Mingəçevir su anbarından Kür çayının aşağı axınına suyun buraxılması qərara alınıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” bu barədə Dövlət Su Ehtiyatları Dövlət Agentliyinə istinadən xəbər verir.
Qurum xatırladıb ki, martın sonundan başlayaraq, respublikanın bütün bölgələrində intensiv yağışlar nəticəsində transsərhəd çaylarında, eləcə də daxili çaylarda gürsululuq müşahidə olunub. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin proqnoz məlumatlarına əsasən, Kür üzərində yerləşən Şəmkir və Mingəçevir su anbarlarına may-iyunda daha artıq su daxil olacağı nəzərə , aidiyyəti qurumlarla razılaşdırılaraq 13 apreldən Mingəçevir su anbarından Kür çayının aşağı axınına saniyədə 500 kubmetr, 17 apreldən isə 700 kubmetr su buraxılması qərara alınıb. Eyni vaxtda Kür çayına sağ və sol qollarından qoşulan Ağstafaçay, Qarqarçay, Türyançay, Ağsuçay, Göyçay və Girdmançay çayları vasitəsilə daxil olan su artəb, həmçinin yağıntı səbəbilə Kür çayı üzərində yerləşən stansiyalarının işlədilməsinə ehtiyac olmayıb və nəticədə bir sıra rayonlarda lokal ərazilərdə çayın köməkçi bəndindən su sızmaları baş vermiş, mühafizə zonasında olan bir neçə yaşayış evlərinin həyətyanı sahələrinin və örüş torpaqlarının su basma faktları alınıb.
Mövcud vəziyyət nəzərə alınaraq, baş verə biləcək fəsadların vaxtında qarşısının alınması, aidiyyəti qurumlar və yerli istismar idarələri ilə koordinasiyalı fəaliyyəti təmin edilməsi məqsədilə Agentliyin tabeliyində Regional Su Meliorasiya Xidmətinin rəhbərliyi və aidiyyəti şöbələrinin mütəxəssisləri yerlərə ezam olunub, yarana biləcək fəsadların qarşısının alınması üçün qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilib.
Ölkədə su ehtiyatından səmərəli istifadənin təmin edilməsi, su təsərrüfatının idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi, bu sahədə fəaliyyətin əlaqələndirilməsi məqsədilə ölkə Prezidentinin 15 aprel 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın 23 apreldə keçiririlmiş iclasında aidiyyəti qurumların təklifləri nəzərə alınaraq, Mingəçevir su anbarınının iş rejiminə gündəlik nəzarət olunması və həftəlik rejimlər təsdiq olunmaqla Kür çayının aşağı axınına suyun buraxılması qərara alınıb.
24 apreldən Kür çayında suyun səviyyəsinin tədricən enməsi müşahidə olunub və ayrı-ayrı rayonların ərazisində 30-105 sm arasında dəyişdiyi müəyyən edilib. Hazırda Kür çayının məcrası ilə suyun maneəsiz Xəzər dənizinə axıdılması təmin edilir, su basma təhlükəsi səbəbindən yerli istismar idarələri tərəfindən təhlükəsiz əraziyə təxliyə edilmiş nasos aqreqatları, nasos və elektrik avadanlıqları yerinə quraşdırılır, su basmış ərazilərdən su tədricən kənarlaşdırılır, əhali gündəlik normal təsərrüfat fəaliyyətini davam etdirir.

Принято решение о сбросе воды в нижнее течение реки Кура
Принято решение о сбросе воды из Мингячевирского водохранилища в нижнее течение реки Кура. Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на Государственное агентство водных ресурсов Азербайджана, данная мера направлена на регулирование уровня воды и обеспечение потребностей населения в водных ресурсах.
В ведомстве отметили, что в результате интенсивных дождей, начавшихся в конце марта, во всех регионах республики наблюдалось повышение полноводности трансграничных и внутренних рек. Согласно прогнозам Министерства экологии и природных ресурсов, учитывая ожидаемое увеличение притока воды в Шамкирское и Мингячевирское водохранилища в мае-июне, по согласованию с профильными структурами с 13 апреля был начат сброс воды в объеме 500 кубометров в секунду, а с 17 апреля — 700 кубометров в секунду. В связи с ростом уровня воды в притоках Куры (Агстафачай, Гаргарчай, Тюрянчай, Агсучай, Гёйчай и Гирдманчай) и прекращением работы насосных станций из-за осадков, в ряде районов Азербайджана были зафиксированы случаи просачивания воды через вспомогательные дамбы и подтопления приусадебных участков.
Для предотвращения возможных последствий и координации деятельности с местными органами эксплуатации, руководство Региональной службы водной мелиорации при Агентстве и специалисты профильных отделов были командированы в регионы. Вопрос эффективного использования водных ресурсов находится под строгим контролем Комиссии, созданной распоряжением, которое подписал Президент Ильхам Алиев 15 апреля 2020 года. На заседании Комиссии 23 апреля был утвержден график еженедельного режима работы Мингячевирского водохранилища. С 24 апреля в Азербайджане зафиксировано постепенное снижение уровня воды в Куре на 30-105 см, что обеспечивает беспрепятственный сток в Каспийское море и позволяет возвращать эвакуированное оборудование на места эксплуатации.
Река Кура является главной водной артерией Азербайджана, обеспечивающей орошение обширных сельскохозяйственных угодий и питьевое водоснабжение многих районов. Мингячевирское водохранилище, крупнейшее в стране, играет ключевую роль в предотвращении сезонных паводков и регулировании стока, что критически важно для экологического баланса и экономической безопасности прибрежных регионов.