Trampdan Türkiyəyə F-35 mesajı: “Qərar hələ verilməyib, müzakirələr davam edir”
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, NATO sammitində iştirak etmək üçün Ankaraya gələn Tramp Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanla görüşü zamanı F-35 proqramının hələ müzakirə mərhələsində olduğunu bildirib.
Məlumata görə, ABŞ lideri Türkiyəyə F-35 qırıcılarının verilməsi ilə bağlı yekun qərarın qəbul edilmədiyini, lakin bu imkanın nəzərdən keçirilə biləcəyini qeyd edib.
Tramp, həmçinin Türkiyəyə qarşı CAATSA — “Amerikanın Düşmənlərinə Yolu ilə Mübarizə Aktı” çərçivəsində tətbiq olunan məhdudiyyətlərlə bağlı danışıb. O bildirib ki, ABŞ dost ölkələrə qarşı sanksiyalar tətbiq etmək istəmir və bu məsələdə addımlar atıla bilər.
Ankaradakı görüş zamanı hərbi-texniki əməkdaşlıqla yanaşı, digər mühüm məsələlər də müzakirə olunub. Donald Tramp bildirib ki, tərəflər arasında gündəmdə olan əsas mövzular ticarət əlaqələrinin inkişafı, müdafiə sahəsində imkanları və İran ətrafında yaranmış vəziyyətdir.
Qeyd edək ki, Türkiyə 2019-cu ildə Rusiyadan S-400 zenit-raket kompleksləri aldığı üçün ABŞ tərəfindən F-35 proqramından çıxarılıb. Rəsmi Ankara uzun müddətdir ki, məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması və proqrama yenidən qayıtmaq üçün danışıqlar aparır.

Послание Дональда Трампа Турции по F-35: «Решение еще не принято»
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", Президент США Дональд Трамп, прибывший в Анкару для участия в саммите НАТО, в ходе встречи с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом отметил, что программа F-35 все еще находится на стадии обсуждения.
По имеющейся информации, американский лидер подчеркнул, что окончательное решение по вопросу передачи Турции истребителей F-35 еще не принято, однако эта возможность может быть рассмотрена.
Дональд Трамп также коснулся ограничений, введенных в отношении Турции в рамках CAATSA — "Закона о противодействии противникам Америки посредством санкций". Он заявил, что США не стремятся применять санкции против дружественных стран и в этом направлении могут быть предприняты определенные шаги.
В ходе встречи в Анкаре, помимо военно-технического сотрудничества, обсуждались и другие важные вопросы. Президент США Дональд Трамп отметил, что в повестке дня сторон стоят вопросы развития торговых связей, возможности сотрудничества в оборонной сфере и ситуация вокруг Ирана.
Напомним, что Турция была исключена из программы F-35 Соединенными Штатами в 2019 году после приобретения у России зенитно-ракетных комплексов С-400. Официальная Анкара на протяжении длительного времени ведет переговоры о снятии ограничений и возвращении к участию в программе.