Türkiyənin İzmir şəhərində zərgərin başına gələn hadisə həm gərgin anlara, həm də xoş sona səbəb olub.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Karabağlar rayonunda yaşayan 43 yaşlı zərgər Mehmet Günəş dostunun qızıl almaq üçün ona əmanət etdiyi 400 min lirəni səhvən zibilə atıldıqdan sonra tapmağı bacarıb.
Məlumata görə, Günəş pulu evə gətirdikdən sonra mətbəxə qoyub. Lakin vəziyyətdən xəbərsiz olan həyat yoldaşı içərisində pul olan paketi zibil hesab edərək digər tullantılarla birlikdə küçədəki konteynerin yanına yerləşdirib.
Bildirilib ki, hadisədən xəbər tutan zərgər dərhal axtarışlara başlayıb. O, bələdiyyə əməkdaşlarının köməyi ilə tullantı toplama mərkəzinə gedərək təxminən 15 ton zibilin içərisində axtarış aparıb.
Qeyd olunub ki, ilkin axtarışlardan nəticə əldə olunmadıqdan sonra Mehmet Günəş ərazidəki 7 təhlükəsizlik kamerasının görüntülərini araşdırıb.
Məlumata əsasən, kamera görüntülərində təmizlik işçilərinin konteyneri boşaltdığı, lakin kənarda qalan paketin sonradan yenidən konteynerə atıldığı müəyyən edilib. Bundan sonra həmin yerə qayıdan zərgər pul dolu paketi zibillərin arasından tapıb.
Hadisə ilə bağlı danışan Mehmet Günəş bildirib ki, pulun ona aid olmaması səbəbindən böyük məsuliyyət hiss edib. O, həyat yoldaşının xəbəri olmadan paketi atdığını öyrəndikləri zaman çox gərgin anlar yaşadıqlarını qeyd edib.
Zərgər 15 ton zibilin içərisində axtarış aparmağın çətin olduğunu, lakin sonda pulu tapdıqları üçün həm sevinc, həm də rahatlıq hiss etdiklərini bildirib.

Необычный инцидент в Измире: ювелир нашел выброшенные 400 тысяч лир
В турецком городе Измир произошел курьезный случай, который завершился благополучно благодаря настойчивости местного жителя.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", 43-летний ювелир Мехмет Гюнеш, проживающий в районе Карабаглар, случайно выбросил в мусор 400 тысяч лир, доверенных ему другом для покупки золота.
По словам Гюнеша, он принес деньги домой и оставил их на кухне. Его супруга, не подозревая о содержимом пакета, приняла его за мусор и вынесла вместе с другими отходами к контейнеру.
Осознав пропажу, ювелир немедленно начал поиски. При содействии сотрудников муниципальных служб он отправился на полигон, где пришлось перебрать около 15 тонн мусора.
После того как первоначальные поиски не дали результатов, Мехмет Гюнеш проанализировал записи с семи камер видеонаблюдения. На кадрах было видно, как работники коммунальных служб опустошили контейнер, но пакет, оставшийся в стороне, был позже выброшен обратно. Вернувшись на место, ювелир обнаружил пакет с деньгами.
Мехмет Гюнеш отметил, что чувствовал огромную ответственность, так как деньги принадлежали не ему. Он выразил благодарность муниципальным работникам за помощь в столь сложной ситуации.
Подобные инциденты подчеркивают важность эффективной системы управления отходами в крупных мегаполисах. В Турции муниципальные службы часто оказывают содействие гражданам в экстренных ситуациях, что демонстрирует высокий уровень взаимодействия между городскими структурами и населением.