Ömürlük həbs cəzası hansı şəxslərə verilə bilməz? – Rəsmi
Respublikasının Məcəlləsinə əsasən ictimai təhlükəliliyi və xarakterinə görə dörd kateqoriyaya bölünür.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu barədə Sumqayıt Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Nahid məlumat verib.
Hakimin sözlərinə görə, cinayətlər böyük ictimai təhlükə törətməyən, az ağır, ağır və xüsusilə ağır olmaqla təsnif edilir. O bildirib ki, qəsdən adam öldürmə cinayətləri xüsusilə ağır cinayətlər kateqoriyasına daxildir və bu əməllərə görə nəzərdə tutulan cəzalar kifayət qədər sərtdir.
Qeyd olunub ki, qəsdən adam öldürmə hallarında yalnız azadlıqdan məhrumetmə cəzası tətbiq edilir. Belə ki, sadə adam öldürmə cinayətlərinə görə cəza 9 ildən 14 ilədək müddəti əhatə edir. Əgər cinayət tamah və ya xuliqanlıq niyyəti ilə törədilərsə, bu halda 14 ildən 20 ilədək və ya azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin oluna bilər.
Nahid Mirzəyev əlavə edib ki, yetkinlik yaşına çatmayan şəxslərlə bağlı qanunvericilik daha humanist yanaşmanı nəzərdə tutur. Belə ki, 14 yaşdan 18 yaşadək şəxslər qəsdən adam öldürmə cinayəti törətdikdə, cinayətin ağırlığından asılı olmayaraq, onlara maksimum 10 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası verilə bilər.
Hakim həmçinin vurğulayıb ki, ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzası müəyyən kateqoriyadan olan şəxslərə tətbiq edilmir. Bunlara yetkinlik yaşına çatmayanlar, qadınlar və barəsində məhkəmə hökmü çıxarılanadək 65 yaşı tamam olmuş şəxslər daxildir.
Məlumata görə, qəsdən adam öldürməyə görə məhkum olunan şəxslər cəzalarını ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisələrində çəkirlər. Əgər şəxs əvvəllər də cinayət törədibsə və residiv halları mövcuddursa, cəza xüsusi rejimli müəssisədə icra oluna bilər. Ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilən şəxslər isə cəzalarını həbsxanada çəkirlər.

В Азербайджане определены категории лиц, к которым, согласно законодательству, не может быть применено пожизненное лишение свободы. Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом подробно проинформировал судья Сумгаитского суда по тяжким преступлениям Нахид Мирзоев.
По словам судьи, в соответствии с Уголовным кодексом Азербайджанской Республики, преступления классифицируются по характеру и степени общественной опасности на четыре категории: не представляющие большой общественной опасности, менее тяжкие, тяжкие и особо тяжкие. Умышленное убийство относится к категории особо тяжких преступлений, и санкции за него крайне суровы. За простое убийство предусмотрено наказание от 9 до 14 лет лишения свободы, а при наличии корыстных побуждений или хулиганских мотивов срок может составить от 14 до 20 лет либо пожизненное заключение.
Нахид Мирзоев подчеркнул, что гуманизм азербайджанского законодательства проявляется в четких ограничениях: пожизненный срок не может быть назначен женщинам, лицам, совершившим преступление в возрасте до 18 лет, а также мужчинам, которым на момент вынесения приговора исполнилось 65 лет. Для несовершеннолетних (от 14 до 18 лет) максимальный предел наказания за умышленное убийство ограничен 10 годами лишения свободы. Осужденные за подобные деяния обычно отбывают срок в учреждениях строгого режима, а при рецидиве — особого режима. Лица, приговоренные к пожизненному заключению, содержатся в тюрьмах.
Стоит отметить, что данные правовые нормы в Азербайджане базируются на принципах справедливости и человечности. Институт пожизненного заключения стал высшей мерой наказания в республике после отмены смертной казни в 1998 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева. С тех пор уголовно-исполнительная политика страны продолжает совершенствоваться, интегрируя международные стандарты прав человека и обеспечивая дифференцированный подход к различным социальным группам осужденных.