"Sabah" klubu uşaq futbolunun davamlı inkişafına dəstək məqsədilə 10 milyon manatlıq maliyyə proqramı yaradacaq.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə klubun yaydığı açıqlamada bildirilib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə "Sabah" klubuna UEFA Çempionlar Liqasının Liqa mərhələsinə vəsiqə qazanması münasibətilə 5 milyon manat maliyyə dəstəyi ayrılıb.
"Sabah" futbol klubuna 5 milyon manat ayrılıb - SƏRƏNCAM
Klub göstərilən dəstəyi Azərbaycan futbolunun gələcəyinə yönəltmək məqsədilə UEFA Çempionlar Liqasında iştiraka görə əldə etdiyi məbləğdən əlavə 5 milyon manat vəsaiti uşaq futbolunun inkişafına ayırmaq qərarına gəlib.
Beləliklə, "Sabah Football Academy Future Talents" ("Sabah Futbol Akademiyası – Gələcəyin istedadları") proqramının ilkin kapitalı 10 milyon manat təşkil edəcək. Bu məbləğin 5 milyon manatı dövlət dəstəyi, digər 5 milyon manatı isə klubun öz vəsaiti hesabına formalaşdırılacaq.
Proqramın əsas prinsipi ilkin kapitalı xərcləmək deyil, qorumaq və artırmaqdır. Vəsaitin peşəkar şəkildə idarə olunaraq gəlir gətirməsi və uzunmüddətli maliyyə mənbəyinə çevrilməsi nəzərdə tutulur.
Bundan əlavə, klubun bu il UEFA Çempionlar Liqasında keçirdiyi oyunlara bilet satışından əldə olunan vəsaitin müəyyən hissəsi də proqrama yönəldiləcək.
Layihənin əsas məqsədi uşaq futbolunun davamlı inkişafını təmin etmək, istedadlı uşaqların aşkarlanması və peşəkar hazırlığını gücləndirmək, müasir məşq metodlarını tətbiq etmək, həmçinin idman elmi, tibbi təminat, performans analitikası, təhsil və fərdi inkişaf istiqamətlərini inkişaf etdirməkdir.
"Sabah" ölkə üzrə istedadların aşkarlanması sistemini genişləndirməyi, uşaqların yaşadıqları regiondan və ailələrinin maddi imkanlarından asılı olmayaraq perspektivli futbolçular üçün bərabər inkişaf imkanları yaratmağı hədəfləyir.
Klub həmçinin təşəbbüsün AFFA uşaq və gənclər futbolunun inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətlə uzlaşmasına, qarşılıqlı əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsinə xüsusi önəm verdiyini bildirib.
Uzunmüddətli perspektivdə "Sabah" Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrində fəaliyyət göstərən akademiyalar, futbol məktəbləri və klublarla əməkdaşlığı genişləndirməyi, akademiyanı regionun aparıcı futbol inkişaf mərkəzlərindən birinə çevirməyi planlaşdırır.
"Sabah" ölkə şirkətlərinə və beynəlxalq tərəfdaşlara təşəbbüsə "Bünövrə Tərəfdaşı" formatında qoşulmaq imkanı yaradacaq.
Klub proqramın fəaliyyət prinsipləri, idarəetmə modeli, tərəfdaşlıq mexanizmləri və gələcək inkişaf istiqamətləri barədə ictimaiyyətə əlavə məlumat veriləcəyini açıqlayıb.

ФК «Сабах» направит 10 млн манатов на развитие детского футбола
Футбольный клуб «Сабах» запускает финансовую программу в размере 10 миллионов манатов, направленную на устойчивое развитие детского футбола в Азербайджане.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что данное решение было озвучено в официальном заявлении клуба.
Ранее Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о выделении клубу «Сабах» финансовой поддержки в размере 5 миллионов манатов в связи с выходом команды в лиговый этап Лиги чемпионов УЕФА. Руководство клуба приняло решение направить дополнительно 5 миллионов манатов из собственных средств, полученных от участия в еврокубках, на развитие детского футбола.
Таким образом, стартовый капитал программы «Sabah Football Academy Future Talents» («Академия футбола Сабах – Таланты будущего») составит 10 миллионов манатов. Средства будут направлены не на разовые расходы, а на создание долгосрочного финансового источника, обеспечивающего профессиональное управление и устойчивое развитие.
Проект нацелен на выявление талантливых детей, внедрение современных методик тренировок, развитие спортивной науки, медицины и аналитики. «Сабах» стремится обеспечить равные возможности для юных футболистов вне зависимости от региона проживания или материального положения их семей. Клуб также планирует расширять сотрудничество с академиями стран Южного Кавказа и Центральной Азии, стремясь стать одним из ведущих центров развития футбола в регионе.
Развитие детско-юношеского футбола является одним из приоритетных направлений государственной спортивной политики Азербайджана. Подобные инициативы способствуют укреплению кадрового потенциала национальных сборных и повышению конкурентоспособности азербайджанского футбола на международной арене, что полностью соответствует стратегии развития спорта в стране.