif ABŞ-Meksika-Kanada Sazişi çərçivəsinə daxil olub-olmamasından asılı olmayaraq, qərarda göstərilən bütün məhsullara şamil ediləcək.
Ağ Ev enerji məhsulları, kalium gübrəsi (potas), ABŞ Ticarətin Genişləndirilməsi Aktının 232-ci maddəsi çərçivəsində artıq tarif tətbiq olunan məhsullar, həmçinin balıq və kritik əhəmiyyətli mineralların yeni rüsumdan istisna ediləcəyini bildirib.
Məlumata görə, yeni tarif prezident fərmanlarının imzalanmasından 30 gün sonra - avqustun 19-da qüvvəyə minəcək.
Ağ Ev qərarın səbəbləri sırasında Kanadanın ABŞ-dən idxal olunan avtomobillərə tarif və kvotalar tətbiq etməsini, eyni məhdudiyyətləri digər ölkələrə şamil etməməsini göstərib.
Bildirilib ki, 2025-ci ilin aprelindən 2026-cı ilin martınadək Kanadanın ABŞ-dən idxal etdiyi avtomobillərin həcmi əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 22 faiz azalıb.
Açıqlamada həmçinin qeyd olunub ki, Kanadanın əyalət və ərazilərinin əksəriyyəti ABŞ mənşəli alkoqollu içkilərin alınmasını, paylanmasını və pərakəndə satışını dayandırıb.
Nəticədə, 2025-ci ilin martından 2026-cı ilin fevralınadək ABŞ-dən Kanadaya alkoqollu içki idxalı illik müqayisədə təxminən 81 faiz azalıb.
Ağ Ev Kanadanın "mürəkkəb və proteksionist" kimi xarakterizə etdiyi süd məhsulları bazarı sistemini də yeni gömrük rüsumunun tətbiq edilməsinin əsas səbəblərindən biri kimi göstərib.

США вводят 50-процентные таможенные пошлины на ряд товаров из Канады
Администрация США объявила о введении 50-процентных дополнительных таможенных пошлин на ряд товаров, импортируемых из Канады. Данное решение обосновано тем, что Оттава проводит дискриминационную торговую политику в отношении американской продукции.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что соответствующая информация была распространена Белым домом.
Уточняется, что Президент США Дональд Трамп подписал три отдельных указа, предусматривающих введение 50-процентной дополнительной пошлины на определенные товары канадского производства в соответствии с разделом 338 Закона о тарифах 1930 года.
Целью данного решения является устранение негативных последствий, вызванных дискриминационными торговыми ограничениями Канады, а также создание равных условий конкуренции для ключевых экспортных товаров США, таких как автомобили, алкогольные напитки и молочная продукция.
Новые пошлины затронут широкий спектр товаров, включая вино, клюшки для хоккея, цемент и другие позиции. Примечательно, что тарифы будут применяться ко всем указанным товарам вне зависимости от их статуса в рамках Соглашения между США, Мексикой и Канадой (USMCA).
В то же время Белый дом уточнил, что новые пошлины не коснутся энергетических продуктов, калийных удобрений, товаров, на которые уже распространяются тарифы в рамках раздела 232 Закона о расширении торговли США, а также рыбы и критически важных минералов.
Согласно официальным данным, новые тарифы вступят в силу через 30 дней после подписания указов — 19 августа.
В качестве причин принятия столь жестких мер Белый дом указал на введение Канадой тарифов и квот на автомобили из США, при этом не распространяя аналогичные ограничения на другие страны. Отмечается, что в период с апреля 2025 года по март 2026 года объем импорта автомобилей Канадой из США сократился примерно на 22% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Кроме того, в заявлении подчеркивается, что большинство провинций и территорий Канады приостановили закупку, распределение и розничную продажу алкогольных напитков американского происхождения. В результате импорт алкоголя из США в Канаду с марта 2025 года по февраль 2026 года снизился в годовом исчислении примерно на 81%.
Также в числе ключевых причин введения новых пошлин Белый дом назвал систему рынка молочной продукции Канады, которую Вашингтон охарактеризовал как «сложную и протекционистскую».