"Air India" təyyarə qəzası ilə bağlı istintaq yekun mərhələyə çatdı
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Hindistanın Aviasiya Qəzalarının Təhqiqatı Bürosunun (AAIB) məhkəməyə təqdim etdiyi sənədlərə əsasən, qəzanın səbəblərinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində araşdırmaların böyük hissəsi tamamlanıb.
Məlumata görə, müstəntiqlər kokpitdəki səs yazılarının stenoqramını tam hazırlayıb, pilotlarla bağlı psixoloji ekspertiza aparıblar. Hazırda isə may ayının sonunda aşkar edilmiş mühərrik monitorinq qurğusundan əldə olunan məlumatların təhlili gözlənilir. Eyni zamanda, qəzanın baş verməsinə səbəb ola biləcək təşkilati amillər də araşdırılır.
İstintaq çərçivəsində "Air India" şirkətinin "" təyyarəsinin pilotları, uçuş heyəti, mühəndisləri və hava hərəkətini idarə edən dispetçerlərlə çoxsaylı müsahibələr aparılıb. AAIB bildirib ki, bəzi mediada pilotları günahlandıran əsassız iddiaların yayılması istintaqa mənfi təsir göstərib və bir sıra şahidlərin ifadə verməkdən çəkinməsinə səbəb olub.
Qəzada həlak olan kapitan Puşkar Rac Sabharvalın ailəsi isə istintaqın gedişatına etiraz edərək məhkəməyə müraciət edib. Onlar müstəntiqlərin pilotun qəsdən yanacaq axınını dayandırdığına dair iddialar irəli sürdüyünü bildiriblər.
AAIB-nin məlumatına görə, qalan araşdırmaların təxminən altı həftə ərzində yekunlaşdırılması planlaşdırılır. İlkin yekun hesabatın oktyabr ayında hazırlanacağı, daha sonra isə ABŞ-nin Milli Təhlükəsizliyi Şurası (NTSB) da daxil olmaqla, istintaqda iştirak edən ölkələrin aidiyyəti qurumlarına təqdim ediləcəyi gözlənilir.
Qeyd edək ki, 12 iyun 2025-ci ildə Əhmədabaddan havaya qalxan "Air India"ya məxsus "Boeing 787" təyyarəsi qısa müddət sonra qəzaya uğrayıb. Hadisə nəticəsində təyyarədə olan və yerdəki ümumilikdə 260 nəfər həyatını itirib.

Расследование авиакатастрофы "Air India" вступило в завершающую стадию
В Индии расследование авиакатастрофы самолета "Air India", приведшей к гибели 260 человек, вступило в завершающую стадию.
Как сообщает Оперативный Информационный Центр-OMM, согласно документам, представленным Бюро по расследованию авиационных происшествий Индии (AAIB) в суд, большая часть следственных действий по установлению причин катастрофы завершена.
По имеющимся данным, следователи полностью подготовили стенограмму записей из кабины пилотов и провели психологическую экспертизу экипажа. В настоящее время ожидается анализ данных, полученных с устройства мониторинга двигателя, обнаруженного в конце мая. Параллельно изучаются организационные факторы, которые могли привести к трагедии.
В рамках следствия были проведены многочисленные интервью с пилотами, летным составом, инженерами "Air India" и авиадиспетчерами. В AAIB отметили, что распространение в некоторых СМИ необоснованных обвинений в адрес пилотов негативно повлияло на ход расследования и привело к тому, что ряд свидетелей стали опасаться давать показания.
Семья погибшего капитана Пушкара Раджа Сабхарвала выразила протест против хода расследования и обратилась в суд. Они заявили, что следователи выдвигают версии о том, что пилот намеренно прекратил подачу топлива.
По данным AAIB, завершение оставшихся следственных мероприятий планируется в течение шести недель. Ожидается, что предварительный итоговый отчет будет подготовлен в октябре, после чего он будет представлен соответствующим органам стран-участниц расследования, включая Национальный совет по безопасности на транспорте США (NTSB).
Напомним, что 12 июня 2025 года самолет "Boeing 787", принадлежащий "Air India", вылетел из Ахмадабада и вскоре потерпел крушение. В результате инцидента погибли 260 человек, находившихся как на борту, так и на земле. Авиационные эксперты подчеркивают, что подобные масштабные расследования требуют тщательного анализа всех технических и человеческих факторов для предотвращения подобных трагедий в будущем, учитывая глобальные стандарты безопасности гражданской авиации.