Prezident məişət tullantıları daşıyan texnikalarla tanış oldu - FOTOLAR
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin sifarişi ilə Gəncə zavodunda edilən bu texnikalar ölkəmizin müxtəlif şəhər və rayonlarına göndəriləcək.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Rəşad İsmayılov və “Gəncə Avtomobil Zavodu” İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri Xanlar Fətiyev layihə barədə dövlətimizin başçısına məlumat veriblər.
Bildirilib ki, ümumilikdə layihə çərçivəsində hər birinin tutumu 22 kubmetr olan 70 kommunal texnika istehsal edilib. Kommunal texnikanın iki toplantı meydançasından - Bakı şəhərində Ekspo Mərkəzinin qarşısından və Gəncə şəhərində avtomobil zavodunun həyətindən Azərbaycanın 58 şəhər və rayonuna göndərilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycanda paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrimizin inkişafı, orada müasir sosial infrastrukturun, o cümlədən parkların, yaşıllıq və meşə zolaqlarının yaradılması və bununla da ümumilikdə ölkəmizin ekoloji durumunun yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş layihələr ardıcıl şəkildə davam etdirilir. Bu baxımdan məişət tullantıları daşıyan texnikaların şəhər və rayonlarımıza göndərilməsi bir neçə vacib amili özündə birləşdirir.
Belə ki, bu, ilk növbədə regionlarda kommunal xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və sanitariya-gigiyena vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcək. Beləliklə, müasir yeni texnikalar məişət tullantılarının vaxtında və səmərəli daşınmasını, yaşayış məntəqələrində təmizlik işlərinin daha keyfiyyətli aparılmasını təmin edəcək. Bununla yanaşı, layihə ətraf mühitin mühafizəsi baxımından da mühüm rol oynayır. Layihənin daha bir mühüm məqamı odur ki, bu texnikalar yerli istehsaldır. Ümumilikdə, indiyədək Gəncə avtomobil zavodunda çox sayda traktor, kombayn, digər kənd təsərrüfatı texnikası, minik və yük avtomobili və sair texnika istehsal olunub.
Qeyd edək ki, Gəncə avtomobil zavodunun əsası 1986-cı ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə qoyulub. 2004-cü ildə İlham Əliyevin tapşırığı ilə bu istehsal müəssisəsi fəaliyyətə başlayıb. Hazırda zavodda 500-ə yaxın işçi çalışır.

Президент Ильхам Алиев ознакомился с новой техникой - ФОТО
Сегодня Президент Ильхам Алиев ознакомился с техникой для перевозки бытовых отходов во дворе Бакинского Экспо-центра.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", данные машины, произведенные на Гянджинском автомобильном заводе по заказу Министерства экологии и природных ресурсов, будут направлены в различные города и районы страны.
Министр экологии и природных ресурсов Рашад Исмаилов и председатель Наблюдательного совета Производственного объединения «Гянджинский автомобильный завод» Ханлар Фатиев проинформировали главу государства о проекте. Было отмечено, что в рамках проекта произведено 70 единиц коммунальной техники вместимостью 22 кубометра каждая. Технику планируется отправить в 58 городов и районов Азербайджана с двух площадок — перед Экспо-центром в Баку и со двора автозавода в Гяндже.
В Азербайджане последовательно продолжается реализация проектов, направленных на развитие регионов наряду со столицей Баку, создание современной социальной инфраструктуры, парков и лесных полос, что способствует улучшению общей экологической ситуации. Передача новой техники регионам повысит качество коммунальных услуг и внесет вклад в улучшение санитарно-гигиенического состояния населенных пунктов. Важным аспектом является то, что данные машины являются продукцией местного производства. На сегодняшний день Гянджинский автомобильный завод выпустил большое количество тракторов, комбайнов, сельхозтехники и грузовых автомобилей.
Стоит отметить, что фундамент Гянджинского автомобильного завода был заложен в 1986 году по инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева. В 2004 году по поручению Президента Ильхама Алиева предприятие начало свою деятельность. В настоящее время на заводе работают около 500 человек. Развитие отечественного машиностроения является приоритетным направлением экономической стратегии Азербайджана, направленной на импортозамещение и создание новых рабочих мест в ненефтяном секторе.