Özbəkistanın Baş Prokuroru Kəlbəcər və Gəncəyə səfər edib
Özbəkistanın Baş prokuroru Niqmatilla Yuldoşevin rəhbərlik etdiyi Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində Kəlbəcər və Gəncədə olub.
Bildirilib ki, qonaqlar Kəlbəcər şəhərində və İstisu ərazisində aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri, həyata keçirilən infrastruktur layihələri, regionun sosial-iqtisadi inkişafı və dayanıqlı məskunlaşmanın təmin olunması istiqamətində görülən tədbirlərlə yaxından tanış olublar.
Kəlbəcər rayonunda Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Bəşir Hacıyev tərəfindən rayonda həyata keçirilən bərpa-quruculuq layihələri, yaradılan müasir infrastruktur, əhalinin mərhələli şəkildə doğma yurdlarına qayıdışının təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər, eləcə də qarşıdakı inkişaf perspektivləri barədə qonaqlara ətraflı məlumat verilib.
İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş inkişaf strategiyasına uyğun olaraq Qarabağ və Şərqi Zəngəzur İqtisadi Rayonunda müasir şəhərsalma prinsipləri əsasında geniş quruculuq işləri ardıcıl şəkildə davam etdirilir.
Səfər proqramı çərçivəsində , həmçinin, Gəncə şəhərində olub.
Qonaqlar əvvəlcə Vətən müharibəsi dövründə silahlı qüvvələrinin raket hücumları nəticəsində həlak olmuş mülki şəxslərin xatirəsinə ucaldılmış Memorial Kompleksi ziyarət edib. Onlara Gəncə şəhərinin raket hücumlarına məruz qalması, dinc əhaliyə qarşı törədilmiş hücumların ağır nəticələri və həlak olmuş mülki şəxslərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Şəhərlə tanışlıq çərçivəsində qonaqlar Gəncənin zəngin tarixi və mədəni irsini əks etdirən Şah Abbas Məscidini, İmamzadə dini-memarlıq kompleksini və dahi şairi Nizami Gəncəvinin məqbərəsini ziyarət edib.

Генпрокурор Узбекистана посетил Кяльбаджар и Гянджу
Делегация во главе с Генеральным прокурором Узбекистана Нигматиллой Юлдашевым в рамках рабочего визита в Азербайджан посетила Кяльбаджар и Гянджу.
Об этом “Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщили в Генеральной прокуратуре Азербайджана.
Было отмечено, что гости ознакомились с масштабными восстановительными и созидательными работами, проводимыми в городе Кяльбаджар и на территории Истису, а также с инфраструктурными проектами, направленными на социально-экономическое развитие региона и обеспечение устойчивого заселения.
Специальный представитель Президента в Кяльбаджарском районе Башир Гаджиев подробно проинформировал делегацию о реализуемых проектах, создании современной инфраструктуры и мерах по поэтапному возвращению населения на родные земли, а также о перспективах развития региона.
В соответствии со стратегией развития, определенной Президентом Ильхамом Алиевым, в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических районах последовательно продолжаются широкомасштабные строительные работы, основанные на принципах современного градостроительства.
В рамках программы визита делегация также посетила город Гянджа. Гости почтили память мирных жителей, погибших в результате ракетных обстрелов со стороны вооруженных сил Армении в период 44-дневной Отечественной войны, посетив Мемориальный комплекс. Им была предоставлена подробная информация о последствиях атак на гражданское население и работе по увековечению памяти жертв.
В ходе знакомства с городом гости посетили мечеть Шах Аббаса, религиозно-архитектурный комплекс Имамзаде и мавзолей великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви, отражающие богатое историко-культурное наследие Гянджи. На этом рабочий визит делегации в Азербайджан завершился.
Следует отметить, что подобные визиты высокопоставленных официальных лиц зарубежных стран на освобожденные от оккупации территории Азербайджана имеют важное значение для ознакомления международного сообщества с масштабами разрушений, совершенных в период армянской агрессии, а также с процессом возрождения региона, который Азербайджан проводит собственными силами в кратчайшие сроки.