Mədəniyyət Nazirliyi Rasim Balayevin vəfatı ilə bağlı başsağlığı verib
" İttifaqının sədri, görkəmli , Xalq artisti Rasim Balayev vəfat edib. Azərbaycan mədəniyyətinə ağır itki üz verib. Görkəmli kino aktyoru, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı İdarə Heyətinin sədri, Dövlət Mükafatı laureatı, Prezidentin fərdi təqaüdçüsü, Xalq artisti Rasim Balayev 29 mart 2026-cı il tarixində, ömrünün 77-ci ilində müalicə olunduğu Türkiyənin İstanbul şəhərində vəfat edib.
Rasim Əhməd oğlu Balayev 8 avqust 1948-ci ildə Ağsu rayonunda anadan olub. 1969-cu ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunu bitirib.
Rasim Balayev 1972-ci ildə "Azərbaycanfilm" kinostudiyasında aktyor kimi fəaliyyətə başlayıb.
İlk dəfə "Ulduzlar sönmür" filmində çəkilən aktyor sonradan "Nəsimi", "Babək", "Dədə Qorqud", "Həm ziyarət, həm ticarət", "Otel otağı", "Cavid ömrü" və s. filmlərdə yaratdığı obrazlarla tamaşaçıların rəğbətini qazanıb. O, eyni zamanda onlarla filmdə obrazları səsləndirib.
Rasim Balayevin sənət şöhrəti ölkəmizin hüdudlarını aşıb. Aktyor "Özbəkfilm", "Mosfilm" və başqa studiyalarda da filmlərə çəkilib.
İctimai xadim kimi də tanınan sənətkar
1990-2013-cü illərdə Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi vəzifəsində çalışıb. 2022-ci ildən Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı İdarə Heyətinin sədri idi.
Rasim Balayevin Azərbaycan kinosunun inkişafına verdiyi töhfələr dövlətimiz tərəfindən daim yüksək qiymətləndirilib.
1976-cı ildə "Əməkdar artist", 1982-ci ildə "Xalq artisti" fəxri adlarına, 1986-cı ildə isə respublikanın Dövlət Mükafatına layiq görülüb. Aktyor həmçinin 1998-ci ildə "Şöhrət", 2018-ci ildə "Şərəf", 2023-cü ildə "İstiqlal" ordenləri ilə təltif olunub. 2005-ci ildən Prezidentin fərdi təqaüdçüsü idi.
Mədəniyyət Nazirliyinin kollektivi Xalq artisti Rasim Balayevin vəfatından kədərləndiyini bildirir, mərhumun ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

Минкультуры Азербайджана выразило соболезнования в связи со смертью Расима Балаева
Министерство культуры Азербайджана выразило глубокие соболезнования в связи с кончиной народного артиста Расима Балаева.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в тексте соболезнования говорится:
"Скончался председатель Союза кинематографистов Азербайджана, выдающийся актер, народный артист Расим Балаев. Культура Азербайджана понесла тяжелую утрату. Выдающийся актер кино, председатель правления Союза кинематографистов Азербайджана, лауреат Государственной премии, персональный пенсионер Президента, народный артист Расим Балаев скончался 29 марта 2026 года на 77-м году жизни в городе Стамбул (Турция), где проходил лечение".
Расим Ахмед оглы Балаев родился 8 августа 1948 года в Агсуинском районе. В 1969 году окончил Азербайджанский государственный институт искусств. Свою профессиональную деятельность на киностудии "Азербайджанфильм" актер начал в 1972 году.
Дебютировав в фильме "Звезды не гаснут", актер впоследствии завоевал всенародную любовь благодаря образам, созданным в таких картинах, как "Насими", "Бабек", "Деде Горгуд", "И визит, и коммерция", "Отельная комната", "Жизнь Джавида" и многих других. Творческая слава Расима Балаева вышла далеко за пределы нашей страны — он снимался в фильмах студий "Узбекфильм", "Мосфильм" и других зарубежных кинокомпаний.
Как видный общественный деятель, в 1990–2013 годах он занимал пост секретаря Союза кинематографистов Азербайджана, а с 2022 года являлся председателем правления организации. Вклад Расима Балаева в развитие национального киноискусства был высоко оценен государством: он был удостоен почетных званий заслуженного (1976) и народного артиста (1982), награжден орденами "Шохрат" (1998), "Шараф" (2018) и "Истиглал" (2023).
Коллектив Министерства культуры выражает глубокую скорбь в связи с кончиной народного артиста и приносит искренние соболезнования семье и близким покойного. Аллах рехмет элесин!
Расим Балаев считается одним из столпов азербайджанского кинематографа XX века. Его воплощение образов исторических героев и мыслителей сыграло исключительную роль в формировании национального самосознания и популяризации богатого культурного наследия Азербайджана на международной арене.