Qarabağda yeni məskunlaşma fondu yaradıldı
Parlament Məcəlləsinə, “Qaçqınların və köçkünlərin (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslərin) statusu haqqında” və “Məcburi köçkünlərin və onlara bərabər tutulan şəxslərin sosial müdafiəsi haqqında” qanunlara edilən dəyişiklikləri birinci oxunuşda təsdiqləyib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu məsələ parlamentin iyunun 12-də keçirilən plenar iclasının gündəliyinə daxil edilib.
Qanun layihəsi məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sahələrinə köçürülməsi, onların mülkiyyət hüququnun təmini və məcburi köçkün statusunun itirilməsi ilə bağlı qanunvericilik aktlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə hazırlanıb. Belə ki, Mənzil Məcəlləsinə ediləcək dəyişiklik nəticəsində yeni institut - “İşğaldan Azad Edilmiş Ərazilərdə Daimi Məşkunlaşma Fondu” yaranacaq və bu fonda daxil olan yaşayış sahələri məcburi köçkünlərin köçürülməsi və bu sahələrin onların mülkiyyətinə verilməsi məqsədilə istifadə olunacaq. Eyni zamanda, “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin (ölkə daxilində köçürülmüş şəxslərin) statusu haqqında” Qanuna təklif olunan dəyişikliyə əsasən, məcburi köçkün statusunun itirilməsi halları da konkretləşəcək. Yeni təklifə əsasən, şəxs yaşadığı regionda müəyyənləşdirilmiş ölçüdə başqa yaşayış yeri ilə əvvəlki yaşayış yerinin əvəzinə təmin ediləcək, bununla da dövlət tərəfindən yeni yaşayış sahəsinin verilməsi vətəndaşın mülkiyyət hüququnun tam bərpasına xidmət edəcək. Həmçinin sözügedən qanuna təklif olunan dəyişikliyə görə, şəxs dövlət tərəfindən təklif olunan həmin yaşayış yerlərindən imtina etdikdə də məcburi köçkün statusunu itirəcək.
Layihədə tədbirlərinin müddətinə də aydınlıq gətirilir. Mövcud 3 illik güzəşt müddətinin hesablanması şəxsin statusunu itirdiyi və ya mənzildən imtina etdiyi tarixdən müəyyən ediləcək. Bundan başqa, “Məcburi köçkünlərin və onlara bərabər tutulan şəxslərin sosial müdafiəsi haqqında” Qanunun 5-ci maddəsinə təklif olunan dəyişikliyə əsasən, məcburi köçkünlərin köçürülməsi mexanizmi də dəyişdirilir. Yeni qaydalara əsasən, dövlət öhdəliyi yaşayış sahəsinin təklif edilməsi ilə icra olunmuş hesab ediləcək, bununla da həm məcburi köçkünlərin mənzil hüquqları, həm də üçüncü şəxslərin maraqları arasında balans təmin olunacaq.

Милли Меджлис в первом чтении утвердил поправки в Жилищный кодекс, а также в законы «О статусе беженцев и вынужденных переселенцев (лиц, перемещенных внутри страны)» и «О социальной защите вынужденных переселенцев и лиц, приравненных к ним».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», данный вопрос был включен в повестку пленарного заседания парламента, состоявшегося 12 июня.
Законопроект разработан с целью совершенствования законодательных актов, касающихся переселения вынужденных переселенцев на освобождённые от оккупации территории, обеспечения их права собственности и условий утраты статуса вынужденного переселенца. В частности, в результате изменений в Жилищный кодекс будет создан новый институт — «Фонд постоянного расселения на освобождённых от оккупации территориях». Жилые площади, поступающие в этот фонд, будут использоваться для переселения граждан и передачи им этих объектов в собственность. Согласно поправкам в закон «О статусе беженцев и вынужденных переселенцев», уточняются случаи утраты статуса вынужденного переселенца. Лицо будет обеспечено новым жильем в регионе проживания, что послужит полному восстановлению права собственности гражданина. При этом отказ от предложенного государством жилья повлечет за собой утрату статуса вынужденного переселенца.
В проекте также разъясняются сроки мер социальной защиты. Исчисление существующего 3-летнего льготного периода будет начинаться с даты утраты лицом статуса или отказа от жилья. Кроме того, согласно изменениям в статью 5 закона «О социальной защите вынужденных переселенцев и лиц, приравненных к ним», меняется механизм переселения. Теперь обязательства государства будут считаться выполненными с момента предложения жилой площади, что обеспечит баланс между жилищными правами вынужденных переселенцев и интересами третьих лиц.
Создание «Фонда постоянного расселения на освобождённых от оккупации территориях» является важным шагом в реализации государственной программы «Великого возвращения». После завершения 44-дневной Отечественной войны Азербайджан приступил к масштабным восстановительным работам в Карабахе и Восточном Зангезуре. Строительство современной инфраструктуры, «умных сел» и городов, а также создание правовой базы для возвращения граждан на родные земли являются приоритетными задачами, которые находятся под личным контролем Президента Ильхама Алиева.