Onlar ordunun ölkəni müdafiə edə biləcəyinə inanmır
Almaniyada keçirilən sorğu ölkə vətəndaşlarının ordunun qabiliyyətinə inamının zəif olduğunu göstərib.
Sorğunun nəticələrinə görə, respondentlərin 70 faizi Silahlı Qüvvələrinin mümkün hücum zamanı qoruya biləcəyinə inanmır.
17 iyun-1 iyul tarixlərində "YouGov" tərəfindən 2 079 yetkinin iştirakı ilə keçirilən sorğuda iştirakçıların yalnız 21 faizi orduya etibar etdiyini bildirib.
Respondentlərin 8 faizi isə bu məsələ ilə bağlı fikir bildirməyib.
Sorğunun əhatə etdiyi ölkələr arasında orduya etimadın ən aşağı ölkənin Almaniya olduğu qeyd edilib.
Sorğuda iştirak edənlərin 40 faizi Almaniyanın müdafiə büdcəsini kifayət qədər hesab etməyib. Bununla belə, respondentlərin 77 faizi müdafiə xərclərinin artırılması məqsədilə vergilərin yüksəldilməsinə qarşı çıxıb. İştirakçıların 62 faizi dövlət xidmətlərində ixtisarların aparılmasını dəstəkləmədiyini, 59 faizi isə hökumətin əlavə borclanmasına qarşı olduğunu bildirib.
Rusiyanın 2022-ci ildə Ukraynaya qarşı başladığı müharibədən sonra Almaniya müdafiə potensialını gücləndirmək istiqamətində addımlarını sürətləndirib. Berlin hökuməti müdafiə xərclərini ötən ilki 86 milyard avrodan 2029-cu ilədək 153 milyard avroya çatdırmağı planlaşdırır. Eyni zamanda, 2035-ci ilə qədər peşəkar hərbçilərin sayının 184 mindən 260 minə, ehtiyat qüvvələrin sayının isə 200 minə çatdırılması hədəflənir.
Bununla yanaşı, ekspertlər bu hədəflərə çatmağın asan olmayacağını bildirirlər. Almaniyada 2011-ci ildə dayandırılan məcburi hərbi xidmətin yenidən bərpası da müzakirə olunur. Xüsusilə gənclər arasında bu təşəbbüsə etirazlar davam edir. Bir çox gənc həyat bahalılığı və işsizlik kimi problemləri əsas gətirərək yenidən hərbi xidmətə cəlb olunmaq istəmədiyini bildirir.
Beləliklə, Almaniyada müdafiə xərclərinin artırılması ilə bağlı müzakirələr ehtiyacları ilə sosial və iqtisadi prioritetlər arasında balansın necə qorunacağı məsələsini yenidən gündəmə gətirib.

В Германии проведенный опрос показал, что граждане страны испытывают серьезные сомнения относительно обороноспособности собственных вооруженных сил.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что данные результаты были обнародованы в зарубежных СМИ.
Согласно итогам исследования, 70 процентов респондентов не верят, что Вооруженные силы Германии способны защитить страну в случае возможного нападения. Опрос, проведенный компанией "YouGov" в период с 17 июня по 1 июля среди 2079 совершеннолетних граждан, показал, что лишь 21 процент участников доверяет армии. Еще 8 процентов респондентов воздержались от ответа. Отмечается, что среди стран, охваченных данным опросом, Германия продемонстрировала самый низкий уровень доверия к вооруженным силам.
Общественные настроения также отражают сложность реализации правительственных планов. Хотя 40 процентов опрошенных считают текущий оборонный бюджет недостаточным, 77 процентов респондентов выступают против повышения налогов для увеличения военных расходов. Кроме того, 62 процента участников не поддерживают сокращение государственных услуг, а 59 процентов высказываются против дополнительных государственных заимствований.
Напомним, что после начала полномасштабного конфликта в Украине в 2022 году, Германия активизировала усилия по укреплению своего оборонного потенциала. Правительство в Берлине планирует увеличить военные расходы с 86 миллиардов евро в прошлом году до 153 миллиардов евро к 2029 году. Параллельно ставится цель увеличить численность профессиональных военнослужащих со 184 тысяч до 260 тысяч человек к 2035 году, а также довести число резервистов до 200 тысяч. Тем не менее, эксперты указывают на серьезные трудности в достижении этих целей, включая дискуссии о возможном восстановлении обязательной воинской службы, отмененной в 2011 году, что вызывает неоднозначную реакцию, особенно среди молодежи, обеспокоенной вопросами стоимости жизни и занятости.