Sosial şəbəkələrə girişdə yaş məhdudiyyəti olacaq - SƏRƏNCAM
İlham Əliyev uşaqların rəqəmsal mühitdə zərərli məzmun və təsirlərdən qorunması ilə bağlı tədbirlər haqqında Sərəncam imzalayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”xəbər verir ki, Sərəncama əsasən, Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı və rəqəmsal texnologiyaların geniş tətbiqi sosial şəbəkələrin ictimai münasibətlər sistemində əhəmiyyətli yer tutmasına səbəb olmuşdur. Sosial münasibətlərin sürətlə rəqəmsallaşması və sosial şəbəkələrin uşaqların gündəlik həyatına getdikcə daha erkən yaşda daxil olması, həmin şəbəkələr vasitəsilə informasiyanın istehsalı, yayılması və istehlakının miqyasının artması bu sahədə hüquqi tənzimləmənin mövcud vəziyyətinin müasir texnoloji, sosial və çağırışları baxımından təhlilini və təkmilləşdirilməsini zəruri edir.
Beynəlxalq təşkilatların və elmi tədqiqat qurumlarının araşdırmaları, digər ölkələrin təcrübəsi göstərir ki, uşaqların rəqəmsal mühitdə qorunmasına diqqət yetirilməsi, onların psixoloji rifahı və təhlükəsizliyi, sağlam inkişafı üçün xüsusi hüquqi müdafiə və texnoloji mühafizə mexanizmlərinin tətbiqi tələb olunur. Bu yanaşmada rəqəmsal mühitdə uşaqların şəxsi həyatının, ləyaqətinin və təhlükəsizliyinin bilavasitə dövlətlər tərəfindən qorunması tövsiyə edilir. Beynəlxalq təcrübədə, ilk növbədə, sosial şəbəkələrin fəaliyyətinin tənzimlənməsi, onlara uşaqlar üçün risklərin azaldılması, məlumatların daha ciddi mühafizəsi və təhlükəsizliyi ilə bağlı öhdəliklər müəyyən edən tələblərin tətbiqinin geniş vüsət alması müşahidə olunur.
Bu yeni tələblər sosial şəbəkələrin fəaliyyətinin sistemli hüquqi çərçivədə tənzimlənməsi, valideyn nəzarəti, platformadaxili təhlükəsizlik mexanizmləri və yaşa uyğun məzmun filtrləri vasitəsilə uşaqların və yeniyetmələrin rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyini təmin edir, həmçinin onların kritik informasiyanı təhliletmə, davranış və bilgi mədəniyyətinin inkişafına şərait yaradır.
Belə ki, aidiyyəti dövlət orqanlarını (qurumlarını), elmi müəssisə və təşkilatları, mütəxəssisləri və vətəndaş cəmiyyəti institutlarını cəlb etməklə və beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla, ölkə ərazisində uşaqların sosial şəbəkələrdəki zərərli məzmun və təsirlərindən qorunmasını, o cümlədən sosial şəbəkələrdə qeydiyyat zamanı yaş məhdudiyyətinin tətbiqini əhatə edən normativ hüquqi aktların layihələrini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etməlidir.
Həmçinin məktəbəhazırlıq qruplarında və ümumi təhsil müəssisələrində mobil və elektron cihazlardan istifadəyə dair qaydaların müəyyən edilməsi və tətbiqi ilə bağlı tədbirlər görülməsini təmin etməli, məktəbəhazırlıq və ümumi təhsil fənləri üzrə təhsil proqramlarına (kurikulumlara), o cümlədən məzmun standartlarına rəqəmsal savadlılıq, və məsuliyyətli onlayn davranış mövzularının daxil edilməsi, eyni zamanda mediada valideynlər, müəllimlər və uşaqlara yönələn maarifləndirmə proqramlarının hazırlanıb həyata keçirilməsi ilə bağlı, həmçinin sosial şəbəkələrdən qanunauyğun istifadənin, belə istifadə zamanı uşaq hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi ilə bağlı mütəmadi maarifləndirmə işinin həyata keçirilməsi, o cümlədən uşaqların rəqəmsal rifahına dair elmi tədqiqatlar aparılmasının təşviq edilməsi məqsədilə tədbirlər görməli, bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.

В Азербайджане введут возрастные ограничения для соцсетей
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о мерах по защите детей от вредного контента и негативного воздействия в цифровой среде.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", согласно распоряжению, стремительное развитие информационно-коммуникационных технологий и широкое внедрение цифровых решений привели к тому, что социальные сети заняли значимое место в системе общественных отношений в Азербайджане. Учитывая, что социальные сети входят в повседневную жизнь детей во все более раннем возрасте, возникла необходимость совершенствования правового регулирования в этой сфере с точки зрения современных технологических вызовов и безопасности.
В документе отмечается, что международный опыт и исследования научных организаций подтверждают необходимость применения специальных механизмов правовой и технологической защиты для обеспечения психологического благополучия и здорового развития детей. В мировой практике все чаще устанавливаются обязательства для социальных сетей по минимизации рисков для несовершеннолетних, усилению защиты данных и внедрению возрастных фильтров контента.
Согласно распоряжению, Кабинет министров с привлечением профильных государственных органов, научных учреждений и институтов гражданского общества должен в трехмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики проекты нормативно-правовых актов. Эти документы должны охватывать вопросы защиты детей от вредного контента в социальных сетях, включая применение возрастных ограничений при регистрации на платформах на территории страны.
Кроме того, Кабинет министров обеспечит принятие мер по установлению правил использования мобильных и электронных устройств в группах дошкольной подготовки и общеобразовательных учреждениях. В учебные программы (курикулумы) будут включены темы цифровой грамотности, кибербезопасности и ответственного онлайн-поведения. Также предусмотрено проведение регулярных просветительских кампаний в медиа для родителей, учителей и детей, направленных на защиту прав ребенка в цифровом пространстве и поощрение научных исследований в области цифрового благополучия подрастающего поколения.
Данная инициатива соответствует глобальному тренду по усилению государственного контроля над цифровыми платформами в целях обеспечения безопасности несовершеннолетних. В последние годы многие страны ЕС и США также начали внедрять строгие возрастные верификации и ограничивать доступ детей к определенным функциям социальных сетей для предотвращения кибербуллинга и зависимости.