"Rusiya ABŞ və Ukrayna ilə münaqişənin həlli üzrə üçtərəfli danışıqların yenidən başlamasını gözləyir".
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu sözləri Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov bildirib.
Peskovun sözlərinə görə, hazırda ciddi diplomatik iş aparılır.
O bildirib ki, ABŞ nümayəndələri son günlər Moskva və Kiyev arasında səfərlər edərək tərəflərin mövqelərini müzakirə edirlər:
"Moskva bu prosesdə irəliləyiş əldə olunacağına ümid edir".
Peskov həmçinin Rusiya, Ukrayna və ABŞ nümayəndələrinin iştirakı ilə danışıqların üçtərəfli formatda yenidən keçirilməsini gözlədiklərini deyib.
Xatırladaq ki, ABŞ prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff və ABŞ rəsmisi Cared Kuşner sentyabrın 5-6-da Moskva və Kiyevdə səfərlərdə olublar.
Uitkoff görüşlərdən sonra danışıqlarda əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edildiyini və yeni üçtərəfli görüşün keçirilməsi istiqamətində addımlar atıldığını bildirib.
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski də ABŞ nümayəndələri ilə görüşlərin məhsuldar olduğunu və üçtərəfli danışıqların bərpasına hazır olduqlarını açıqlayıb.

«Россия ожидает возобновления трехсторонних переговоров с США и Украиной по урегулированию конфликта».
По словам Пескова, в настоящее время ведется серьезная дипломатическая работа.
Он отметил, что представители США в последние дни посещали Москву и Киев, обсуждая позиции сторон:
«Москва надеется, что в этом процессе будет достигнут прогресс».
Песков также заявил, что в Кремле ожидают возобновления переговоров в трехстороннем формате с участием представителей России, Украины и США.
Напомним, специальный представитель президента США Стив Уиткофф и американский чиновник Джаред Кушнер 5–6 сентября посетили Москву и Киев.
После встреч Уиткофф заявил, что на переговорах достигнут значительный прогресс и предпринимаются шаги для проведения новой трехсторонней встречи.
Президент Украины Владимир Зеленский также сообщил, что встречи с представителями США были продуктивными, и заявил о готовности к возобновлению трехсторонних переговоров.
Трехсторонний формат предполагает прямое участие представителей России, США и Украины и может стать площадкой для обсуждения вопросов прекращения конфликта и дальнейшего политико-дипломатического урегулирования. Конкретные сроки и место следующей встречи пока не уточнялись.