Ankarada keçirilən NATO sammiti Türkiyənin alyans daxilində artan rolunu və ABŞ ilə münasibətlərdə yeni mərhələnin mümkünlüyünü nümayiş etdirib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan sammit çərçivəsində Vaşinqtonla müdafiə sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində mühüm görüşlər keçirib.
Məlumata görə, sabiq diplomat Melih Dəmirtaş NATO sammitinin Türkiyə və ABŞ arasındakı əlaqələrin inkişafı baxımından müsbət addım olduğunu bildirib. Bununla yanaşı, o, iki ölkə arasında hələ də həllini gözləyən məsələlərin qaldığını qeyd edib.
Bildirilib ki, rəsmi Ankara üçün sammit xüsusilə Rusiyadan alınan "S-400" sistemləri ilə bağlı yaranmış gərginliklərdən sonra Vaşinqtonla münasibətləri normallaşdırmaq üçün mühüm imkan yaradıb.
Qeyd olunub ki, Dəmirtaş Türkiyənin dəyişən təhlükəsizlik mühitində öz maraqlarını qorumağa, balanslaşdırılmış xarici siyasət yürütməyə və sabitliyi təmin etməyə çalışdığını vurğulayıb.
Məlumata əsasən, ABŞ Prezidenti Donald Tramp sammit zamanı Türkiyə ilə münasibətləri yüksək qiymətləndirib və Ankara görüşünün bir sıra məsələlərin həllinə kömək etdiyini bildirib. Tramp Türkiyəyə qarşı tətbiq olunan bəzi sanksiyaların ləğv edilə biləcəyinə və Ankaranın "F-35" proqramına geri qayıtmaq imkanına işarə edib.
Ekspertlərin fikrincə, NATO sammiti Türkiyə-ABŞ münasibətlərində mühüm dönüş nöqtəsi ola bilər. Bununla belə, Ankaranın Vaşinqtonla yaxınlaşma siyasəti ilə yanaşı, strateji müstəqilliyini qorumağa davam edəcəyi gözlənilir.
Bildirilib ki, NATO sammitində Avroatlantik təhlükəsizliyin gələcəyi, müdafiə öhdəlikləri, Ukraynadakı vəziyyət və hərbi xərclərin artırılması məsələləri də müzakirə olunub.
Dəmirtaş qeyd edib ki, alyans Rusiya, Çin, İran və digər qlobal aktorlarla bağlı çağırışlara cavab verərkən üzv ölkələrin maraqlarını nəzərə almalıdır. O, təhlükəsizlik tədbirləri ilə yanaşı, diplomatik səylərin və vasitəçilik təşəbbüslərinin də davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Саммит НАТО в Анкаре может открыть новую главу в отношениях Турции и США
Саммит НАТО, прошедший в Анкаре, продемонстрировал растущую роль Турции в альянсе и возможность начала нового этапа в отношениях с США.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", Президент Реджеп Тайип Эрдоган в рамках саммита провел важные встречи, направленные на углубление сотрудничества с Вашингтоном в оборонной сфере.
По словам бывшего дипломата Мелиха Демирташа, саммит НАТО стал позитивным шагом для развития связей между Турцией и США. При этом он отметил, что между двумя странами все еще остаются нерешенные вопросы.
Отмечается, что для официальной Анкары саммит создал важную возможность для нормализации отношений с Вашингтоном после напряженности, возникшей из-за приобретения российских систем "S-400".
Демирташ подчеркнул, что Турция стремится защищать свои интересы в меняющейся среде безопасности, проводить сбалансированную внешнюю политику и обеспечивать стабильность.
Согласно полученной информации, Президент США Дональд Трамп в ходе саммита высоко оценил отношения с Турцией и заявил, что встреча в Анкаре помогла в решении ряда вопросов. Президент США Дональд Трамп намекнул на возможность отмены некоторых санкций против Турции и возвращения Анкары к программе "F-35".
По мнению экспертов, саммит НАТО может стать важным поворотным моментом в отношениях Турции и США. Тем не менее, ожидается, что наряду с политикой сближения с Вашингтоном, Анкара продолжит сохранять свою стратегическую независимость.
На саммите НАТО также обсуждались вопросы будущего евроатлантической безопасности, оборонные обязательства, ситуация в Украине и увеличение военных расходов.
Демирташ отметил, что при реагировании на вызовы, связанные с Россией, Китаем, Ираном и другими глобальными игроками, альянс должен учитывать интересы стран-членов. Он подчеркнул важность продолжения дипломатических усилий и посреднических инициатив наряду с мерами безопасности.