Ciorcia Meloni İtaliya tarixində yeni rekord müəyyən etdi
İtaliyanın ölkənin siyasi tarixində yeni rekorda imza atıb. Onun 2022-ci ilin oktyabrında formalaşdırdığı 1413 gün fəaliyyət göstərərək Silvio Berlusconinin 2001-2005-ci illərdə 1412 gün hakimiyyətdə olan ikinci hökumətinin rekordunu geridə qoyub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, 1946-cı ildən bu yana İtaliyada 68 hökumət dəyişib və hökumətlərin orta fəaliyyət müddəti təxminən 14 ay təşkil edib.
Məlumata görə, Meloni hökumətinin uzunmüddətli fəaliyyəti ölkədə siyasi sabitlik baxımından mühüm göstərici hesab olunur.
İqtisadi sahədə də müsbət dinamikanın olduğu bildirilir. ISTAT-ın məlumatlarına görə, 2026-cı ilin yayında İtaliyada çalışanların sayı 24 milyonu ötüb, işsizlik səviyyəsi isə 5,8 faizə enib. Ölkənin borclanma xərclərində risk fərqi də 220 baz bənddən 80 baz bəndə qədər azalıb.
Bununla belə, İtaliya iqtisadiyyatında struktur problemlərinin qaldığı qeyd olunur. Aşağı iqtisadi artım, əhalinin sürətlə qocalması və işçi qüvvəsinin azalması əsas risklər sırasında göstərilir. Proqnozlara görə, 2050-ci ildə ölkə əhalisinin 34,5 faizinin 65 yaşdan yuxarı olması gözlənilir.
Meloni hökuməti üçün növbəti böyük siyasi sınağın 2027-ci ildə keçiriləcək parlament seçkiləri olacağı bildirilir. Hazırda onun rəhbərlik etdiyi “İtaliyanın Qardaşları” partiyası yüksək seçici dəstəyinə malikdir.

Премьер-министр Италии Джорджа Мелони установила новый рекорд в политической истории страны. Сформированное ею в октябре 2022 года правительство проработало 1413 дней, превзойдя рекорд второго правительства Сильвио Берлускони, находившегося у власти 1412 дней в 2001-2005 годах.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», с 1946 года в Италии сменилось 68 правительств, а средний срок деятельности кабинетов министров составлял около 14 месяцев. Длительная работа правительства Мелони считается важным показателем политической стабильности в стране.
Наблюдается положительная динамика и в экономической сфере. По данным ISTAT, летом 2026 года число работающих в Италии превысило 24 миллиона человек, а уровень безработицы снизился до 5,8 процента. Риск-премия по государственному долгу сократилась с 220 до 80 базисных пунктов. Тем не менее, сохраняются структурные проблемы, такие как низкий экономический рост, стремительное старение населения и сокращение рабочей силы. Согласно прогнозам, к 2050 году 34,5 процента населения страны составят лица старше 65 лет. Следующим серьезным политическим испытанием для правительства Мелони станут парламентские выборы 2027 года, к которым возглавляемая ею партия «Братья Италии» подходит с высоким уровнем поддержки избирателей.